Opozice v Liberci neuspěla s námitkami proti rozšíření skiareálu na Ještědu
Opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Změna pro Liberec) neúspěšně navrhoval, aby záměr provozovatele skiareálu prošel nejprve procesem EIA, tedy posouzením vlivu stavby na životní prostředí. "Když projde, tak ať se pak udělá změna územního plánu," řekl. Zdůvodňoval to tím, že při takovém postupu bude mít město větší vliv na to, jakým způsobem se bude lyžařský areál rozvíjet.
Čeněk Jílek zastupující společnost TMR Ještěd oponoval tím, že z pohledu podnikatele je logický postup schválení územního plánu, provedení posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí (SEA) a proces EIA. "Když nebude politická vůle, tak to dopadne tak, že všechny investované peníze vyletí komínem," řekl Jílek.
Skiareál na Ještědu s devíti kilometry sjezdových tratí má od města pronajatý společnost ze skupiny Tatry mountain resorts od prosince 2017. Jde o pronájem na deset let s opakující se desetiletou opcí. Zatím nejviditelnější změnou je vybudování nové páteřní sjezdovky Nová Skalka. V navržené změně územního plánu chce firma rozšířit skiareál mimo stávající výseč a vybudovat dvě nové široké sjezdovky pro rodiny s dětmi. Kvůli tomu hrozí, že bude nutné na ještědském hřebenu pokácet přes 50 hektarů lesa. Proti jsou místní spolky Rodiče za klima Liberec a Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS). "Pro spoustu Liberečanů je Ještěd srdcová hora, nechtějí z toho mít lunapark," řekl na jednání zastupitelstva předseda JJHS Pavel Schneider.
Provozovatel skiareálu tvrdí, že na Ještědu je jediná pořádná sjezdovka, a to Nová Skalka. "Není dostačující. Zájem je tak velký, že poměrně rychle přestává být upravená," řekl Jílek. Další sjezdovky v areálu jsou podle něj úzké a nebezpečné a Pláně, v minulosti velmi oblíbené u rodin s malými dětmi, špatně dostupné. Opoziční zastupitelé i tak míní, že rozvoj skiareálu je možný bez toho, že by se musel rozšiřovat. Poukazovali na možné rozšíření traverzu v části areálu zvaném Pod lany. Za průchozí považují i možné rozšíření přístupové cesty k Pláním.
Včerejší zasedání libereckého zastupitelstva bylo posledním v tomto volebním období. Komunální volby se konají příští týden v pátek a sobotu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)

Miroslav Vinkler
16.9.2022 12:21Bolševici byli doslova morem minulosti , monetizace společnosti je bezesporu leprou současnosti. EU = pouze líbivé fráze o ochraně přírodního dědictví.
My přece máme nyní jako první cíl "utlouct sodovkáč".
Svatá Prostoto
16.9.2022 16:17Co mne ale zarazilo, byl ten nadpis, bo o rozšíření skiareálu zatím rozhodně nejde ... v textu je to ostatně jasně uvedeno ... "Dál tak platí, že radnice nechá prověřit možnou změnu územního plánu, které by toto rozšíření umožnilo.".
Ne, to prostě není rozšíření skiareálu, sorry jako.

Miroslav Vinkler
16.9.2022 17:01 Reaguje na Svatá ProstotoJakub Brenn
16.9.2022 17:15 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
17.9.2022 08:57vypadat. Veřejným zájmem se dnes stává cokoliv a naopak skutečný veřejný
zájem nemá na růžích ustláno. Je to krásně vidět u zbytných staveb s krátkou návratností investice rostoucích jako houby po dešti všemožně po krajině. To, co rychle vynáší, byť z pouhé spotřeby , se staví ostošest
a banky to rády uvěrují. To, co je opravdu nezbytné, se odkládá a odkládá
tak dlouho, že se nakonec nepostaví. Obchvat města trvá do samotného
kopnutí do země 30. let, ale stavba zcela nepotřebné nejdelší lávky nad údolím je hotová za pár měsíců. Když se vrátím k těm všem sjezdovkám na našich horách, tak si říkám, kolik se jich ještě bude vybudovat, než se přestanou vyplácet? Zatím to vypadá tak, že asi všechny přežily nejenom kovid, ale přežijí jí drahou elektřinu, protože i zbytná zábava dostane stejnou podporu, jako třeba nezbytná pekárna. Zábava nadevše a za
každou cenu musí být i kdyby na chleba nebylo. Kdysi platilo chléb a hry
a nyní platí, že zabavme lidi, aby nemysleli na chléb a rebélie.