https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-kvuli-ptaci-chripce-doporucuji-omezit-krmeni-kachen-a-labuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové kvůli ptačí chřipce doporučují omezit krmení kachen a labutí

6.1.2023 17:02 | PRAHA (ČTK)
Ptačí chřipka může být nebezpečná i pro volně žijící ptáky - kachny, labutě, husy nebo koroptve.
Ptačí chřipka může být nebezpečná i pro volně žijící ptáky - kachny, labutě, husy nebo koroptve.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli šířící se nákaze ptačí chřipky v Česku doporučují odborníci omezit nebo zcela vyloučit krmení divoce žijících vodních ptáků jako jsou kachny a labutě. Při krmení dochází k velkému shlukování ptáků a vytváří se tak ideální podmínky k šíření nákazy, řekl ČTK Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Lidé se podle něj nemusí obávat krmení ptáků na krmítkách, protože ptačí chřipka je onemocnění, které napadá vodní ptáky a volně žijící hrabavé druhy, například koroptve. Není také nutné se při dodržování základních hygienických návyků obávat k přenosu na člověka, uvedl.
 

Vermouzek připomněl, že ptačí chřipka může být nebezpečná i pro volně žijící ptáky - kachny, labutě, husy nebo koroptve. V minulém roce v řadě evropských zemí kvůli nákaze uhynulo velké množství vodních ptáků a zasáhla i ohrožené druhy. "Česku se takováto epidemie zatím vyhnula, mimo jiné i proto, že nemáme moře a přímořská velká shromaždiště vodních ptáků," uvedl.

"Pokud někdo najde nemocné nebo mrtvé vodní ptáky, zejména pokud je na jednom místě pět nebo víc jedinců, je na místě nález ohlásit příslušné Krajské veterinární správě. Samozřejmostí je, že mrtvých vodních ptáků se nedotýkáme, i když přenos ptačí chřipky na člověka je téměř vyloučen, v Česku k němu nikdy nedošlo," doplnil Vermouzek.

Uvedl, že v případě nálezu jiných mrtvých ptáků například u silnice nabízí ornitologická společnost zaznamenat nález do takzvané faunistické databáze. Slouží ke sběru dat o ptactvu na území ČR. Na webu společnosti je také s dispozici zvláštní formulář pro sledování ptačích chorob.

Vermouzek poznamenal, že ptačí chřipka není nové onemocnění a v ptačí populaci se vyskytuje běžně. "Zásadním problémem, způsobujícím i ekonomické škody, se stala až se zavedením velkochovů drůbeže, které naprosto neodpovídají přirozeným životním podmínkám ptáků. Dodržování hygienických zásad v chovech drůbeže je tak stále v prevenci ptačí chřipky tou nejdůležitější věcí," dodal.

Kvůli nákaze bude usmrceno 750 000 nosnic na Tachovsku, kde se ptačí chřipka potvrdila ve velkochovu již před koncem loňského roku. Letos již Státní veterinární správa (SVS) eviduje pět ohnisek, z toho čtyři v malochovech drůbeže a jeden ve společnosti s asi 13 000 kusy drůbeže v Sedlčanech.

Ministerstvo zemědělství dnes uvedlo, že v souvislosti s šířením ptačí chřipky se lidé nemusí obávat konzumovat drůbeží maso nebo vejce, protože v ČR funguje důkladný systém veterinárního dohledu nad bezpečností potravin. Doporučuje důkladné tepelné zpracování masa, virus je zničen již při teplotě 70 stupňů Celsia.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.1.2023 18:29
Jenom doporučují ?
Navrhovat by měli pokutování !
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.1.2023 18:30 Reaguje na smějící se bestie
Prosazovat !!!
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist