https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pricinou-umrti-mladych-kosu-byla-otrava-alkoholem-ze-zkvasenych-jerabin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příčinou úmrtí mladých kosů byla otrava alkoholem ze zkvašených jeřabin

18.11.2012 01:00 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
"Pitvaní ptáci byli bez výjimky v dobré kondici, ale krevní testy u nich potvrdily abnormální hladinu etanolu,“ zjistili veterináři.
"Pitvaní ptáci byli bez výjimky v dobré kondici, ale krevní testy u nich potvrdily abnormální hladinu etanolu,“ zjistili veterináři.
V pravdě detektivní zápletku řešili veterináři v anglické Cumbrii. U místní základní školy našli školáci nezvykle velké množství mrtvých kosů. Následné laboratorní testy ukázaly, že se nejedná o novou epidemii ptačí chřipky, ale že za úmrtími mladých pěvců stojí otrava alkoholem. Jeho zdrojem byly zkvašené bobule jeřabin, píše Science Daily.
 

„K tuctu nalezených mrtvých ptáků přibyli následně ještě dva další. Nemalé množství kosů v okolí působilo svým podivným chováním nezdravě,“ stojí ve zprávě veterinářů. Někteří ptáci měli viditelná zranění. K případu mrtvých ptáků byla zavolána i policie z obavy, zda nemá úmrtí ptáků na svědomí nějaký člověk. Tělíčka malých pěvců byla převezena k rozboru do laboratoři. Testy vyloučily ptačí chřipku i jiná infekční onemocnění. V jejich zažívacím traktu se však podařilo nalézt velké množství bobulí jeřábu, které vydávaly alkoholový zápach.

„Pitvaní ptáci byli bez výjimky v dobré kondici, ale krevní testy u nich potvrdily abnormální hladinu etanolu,“ zjistili veterináři. Souvislost mezi nakvašenými jeřabinami a otravou ptáků potvrdili posléze i veterináři přímo na místě, kde pod rostoucími jeřáby nalezli oklované bobule, tak i několik dalších „opilých“ kosů.

Ty převezly do karantény, odkud mohli být po několika dnech střízlivění vypuštěni zpět do volné přírody. Plody jeřábu jsou přitom obvyklou potravou ptáků, která na ně normálně toxicky nepůsobí. Kombinace několika náhodných faktorů tu ale sehrála své – například, že se pod stromy nacházely již povrchově narušené bobule, takže se kvasinky spouštějící produkci alkoholu mohly snadněji projevit.

I když se jedná o krajně neobvyklou událost, přeci k ní tu a tam dochází. Britové evidují podobný případ z roku 1999, kdy se údajně upil k smrti drozd cvrčala, jež se živil zkvašenými plody cesmíny.


reklama

 
Další informace |
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist