https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-chysta-odchyt-premnozenych-holubu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava chystá odchyt přemnožených holubů

25.4.2019 00:22 | OSTRAVA (ČTK)
Ostrava chystá odchyt holubů a jejich následné usmrcení. / Ilustrační foto
Ostrava chystá odchyt holubů a jejich následné usmrcení. / Ilustrační foto
Foto | Rev Stan / Flickr
Ostrava chystá odchyt holubů a jejich následné usmrcení. Důvodem je přemnožení těchto ptáků, kteří mohou být přenašeči nebezpečných onemocnění. Ještě letos by ve městě mohlo být do speciálních klecí odchyceno zhruba 700 ptáků, řekl včera novinářům náměstek primátora Radim Babinec (ANO).
 

Veřejnou zakázku na regulaci populace holubů město vypsalo i na základě žádosti městských obvodů. Odchyt holubů potrvá od května do podzimu, na různých místech bude rozmístěno 48 odchytových klecí, uvedl Babinec. Klece budou ve čtyřech městských obvodech, kromě samotného centra města to bude ještě nejlidnatější městský obvod Jih a pak také Svinov a Polanka. Nejvíce klecí bude v centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz, kde holubi působí nejvíce problémů.

"Holub je ve městech chápán jako škůdce. Má vysokou reprodukční schopnost a minimum přirozených nepřátel. Kromě poškozování majetku, jako jsou fasády či sochy a znečišťování veřejného prostranství je hlavním problémem fakt, že je nositelem chorob přenositelných na člověka - salmonely, toxoplazmózy, tuberkulózy a také parazitů," uvedl mluvčí magistrátu Petr Havránek.

Za odchyt a usmrcení holubů město zaplatí 548.000 korun bez DPH, půjde o zhruba 700 holubů. "Požadovaný počet vychází ze zkušeností z obvodů z loňských let. Například jen v městském obvodu Poruba ročně odchytí 500 holubů. V centru Ostravy a ve Svinově se odchyt prováděl naposledy vloni od června do konce listopadu, odchyceny byly tři stovky holubů," uvedl Havránek. Město také vyzývá obyvatele, aby holuby nekrmili a nemanipulovali s odchytovými klecemi.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.4.2019 07:29
nejsem proti odbornému odchytu městských holubů ale zaráží mě ta cena co za to město zaplatí za těch pár set ptáků ! to jsou mi teda malé domů za minimum práce ! nebo si snad někdo myslí že na to je třeba nějakou vysokou odbornost ? a to nechají pak mláďata zdechnou na hnízdech když odchytí krmící holuby ? kdyby ty odchycené holuby aspoň nějak zužitkovali ke krmným účelům. ve španělsku také chytali měšťáky a po prohlídce u veta je zpracovali v kuchyni veřejné vyvařovny pro barcelónské houmelesáky a somráky...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist