https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-zacala-s-chovem-kriticky-ohrozeneho-lemura-sirokonoseho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo začala s chovem kriticky ohroženého lemura širokonosého

30.10.2023 11:50 | BRNO (ČTK)
Zoo Ostrava je dlouholetým chovatelem lemurů. V současnosti chová deset druhů těchto madagaskarských poloopic.
Zoo Ostrava je dlouholetým chovatelem lemurů. V současnosti chová deset druhů těchto madagaskarských poloopic.
Foto | E. Gombala / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada začala chovat kriticky ohrožený druh lemura. Jde o lemura širokonosého, který není vzácný jen ve své původní domovině Madagaskaru, ale jeho chov je ojedinělý i v lidské péči. Návštěvníci ale zatím nového lemura nemají možnost vidět, protože ho zahrada chová ve svém zázemí, řekla ČTK mluvčí zoo Šárka Nováková.
 

"V rámci Evropského ex situ programu je chováno pouhých 32 jedinců v osmi institucích. Chovatelské úspěchy zaznamenává zoo v Kolíně nad Rýnem, ze které jsme přivezli dvě samice. Další úspěšnou zoo je zoo v britském Burfordu, odkud bychom měli v nejbližší době dovézt i samce, ale vzhledem k brexitu a obtížím, které jsou s tím spojené, se jedná o poměrně náročný transport," uvedla zooložka Pavla Slavíčková.

Lemur širokonosý je největším druhem ze skupiny takzvaných bambusových lemurů, jejichž potravou je převážně bambus. "Dříve se tento druh vyskytoval na poměrně velkém území Madagaskaru, ale zejména kvůli rozsáhlému odlesňování žije dnes na pouhých několika procentech původního areálu. Početnost divoké populace se odhaduje na 1500 jedinců. V mezinárodním Červeném seznamu je řazen v kategorii kriticky ohrožený," uvedla mluvčí.

Právě s ohledem na to, že jde o velmi citlivý druh, je aktuálně lemur umístěn v chovatelském zázemí. "Doufáme, že se nám podaří úspěšně sestavit chovnou skupinu a následně se pak dočkáme i přírůstků,“ doplnila Slavíčková.

Zoo Ostrava je dlouholetým chovatelem lemurů. V současnosti chová deset druhů těchto madagaskarských poloopic. Je zapojena nejen do mezinárodních záchovných programů v lidské péči, ale věnuje se i ochraně biodiverzity přímo na Madagaskaru. Od roku 2005 je členem Asociace pro výzkum a ochranu lemurů (AEECL). Od roku 2016 jsou do podpory záchranného projektu Sahamalaza zapojeni i všichni její návštěvníci prostřednictvím programu Tři koruny ze vstupu, kdy z každé vstupenky míří tři koruny na ochranářské projekty v různých koutech zeměkoule.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist