https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osn-skody-z-prirodnich-katastrof-za-20-let-raketove-vzrostly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

OSN: Škody z přírodních katastrof za 20 let raketově vzrostly

11.10.2018 07:13 | PRAHA (ČTK)
Úřad OSN také připomněl, že za posledních dvacet let při přírodních katastrofách o život přišlo 1,3 milionu lidí. Padesát šest procent z nich zahynulo v důsledku 563 zemětřesení a jimi způsobených vln cunami. Na snímku odpadky, které do moře snesla vlna cunami.
Úřad OSN také připomněl, že za posledních dvacet let při přírodních katastrofách o život přišlo 1,3 milionu lidí. Padesát šest procent z nich zahynulo v důsledku 563 zemětřesení a jimi způsobených vln cunami. Na snímku odpadky, které do moře snesla vlna cunami.
Za posledních dvacet let raketově vzrostla výše hospodářských škod, které způsobily přírodní katastrofy související s klimatem. Od roku 1998 do loňska způsobily záplavy, bouře, lesní požáry či vlny horka a sucha škody za 2,2 bilionu dolarů (49,4 bilionu korun), informoval ve své zprávě Úřad OSN pro snížení rizik katastrof (UNISDR).
 

Škody, které přírodní katastrofy související s klimatem napáchaly v posledních dvaceti letech, jsou podle UNISDR dvaapůlkrát vyšší než škody z předcházejících dvaceti let, tedy 1978 až 1997.

Započtou-li se i katastrofy, které přímo s klimatem nesouvisí, jako jsou zemětřesení, přívalové vlny cunami a sopečné výbuchy, vyšplhají se podle úřadu OSN škody za posledních dvacet let na 2,9 bilionu dolarů (65,1 bilionu korun). V letech 1978 až 1997 to přitom bylo celkově 1,3 bilionu (29,2 bilionu korun).

UNISDR ve své zprávě upozornil, že skutečné škody jsou ještě mnohem vyšší, neboť se je podařilo vyčíslit jen u zhruba třetiny přírodních katastrof.

Na prvním místě zemí světa, které nahlásily nejvyšší hospodářské škody v souvislosti s klimatem podmíněnými přírodními katastrofami, jsou Spojené státy. Téměř o polovinu nižší škody měla podle statistiky Čína následovaná Japonskem, Indií a Portorikem.

UNISDR nicméně upozornil, že jeho informace vycházejí z oficiálních dat, ekonomicky vyspělejší země, které se podrobnému sčítání škod věnují, můžou být proto v jeho statistikách na vyšší příčce, než by jim podle skutečného stavu věcí náleželo. V rozvojových zemích se často škody nesčítají, neboť v nich není tak rozšířené pojišťování majetku, upozornila agentura AP.

Úřad OSN také připomněl, že za posledních dvacet let při přírodních katastrofách o život přišlo 1,3 milionu lidí. Padesát šest procent z nich zahynulo v důsledku 563 zemětřesení a jimi způsobených vln cunami.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist