https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opozice-neprosadila-odklad-schvalovani-zakona-ohledne-dukovan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

26.11.2020 14:07 | PRAHA (ČTK)
Částečné zlepšení mohou podle Hnutí Duha přinést pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Zmínili návrhy Jana Bartoška (KDU-ČSL) zahrnout do zákona vazbu na Bezpečnostní strategii ČR nebo Petra Třešňáka (Piráti) zastropovat garantované výkupní ceny. "Nejjednodušší řešení by ovšem znamenalo schválení návrhu poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL) 'vypustit všechna problematická ustanovení zákona - tedy všechna ustanovení zákona' nebo zákon rovnou zamítnout," dodalo hnutí.
Částečné zlepšení mohou podle Hnutí Duha přinést pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Zmínili návrhy Jana Bartoška (KDU-ČSL) zahrnout do zákona vazbu na Bezpečnostní strategii ČR nebo Petra Třešňáka (Piráti) zastropovat garantované výkupní ceny. "Nejjednodušší řešení by ovšem znamenalo schválení návrhu poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL) 'vypustit všechna problematická ustanovení zákona - tedy všechna ustanovení zákona' nebo zákon rovnou zamítnout," dodalo hnutí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Petr Adamek / Wikimedia Commons
Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.
 

Opozice by chtěla od vlády parametry výběrového řízení na dostavbu dukovanské elektrárny, a to z hlediska bezpečnosti i financování. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová uvedla, že polostátní firma ČEZ, která je investorem stavby, nezohlednila do zadávací dokumentace k tendru bezpečnostní zájmy státu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) zkraje týdne uvedl, že tendr ještě není připraven. Situaci chce probrat na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice. ČEZ plánoval vypsat tendr do konce letošního roku. Vláda chce požádat Evropskou komisi o souhlas se státní půjčkou firmě ČEZ na dostavbu elektrárny.

Poslanec ČSSD Petr Dolínek doporučil odložit účinnost zákona z 1. ledna na 1. března příštího roku vzhledem k tomu, že přijmout normu se letos zřejmě nepodaří i s ohledem na nutnost jejího posouzení také v Senátu.

Opozice prosazuje, aby takzvaný nízkouhlíkový zákon o výkupu elektřiny z dukovanské elektrárny stanovil její maximální cenu. Smlouva o výkupu by měla respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny. Sněmovní hospodářský výbor doporučil návrh schválit beze změn ve vládní podobě.

Petr Pávek (STAN) navrhl, aby zákon garantoval výkupní cenu maximálně na 40 let bez možnosti to dále prodlužovat se souhlasem vlády, což vládní návrh umožňuje.

Návrh zákona počítá s tím, že v případě, že bude výkupní cena vyšší než cena tzv. silové elektřiny na trhu, rozdíl zaplatí všichni spotřebitelé prostřednictvím tarifů. Ve druhém případě, kdy výkupní cena bude nižší než cena na trhu, bude dopad na spotřebitele opačný. Silová elektřina je neregulovaná část z konečné ceny elektřiny pro odběratele.

Analytici upozorňují, že dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý. Podle ekologů jsou problematickými body návrhu nelimitované výhodné půjčky ze strany státu a na nejméně 30 let garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových reaktorů bez zákonného omezení.

Částečné zlepšení mohou podle Hnutí Duha přinést pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Zmínili návrhy Jana Bartoška (KDU-ČSL) zahrnout do zákona vazbu na Bezpečnostní strategii ČR nebo Petra Třešňáka (Piráti) zastropovat garantované výkupní ceny. "Nejjednodušší řešení by ovšem znamenalo schválení návrhu poslance Jana Čižinského (za KDU-ČSL) 'vypustit všechna problematická ustanovení zákona - tedy všechna ustanovení zákona' nebo zákon rovnou zamítnout," dodalo hnutí v dnešní tiskové zprávě.

Stenografický přepis jednání je možné najít na webu Poslanecké sněmovny.
reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

27.11.2020 07:12
Bezpečnostní rada státu nám je evidentně k ničemu.... zrušení tohoto projednání dává jasný signál, že jsou si iniciátoři tohoto zákona vědomi, že je toto téma bezpečnostní riziko, a tak nechtějí riskovat, že by bezpečnostní rada tento zákon nedoporučila.... sami se tito zločinci přiznali, sami..... jednou všechno vypluje na povrch a budou se dít věci!
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.11.2020 09:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Bezpečnostní rada státu má jen poradní hlas. Její námitky jsou známy a hlasování dokazuje, že většinou poslanců "byly shledány lehkými".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist