https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/oprava-horskeho-chodniku-na-snezku-trasu-zatim-neuzavrela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oprava horského chodníku na Sněžku trasu zatím neuzavřela

21.7.2020 10:44 | PEC P.S. (ČTK)
Stavební firma si dokonce najala pracovníka, který v místě oprav řídí průchod turistů
Stavební firma si dokonce najala pracovníka, který v místě oprav řídí průchod turistů
Frekventovaný turistický chodník mezi stanicí lanovky Růžová hora a odbočkou na Traverz pod vrcholem Sněžky je stále průchodný, byť s prodlevami. Stavbaři v pondělí na opravu chodníku nasadili techniku, řekl Pavel Klimeš ze stavební firmy. Stavbaři připustili, že pokud by práce za provozu turistické trasy nebyly možné, museli by chodník zcela uzavřít. Jde o jednu z hlavních přístupových tras na Sněžku.
 

"Lidí chodí hodně, zatím to funguje, jen musí občas deset patnáct minut počkat. Když se udělá hlouček, pustíme je. Lidé to respektují," řekl ČTK Klimeš.

Omezený průchod tam je denně, včetně víkendů, od 8:00 do 17:00. Režim pohybu lidí na trase s několikaminutovým čekáním by měl platit až do druhé poloviny září. Na cestě pracuje mechanizace, a to malý bagr nebo vyvážecí souprava.

"Skrýváme nepůvodní materiál, který odvážíme pryč. Až to vyčistíme, budeme navážet místní materiál a začneme z toho tvarovat novou cestu. Horní část úseku máme už téměř hotovou, mělo by to tam skončit v srpnu," řekl ČTK Klimeš.

Stavební firma si dokonce najala pracovníka, který v místě oprav řídí průchod turistů. "V zimě řídí dopravu v Peci a na Hofmankách, takže má zkušenosti. Proti nervózním šoférům, kteří jezdí v zimě lyžovat, jsou lidé, kteří tady prochází, koťátka," řekl ČTK Klimeš.

Celý úsek mezi stanicí lanovky Růžová hora a turistickou cestou Traverz měří asi 1,4 kilometru. Cesta ze sypaného materiálu bude ve směru od stanice lanovky v délce 1,2 kilometru, zbytek bude tvořit tzv. štět. Štětování je prastará metoda, kdy jsou kameny do cesty vkládány na výšku. Jde o staletími prověřenou techniku stavby cesty, která je pak velmi odolná vůči zátěži a povětrnostním vlivům.

Turistickou trasu mezi Růžovou horou a Sněžkou stavbaři opravují postupně, s úsekem od Traverzu na vrchol začali loni a letos práce dokončily. Letos začátkem června navázali rekonstrukcí úseku od stanice lanovky na Růžové hoře na Sněžku po Traverz.

Turisté, kteří vyrazí na Sněžku z Pece pod Sněžkou, mají několik možností, jak se na vrchol hory dostat. Jednou z nich je i kabinová lanovka z Pece přes Růžovou horu.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

21.7.2020 15:18
Stavbaři skutečně pracují s "mimořádným" tempema stejně "mimořádným" úsilím. Ne soukromé ne firmě trvalo vybudování dosavadní cesty dva, snad dva a půl měsíce. To ovšem bylo před 50 lety.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.7.2020 21:44 Reaguje na Jiří Daneš
Tak zrovna éru budování reálného socialismu bych nechal na pokoji ... soudruzi sice občas stavěli rychle, ale kvalita by různá a heslem doby bylo, že když se kácí les, tak létají třísky. Radši ať se to udělá pomalejc, ale pořádně a nezhuntuje se okolo kde co.

Takové hrůzy jako je Labská bouda nebo hotel Horizont ... škoda mluvit. Druhá věc je ta, že ten Horizont bude za chvíli v Peci patřit k tomu lepšímu. Ale možná jsem už jen starej.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.7.2020 00:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Opravuji, ne 50 let, ale ta renovace cesty byla před 44 léty (1976) počátkem září, kdy děti byli v internátě střední zemědělské školy. odté doby jsme tam byli ještě mnohokrát a mám dojem, že ta tehdejší oprrva vydrželo až do současné opravy. Prováděno to bylo bez bagrů a podobných strojů. Nešlo o budování nové cesty, ale o opravu cesty stávající. Byli jsme tam tehdy s ženou na rekreaci ROH, tak zvané putovní, kde jsme se přesouvali z chaty na chatu po svých a to celých čtrnáct dní. Na každé jsme přespali přibližně dvě noci s výlety do okolí a právě přes Sněžku jsme přecházeli celkem dvakrát.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.7.2020 00:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Opravuji, ne 50 let, ale ta renovace cesty byla před 44 léty (1976) počátkem září, kdy děti byli v internátě střední zemědělské školy. odté doby jsme tam byli ještě mnohokrát a mám dojem, že ta tehdejší oprava vydržela až do současné opravy. Prováděno to bylo bez bagrů a podobných strojů. Nešlo o budování nové cesty, ale o opravu cesty stávající. Byli jsme tam tehdy s ženou na rekreaci ROH, tak zvané putovní, při které jsme se přesouvali z chaty na chatu po svých a to celých čtrnáct dní. Na každé jsme přespali přibližně dvě noci s výlety do okolí a právě přes Sněžku jsme přecházeli celkem třikrát.
Na poslední chatě jsme dostali jsme odznak "turista ČSSR".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist