https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ornitologove-radi-jak-udelat-prosklene-zastavky-bezpecnejsi-pro-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové radí, jak udělat prosklené zastávky bezpečnější pro ptáky

1.5.2016 01:50 | PRAHA (Ekolist.cz)
Po nárazu do prosklených ploch umírá ve světě podle odborníků každý rok miliarda ptáků
Po nárazu do prosklených ploch umírá ve světě podle odborníků každý rok miliarda ptáků
Foto | EN W / Flickr.com
Zmenšit počet ptáků, kteří umírají po střetu s neviděnou skleněnou plochou, se snaží Česká společnost ornitologická (ČSO). V rámci své kampaně Bezpečné zastávky se snaží učinit pro ptáky viditelnější prosklené stanice veřejné dopravy. Zapojit se do mapování a proměn zastávek může každý.
 

Prostřednictvím webových stránek http://zastavky.birdlife.cz/ mohou lidé posílat fotografie a vyplnit formulář o bezpečnosti jim známé zastávky. Hodnotí se přítomnost skleněných ploch i zeleně v okolí.

Získaná data a fotografie využije organizace pro jednání o zabezpečení zastávek pro ptáky s jejich provozovateli a vlastníky. Snažit se o rychlé „zviditelnění“ nebezpečné zastávky ale může podle ČSO i lidé samotní.

Nejprve je nutné na obecním či městském úřadě zjistit vlastníka či provozovatele zastávky. „V každé obci bývá vlastnická situace u zastávek trochu odlišná, většinou je ale vlastníkem zastávek obec a ve městě bývá správcem dopravní podnik,“ uvádí ČSO. Zodpovědné osoby je pak potřeba na nebezpečnou zastávku upozornit a navrhnout vhodné zabezpečení. Nabídnout lidé mohou i vlastní pomoc a zastávku po dohodě polepit nebo do této činnosti zapojit například místní školu.

Rozhodující totiž není motiv obrázku, ale vyplnění průhledné nebo zrcadlící se plochy. To může být i velmi decentní a nenápadné
Rozhodující totiž není motiv obrázku, ale vyplnění průhledné nebo zrcadlící se plochy. To může být i velmi decentní a nenápadné
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká společnost ornitologická

„Nikdy neprovádějte polepy zastávek nebo jiné zásahy bez souhlasu vlastníka,“ upozorňují ornitologové.

Aby pták viděl skleněnou překážku je potřeba, aby byly nálepky po celé ploše, maximálně 10 cm od sebe. Podle odborníků přitom nezáleží na tom, zda se plocha polepí ornamenty, nápisy, gravíruje nebo pískuje. Mohou se použít i tradiční siluety ptáků, ale je potřeba vědět, že samotný obrázek dravého ptáka malé opeřence nevyděsí. I v případě siluet dravců platí, že jich musí být na skleněné ploše více.

Rozhodující totiž není motiv obrázku, ale vyplnění průhledné nebo zrcadlící se plochy. Řešení tedy nemusí být nikterak „divoké“. Naopak. Ve Zlíně například zviditelnili skleněné stěny zastávek MHD tenkými černými proužky ve vzdálenosti asi 3 cm, které vzhled zastávky nijak výrazně nezměnili.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Marcela Mukti

14.6.2016 01:02
Ptáci prý vidí ultrafialové světlo a tak by stačilo ta skla "počmárat" a ani by to pro nás nebylo vidět. Jinak se vyrábí sklo Ornilux,http://search.seznam.cz/?q=ornilux&url=http%3A%2F%2Fwww.ekobydleni.eu%2Fdomy%2Fdo-skla-ornilux-ptaci-bourat-nebudou&data=lgLEED-pC5A0T1gMSN2ieV5tzNHEQM45Z_-mfbrBpZVujKUwabXFARVlGPfgqtkly6qrro84miEH2RRNQX_V7oFJWaWU8S0t6R8wnnfjogRM9HE-zznOV187O8QCbBeSxALw7sQCw88%3D.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist