Siluety dravců na protihlukových stěnách nepomáhají. Ptáci hynou dál
Letící ptáci totiž nevidí průhledná skla a po nárazu do nich hynou. Jedna z těchto smrtících protihlukových stěn je i v Praze na Karlovarské ulici. Pod ní ornitologové našli již desítky mrtvých ptáků. Jde především o drobné pěvce – sýkory koňadry, modřinky i uhelníčka, červenku, vrabce, lejska šedého, dlasky, kosy, králíčka a šoupálka, ale také zde již uhynuli dva strakapoudi, pět krahujců nebo poštolka.
Skleněná okna této protihlukové stěny jsou opatřena siluetami dravých ptáků. Ty mají zastrašovat drobné pěvce, aby se ke stěně nepřibližovali. Podle ornitologů ovšem nejsou účinné, protože realizátoři stavby použili siluety ptáků, kterých se drobní ptáci nebojí. "To je častou chybou stavitelů i projektantů skleněných stěn," říká Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku - pobočka ČSO. Ochránci ptáků proto už nedoporučují používání siluet dravců. Průhledné překážky je prý lepší "zviditelnit" výrazným, nejlépe barevným vzorem, který jasně opticky oddělí stěnu nebo velkou skleněnou plochu domu od okolního prostředí.
Ideální je prý skleněnou stěnu polepit pruhy, které budou kontrastovat s okolím. Podle ČSO je vyzkoušenou a účinnou metodou dva centimetry široká páska nalepená vertikálně v rozestupech maximálně deset centimetrů. Případně páska široká jeden centimetr v rozteči pět centimetrů. Možné je prý vytvořit i síť nebo jiné obrazce.
Pruhování průhledných stěn se podle ČSO osvědčilo například u dálnice v Ostravě nebo v Přerově na mostě Legií. "Na obou těchto místech docházelo k úhynu ptáků a po instalaci svislých pruhů zde ptáci již neumírají," říká Jiří Šafránek. Pruhování, které prosadili místní ornitologové, by se mělo do konce letošního roku objevit i na protihlukové stěně v Malenovicích u Zlína.
reklama