Opozice chce zavést předkupní právo zemědělců na pozemky, na nichž hospodaří
Zakotvení předkupního práva má podle předkladatelů úpravy zajistit, že prodaný pozemek bude dál sloužit pro zemědělství a nový vlastník jej nenechá vyjmout ze zemědělského půdního fondu a nevyužije jej pro vlastní projekty. Navíc na pozemku bude podle autorů hospodařit zemědělec nebo podnik s potřebnou odborností, což má zaručit podmínka nejméně tříletého obhospodařování půdy pro vznik předkupního práva. Další předpoklady předkupního práva mají zajistit to, aby na půdě hospodařili zemědělci s trvalým pobytem a zemědělské podniky se sídlem v Česku.
Pokud by chtěl vlastník zemědělský pozemek prodat, musel by jej podle pozměňovacího návrhu nejprve nabídnout uživateli a státu, a to včetně kupní smlouvy a s uvedením ceny. Nabídka by byla platná dva měsíce.
Kučera míní, že myšlenka takového předkupního práva není v principu špatná. "Dává smysl, aby ten, kdo na půdě hospodaří, měl možnost ji potom nějakým způsobem odkoupit," řekl ČTK. Zemědělské pozemky by se tak podle něho nestaly předmětem případných spekulací. "Nicméně, pokud vím, naráží to na další legislativu ohledně práv vlastníka s majetkem svobodně nakládat. Pokud tohle bude nějak vyřešeno, tak si myslím, že je to věc, která stojí určitě za debatu a případně za podporu," uvedl Kučera.
Předkladatelé ve zdůvodnění tvrdí, že zemědělská půda je majetkem nezbytným k zabezpečení společenských potřeb, k rozvoji hospodářství i k ochraně veřejného zájmu. "Případná omezení vlastnického práva jednotlivců k němu v jakékoliv podobě jsou do velké míry ospravedlnitelná a akceptovatelná," napsali.
Vládní novela by na nejkvalitnější zemědělské půdě zamezila výstavbě velkých nákupních a logistických center s rozlohou nad jeden hektar a standardních fotovoltaických elektráren. Cílem je omezit zábory této půdy. V koalici ale není na podobě předlohy shoda. Hospodářský výbor podpořil navzdory nesouhlasu ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) pozměňovací návrh předsedy Ivana Adamce a Jana Bureše (oba ODS), podle kterého by zákaz neplatil pro určitý podíl rozlohy této půdy v jednotlivých krajích, a to každý rok. Kvůli dalším jednáním o rozsahu ochrany vládní tábor odložil začátkem března druhé sněmovní čtení novely. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Honza Honza
22.3.2024 21:27Ale ochrana soukromého vlastnictví, důraz na svobodu člověka jsou u této vlády více zaručeny než u opozice. Co je platná vyšší životní úroveň, když schází svoboda, někdo jiný rozhoduje za nás: tento zmar jasně vidíme v EU, v jejím rozhodování, kam nás vede.
s v
23.3.2024 16:30 Reaguje na Honza HonzaDalší tzv. pochybení jsou opět nesmysly, svědčící o tom, že problematice příliš nerozumíte. Ta "podpora" výrobců energie právě úzce souvisí se "stropováním". Protože když někomu stát nařídí dodržovat úředně stanovenou cenu, zároveň mu hradí ušlé tržby. Proto taky ten výše zmíněný vítr v rozpočtu. Jinými slovy čím dříve by vláda podle vašich představ měla zastropovat, tím víc by musela ty výrobce energií podpořit. Dále oblíbená představa, že vláda má nějaký vliv na růst nebo stagnaci hospodářství JE holý nesmysl. České hopodářství je striktně exportní. Jinými slovy, bureš může tisíkrát blábolit, že zařídí růst, nebo se chlubit cizím peřím, ale je to jen sprostá lež. Český hospodářský růst závisí jen a pouze od toho, zda hospodářský rostou země, kam exportujeme. Když nerostou neroste ani HDP ČR. A dále s ČR se nikdo na odpovídající úrovni v Indii ani Číně bavit nebude. To je úkol pro USA nebo EU jako celek. Jen takové země nebo celky mají dostatečnou váhu, aby čínu či indii o něčem přesvědčili. To, že agent bureš by byl "aktivnější" v jakémkoli směru je blábol a zbožné přání míjející se realitou a sto kilometrů.
Honza Honza
23.3.2024 16:50 Reaguje na s vAle koalice také znamená liberální kapitalizmus, svobodu člověka, co nejmenší stát, největší moc lidí. Vyrábíme-li levnou elektriku, musí taky cena za ní být nejmenší. Nejvyšší tržní cena při nejnižší výrobní ceně svědčí právě o opaku - o přeregulovanosti, o tom, že svobodný kapitalizmus nefunguje.
Nefunguje-li burza, je třeba se od ní odklonit, nenechat potravinové řetězce udělat lichvážské marže. Ne dotace, ale dozor, centrální banka také reguluje měnu.
O Maďarsku máte pravdu, ale naše ceny, tím inflace byly největší v celé Evropě.
Je třeba přijmout euro. Je třeba jezdit po EU a dojednávat pro nás lepší podmínky, Poláci to dělají.
s v
24.3.2024 15:17 Reaguje na Honza HonzaViz https://www.statistikaamy.cz/2023/12/19/ceska-inflace-v-mezinarodnim-srovanani-rozdil-zpusobeny-metidikou/
https://www.hrot24.cz/clanek/myty-o-inflaci-nejsme-ze-vsech-nejhorsi-jen-jsme-o-tom-hluboce-presvedceni
https://www.reflex.cz/clanek/komentare/119245/povinne-slevy-v-obchodech-orban-pokracuje-v-marnem-boji-s-nejvyssi-inflaci-v-evrope.html
Luboš Sedlák
23.3.2024 06:12Jeho firmy obhospodařují desítky tisíc hektarů, většinou na základě pachtovnich smluv. Z toho jsou jistě tisíce hektarů státních či obecních.
Hned by měl příležitost, kam uložit volné peníze..
Jaroslav Štemberk
24.3.2024 10:02Břetislav Machaček
25.3.2024 12:02 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkV D.Lutyni se o státní pole stará 30 let menší agropodnik a nyní
ho stát vyšplouchl a rovnou pozemky prodá, nebo možná i daruje na výstavbu zahraniční gigafaktory. Dokonce asi kvůli tomuto kšeftu pozastavili i projednání zákona zakazujícího kvalitní ornou půdu nechat zastavět.
Takže komu prodat? Malému co na to nemá peníze a nebo raději tomu
velkému, který ji chce zemědělsky obhospodařovat na rozdíl od
překupníků a developerů, kteří by ji nejraději zastavěli? Mějte rozum, prodává se těm, co to mají čím zaplatit a nehledejte
ďábla tam, kde není. Velký vlastník půdy přece nemusí být horší
hospodář, než malý chudý vlastník, který nebude mít na to, aby
se o tu půdu staral lépe, než ten velký a bohatý. Je to jako
odmítnout bohatého kupce zpustošeného zámku a prodat ho chudákovi,
kterému spadne na hlavu, pouze proto, že nenávidíte bohatého Babiše.
Radek Čuda
25.3.2024 11:05To tu už dlouho nebylo.
Pokud má stát zájem na zachování uvedeného, tak má motivovat vlastníky aby tak činili ... a ne zase vymýšlet takovéhle prasárny.