https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-v-cesku-i-ve-svete-budou-o-vikendu-scitat-vodni-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky

13.1.2023 17:25 | PRAHA (ČTK)
Koordinátorka českého sčítání Zuzana Musilová sdělila, že v Česku přibývá zejména býložravých a rybožravých ptáků. V ČR podle ní zvyšuje například počet hus běločelých.
Koordinátorka českého sčítání Zuzana Musilová sdělila, že v Česku přibývá zejména býložravých a rybožravých ptáků. V ČR podle ní zvyšuje například počet hus běločelých.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Šafránek / MOS
Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky. Kromě Česka se zapojí dalších 143 zemí. Díky sesbíraným údajům odborníci mimo jiné zjistí, kde se nachází významná zimoviště vodních ptáků. Počítat se bude na řekách, rybnících, přehradách, jezerech i mořských pobřežích, uvedla dnes Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, která akci organizuje v ČR. V neděli 15. ledna mají lidé zároveň poslední šanci odevzdat výsledky sčítání ptáků na krmítkách pro program Ptačí hodinka.
 

Mezinárodní sčítání vodních ptáků se koná pravidelně od roku 1966. Podle fakulty působí nynější klimatické změny na zažité zvyky vodních ptáků. Ornitologové tak pozorují změny početnosti jednotlivých druhů nebo jejich zimovišť. Fakulta uvedla, že během mírných zim ptáci migrují na severovýchod, během chladných zim zase na jihozápad. Takové přesuny ale ztěžují ochranu ptáků, jelikož se mohou usídlit v nechráněných lokalitách. Podle fakulty se v ČR v důsledku změn zvětšuje význam stojatých vod, tedy například pískoven, přehrad, nebo zatopených domů.

Koordinátorka českého sčítání Zuzana Musilová sdělila, že v Česku přibývá zejména býložravých a rybožravých ptáků. V ČR podle ní zvyšuje například počet hus běločelých, které v 90. letech 20. století začaly přezimovávat na jižní Moravě. V současné době se vyskytují i dalších tuzemských regionech, v loňském roce jich ornitologové zaznamenali 55 000. "Letos můžeme také očekávat vyšší počty vzácnějších druhů potápivých kachen zimujících obvykle na pobřeží Baltského moře, které k nám přiletěly v chladných dnech v polovině prosince," uvedla Musilová.

Podle fakulty se akce v posledních letech účastnilo na více než 800 místech v ČR 400 ornitologů a dobrovolníků se zkušenostmi se sčítáním. Výsledky mohou zájemci najít na webových stránkách watermonitoring.info, dozví se tam například informace o jednotlivých druzích ptáků.

Veřejnost se letos mohla účastnit sčítání ptáků na krmítkách v rámci Ptačí hodinky, která se konala minulý víkend. Záznamy pomohou ornitologům zkoumat chování ptáků přezimujících v Česku, například jací ptáci v tuzemsku v zimě přibývají či ubývají. Odborný výstup z informací od veřejnosti vydá Česká společnost ornitologická (ČSO) přibližně za dva týdny od neděle 15. ledna, kdy končí sběr výsledků sčítání, uvedla na dotaz ČTK Věra Sychrová z organizace.

Data zatím odevzdalo přes 27 000 lidí, kteří dohromady sečetli více jak 550 000 ptáků. Finální počet loňského ročníku překonal 707 000 ptáků. Nejčastější výskyt byl hlášen u sýkor koňader, celkem jich bylo 134 549. V tuto chvíli se koňadry i letos drží na první místě. V roce 2022 lidé také pozorovali skoro 93 000 vrabců polních a přes 86 000 vrabců domácích, mimo jiné pak i sojky, brhlíky nebo strakapoudy. Své počty mohou zájemci zapsat na webových stránkách ptacihodinka.cz, kde najdou i průběžné výsledky sběru sčítání.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.1.2023 19:39
NO, některé druhy vodního ptactva jsou přemnožené, když je lidi nezodpovědně přikrmují a potom se diví, že je ptačí chřipka, úbytek drobného ptactva.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist