Ornitologové radí, jak udělat prosklené zastávky bezpečnější pro ptáky
Prostřednictvím webových stránek http://zastavky.birdlife.cz/ mohou lidé posílat fotografie a vyplnit formulář o bezpečnosti jim známé zastávky. Hodnotí se přítomnost skleněných ploch i zeleně v okolí.
Získaná data a fotografie využije organizace pro jednání o zabezpečení zastávek pro ptáky s jejich provozovateli a vlastníky. Snažit se o rychlé „zviditelnění“ nebezpečné zastávky ale může podle ČSO i lidé samotní.
Nejprve je nutné na obecním či městském úřadě zjistit vlastníka či provozovatele zastávky. „V každé obci bývá vlastnická situace u zastávek trochu odlišná, většinou je ale vlastníkem zastávek obec a ve městě bývá správcem dopravní podnik,“ uvádí ČSO. Zodpovědné osoby je pak potřeba na nebezpečnou zastávku upozornit a navrhnout vhodné zabezpečení. Nabídnout lidé mohou i vlastní pomoc a zastávku po dohodě polepit nebo do této činnosti zapojit například místní školu.
„Nikdy neprovádějte polepy zastávek nebo jiné zásahy bez souhlasu vlastníka,“ upozorňují ornitologové.
Aby pták viděl skleněnou překážku je potřeba, aby byly nálepky po celé ploše, maximálně 10 cm od sebe. Podle odborníků přitom nezáleží na tom, zda se plocha polepí ornamenty, nápisy, gravíruje nebo pískuje. Mohou se použít i tradiční siluety ptáků, ale je potřeba vědět, že samotný obrázek dravého ptáka malé opeřence nevyděsí. I v případě siluet dravců platí, že jich musí být na skleněné ploše více.
Rozhodující totiž není motiv obrázku, ale vyplnění průhledné nebo zrcadlící se plochy. Řešení tedy nemusí být nikterak „divoké“. Naopak. Ve Zlíně například zviditelnili skleněné stěny zastávek MHD tenkými černými proužky ve vzdálenosti asi 3 cm, které vzhled zastávky nijak výrazně nezměnili.
reklama