https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-financne-znovu-podpori-vymenu-neekologickych-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava finančně znovu podpoří výměnu neekologických kotlů

20.2.2019 14:41 | OSTRAVA (ČTK)
Lokální topeniště zhoršují kvalitu ovzduší v Ostravě.
Lokální topeniště zhoršují kvalitu ovzduší v Ostravě.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ostrava ve třetí vlně takzvaných kotlíkových dotací znovu přispěje obyvatelům města 10.000 korun na výměnu neekologických kotlů za nové a šetrnější k životnímu prostředí. Zároveň jim nabídne i bezúročné půjčky. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
 

Hlavní část podpory výměny neekologických kotlů tvoří státní pomoc. V Ostravě o příspěvek na výměnu kotle dosud zažádalo necelých 1500 domácností, skutečně vyměněno je zatím přes 850 kotlů. Podle předpokladů by v krajské metropoli bylo nutné vyměnit ještě zhruba tisícovku kotlů. Další kolo programu podpory výměny kotlů by mohlo začít zřejmě v květnu.

Podle Šebestové mají lidé s nevyhovujícími kotli první a druhé emisní třídy poslední šanci na jejich výměnu z dotačních peněz. "Od roku 2022 bude provozování takových kotlů zakázáno," připomněla Šebestová.

Ostrava stejně jako většina Moravskoslezského kraje má dlouhodobě problémy se zhoršenou kvalitou ovzduší. Kromě průmyslu a dopravy ho ovlivňují právě lokální topeniště. "Je třeba si znovu připomenout, že každý vyměněný kotel znamená ročně přibližně 60 až 100 kilogramů prachu, který se nedostane do ovzduší," doplnila Šebestová.

Bezúročné půjčky město začalo žadatelům o výměnu kotle poskytovat při druhé vlně těchto dotací. O půjčku si zažádalo 34 lidí, kterým město vyplatilo necelé čtyři miliony korun. Podle náměstkyně lidé půjčky vracejí a město se nesetkalo s problémy. Příspěvek města na obměnu kotle dosud činil téměř 7,5 milionu korun.

Bezúročné půjčky, které slouží na předfinancování nákupu nového kotle, bude v třetí etapě kotlíkových dotací poskytovat i stát, a to lidem z Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje. Ze zkušeností z minulých ročníků kotlíkových dotací podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) vyplynulo, že je ještě dost domácností, které by rády využily dotaci, ale nemají na její předfinancování. "Lidé musí mít dopředu někdy i přes 100.000 korun, které poté v dotaci získají zpátky. Bezúročná půjčka má sloužit těm, kteří takový obnos pohromadě nemají," uvedl již dříve Brabec.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist