https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologe-spustili-kampan-bezpecne-zastavky-chteji-chranit-ptaky-pred-narazy-do-prosklenych-zastavek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové spustili kampaň Bezpečné zastávky. Chtějí chránit ptáky před nárazy do prosklených zastávek

25.2.2016 12:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pro ptáky jsou některé skleněné plochy neviditelné a náraz do ní má zpravidla smutný konec.
Pro ptáky jsou některé skleněné plochy neviditelné a náraz do ní má zpravidla smutný konec.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Ševčíková / Česká společnost ornitologická
Podle ornitologů připadá ročně na jeden metr čtvereční prosklené plochy jeden mrtvý pták. Častým místem, kde ptáci umírají, jsou prosklené části zastávek veřejné dopravy. Česká společnost ornitologický právě spouští kampaň Bezpečné zastávky, která má vést k lepší ochraně ptáků před zbytečnou smrtí.
 

"V poslední době se objevuje stále víc prosklených zastávek veřejné dopravy, pro ptáky často velice nebezpečných — zastávky jsou u země, kde ptáci často létají, a nezřídka je těsně vedle park, vodní tok či jen skupina keřů, což jsou pro ptáky oázy v okolní betonové šedi," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Prosklená zastávka na takovém místě je pak smrtelnou pastí. "Celkově se odhaduje, že na světě ročně zahyne jedna miliarda ptáků po nárazu do skleněných ploch. O každý metr čtvereční skleněné plochy se ročně zabije zhruba jeden pták," říká Vermouzek.

V prostředí měst a vesnic, se vyskytuje řada nástrah. Snad každý se již setkal s drobným ptáčkem zabitým o skleněnou výplň velkého okna nebo o protihlukovou stěnu. "Smutně pak koukáme na chladnoucí hromádku peří a přemýšlíme o mláďatech, která možná někde poblíž čeká smrt hladem," říká Vermouzek.


Přečtěte si článek Chraňte ptáky před nárazem do skel. Je to snadné

Jednou z častých obětí skleněných ploch je vcelku hojná červenka obecná, kterou ornitologové vyhlásili Ptákem roku 2016. „Při obrovských počtech ptáků zabitých o sklo je až s podivem, že červenek může vůbec přibývat. Vysvětluje to jen obrovská nadprodukce potomstva, ke které v přírodě dochází. Například každá samička červenky vyvede zhruba sedm mláďat ročně. Ale rozhodně ne proto, aby se tato mláďata zabíjela o bez rozmyslu postavené skleněné stěny,“ zdůrazňuje Vermouzek.

Jako reakci na množící se skleněné plochy spouští Česká společnost ornitologická kampaň Bezpečné zastávky. Pomocí jednoduchého webového dotazníku, ke kterému se lze připojit i z mobilu přímo na ulici, může kdokoli ohodnotit nebezpečnost zastávky ve svém okolí.

„Věříme, že se nám podaří s pomocí mnoha lidí zmapovat velké množství zastávek v krátkém čase,“ říká Zdeněk Vermouzek. „Informace o nebezpečných zastávkách budeme pak předávat obecním úřadům a dopravním podnikům a budeme je žádat, aby zastávky zabezpečily. Není to nic složitého, mnoho dobrých řešení je popsáno na www.ochranaptaku.cz. Jen si nesmíme myslet, že stačí jedna nalepená černá silueta.“


Přečtěte si článek Siluety dravců na protihlukových stěnách nepomáhají. Ptáci hynou dál
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist