https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osn-sedmnact-procent-potravin-v-prodeji-se-zbytecne-vyhodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sedmnáct procent potravin se zbytečně vyhodí, upozorňuje OSN

5.3.2021 03:22 | PAŘÍŽ (ČTK)
Na každého obyvatele planety připadá v průměru 121 kilogramů vyplýtvaných potravin za rok. Největší část těchto zbytečných odpadů, 74 kilogramů, vznikne přímo v domácnostech.
Na každého obyvatele planety připadá v průměru 121 kilogramů vyplýtvaných potravin za rok. Největší část těchto zbytečných odpadů, 74 kilogramů, vznikne přímo v domácnostech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř miliarda tun jídla, která představuje 17 procent veškerých potravin, které jdou do prodeje, se každoročně vyplýtvá. Uvádí to právě zveřejněná zpráva OSN. Nejvíce plýtvají domácnosti. Kdyby toto jídlo naplnilo nákladní auta s nosností 40 tun, jejich řada by vedla sedmkrát okolo země.
 

Na každého obyvatele planety připadá v průměru 121 kilogramů vyplýtvaných potravin za rok. Největší část těchto zbytečných odpadů, 74 kilogramů, vznikne přímo v domácnostech. Ke ztrátám dochází už během výroby a distribuce, podle studie se tak nesní více než třetina potravin.

"Je to obrovský problém. Je to nákladné z pohledu životního prostředí, společnosti i ekonomiky," uvedl Richard Swannel, rozvojový ředitel britské nevládní organizace Wrap, která se na studii pro Program OSN na ochranu životního prostředí (PNUE) podílela, píše AFP.

Studie vycházela z údajů za rok 2019, sledovala maloobchodní prodej, restaurace i domácnosti. Data sbírala v 54 vyspělých i rozvojových zemích. Podle výsledků namodelovala stav pro celou planetu. Podle výpočtů studie se ročně vyhodí 931 milionů tun potravin.

Zbytečné vyhazování potravin se týká všech regionů světa, přestože podle OSN téměř 700 milionů lidí na Zemi trpí hladem a tři miliardy lidí nemají přístup ke kvalitní zdravé stravě. Celková světová populace je 7,8 miliardy lidí.

"Dosud bylo plýtvání jídlem považováno za problém bohatých zemí," uvedla Clementine O'Connorová z PNUE. "Naše studie ale ukázala, že v každé zemi, která tento ukazatel sledovala, je plýtvání v domácnostech problém," dodává O'Connorová, citovaná agenturou AFP.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) vytváří svou vlastní statistiku, která zaznamenává potravinářské "ztráty", které vzniknou už během výroby a distribuce. Podle zjištění FAO se přibližně 14 procent vyrobených potravin znehodnotí ještě než dojdou do prodeje.

"Pokud by plýtvání a znehodnocení potravin byl stát, byly by třetím největším producentem skleníkových plynů na světě," uvedl Richard Swannel. Plýtvání potravinami tak podle něj přímo souvisí s klimatickými změnami. Potraviny, které se nesní, by se neměly podle autorů studie nechat jen tak na skládce, ale měly by se dále využít.

Omezení plýtvání potravinami patří mezi priority trvale udržitelného rozvoje OSN. Na toto téma také OSN letos na podzim chystá první "summit o potravinovém systému", píše AFP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

5.3.2021 11:22
A nějaké návrhy jak tomu předejít jsou? Včera jsem vyhodil zbytek uvařené rýže, už byla v ledničce moc dlouho a nikomu se ji nechtělo sníst. Nějakému ubohému dítěti by určitě udělala radost. Například na vlastní oči jsem viděl hladové děti v cikánské osadě v jednom blízkém státě. Považovalo by se za úsporu, kdybych ji naložil ještě spolu s předvčerejším koláčkem (trochu okoralým, ale ještě rozhodně ne zkaženým) do auta a odvezl do Letanovců tamějším dětem?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.3.2021 17:23 Reaguje na
Jestli tam pojedete, něco bych Vám přidal. Mám v lednici od včerejška trochu těstovin a obávám se, že je u nás už nikdo jíst nebude.
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

6.3.2021 12:09 Reaguje na
Ale musíte jet elektroautem... OSN už roky produkuje jen bláboly a rezoluce proti Izraeli.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

5.3.2021 14:36
Kde/kterých zemích se ty potraviny vyhazují ? A jak je to na venkově, ve městech ?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.3.2021 00:06 Reaguje na smějící se bestie
Ono se dříve nic na venkově nevyhazovalo, protože většina venkovanů měla domácí zvířectvo a zejména vepři sežrali všechno, co už žádný nechtěl doma jíst a kuřata nebo slepice, také ledacos sezobly. Dnes i lidé z venkova jsou tak shnilí, že jezdí do super- a hypermarketů kupovat třeba králíky, pěkně už stažené, kuřata oškubaná, stačí dát to na pekáč a je po práci.
Odpovědět
ji

13.4.2021 21:21 Reaguje na Jiří Daneš
No, ono je spíš problém v tom, co lidé kupují. Babička na vesnici mívala opravdu hromadu plesnivých chlebů, které jí sousedé nosili "pro slepičky". Že to moderní pečivo těm slepicím absolutně nedělalo dobře, to je další věc. Mne vždycky ale zaráželo, jak velké množství chleba je pár sousedů schopno pravidelně vyhazovat. A fakt vyhazovat, protože těch pár slepic to nemohlo sníst a to pečivo hned plesnivělo a stejně se to muselo vyhodit.
Moje teorie je, že je to dané cenou. Když mne stojí malý čtveratý bochníček celozrnného bio žitného kváskového chleba 80 Kč, tak s ním nakládám tak, abych ho nevyhodila. Když půl Šumavy stojí 16 korun, ta to bohužel lidi vyhazují v velkém, no.
Obdobně maso a vajíčka - od bio vajíček těžko budou lidi vyhazovat bílky (vzhledem k ceně), nebo vyhazovat bio maso, které stálo hodně... levné věci se vyhazují snadno...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist