Ostravská zoologická zahrada odchovává dvě mláďata servalů
Mláďata porodila zkušená samice, která je starostlivou matkou a v minulých letech odchovala pět mláďat. "Letošní mláďata jsou tedy šestým a sedmým odchovávaným mládětem páru sestaveného v roce 2017. Zoo Ostrava chová tyto malé kočkovité šelmy od roku 1989 a celkem se zde podařilo odchovat na tři desítky koťat," uvedla mluvčí. Podle první veterinární kontroly, při níž chovatelé provedli i preventivní odčervení, by mělo jít o samce a samici. Pohlaví definitivně potvrdí další kontrola, která je naplánovaná na začátek června.
Serval se v přírodě vyskytuje v Africe s výjimkou Sahary, vzácně v Alžírsku, Tunisku a Maroku. Obývá travnaté savany a rád se zdržuje i v blízkosti vod, kde může lovit i žáby, ryby nebo plameňáky. "Lovu v trávě je přizpůsoben delšími končetinami. Díky nim a dlouhému krku může zvednout hlavu až do výše 75 centimetrů nad zem. Obratně loví nejen drobné savce, ale i ptáky. Když vyplašený pták vzlétne, vyskočí za ním až dva metry vysoko a chytne ho v letu. Vzácně loví malé antilopy a chytá také hmyz," řekla mluvčí.
Dodala, že serval žije samotářsky a se samicí se samec potkává pouze krátce v období rozmnožování. Samice rodí jedno až tři mláďata. V lidské péči se často i samec podílí na výchově, a rodina tak může zůstávat do dospělosti mláďat spolu. Serval se dožívá až 20 let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Petr
9.7.2023 13:58 Reaguje na PetrZbyněk Šeděnka
9.7.2023 15:06 Reaguje na PetrPetr
9.7.2023 15:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr
9.7.2023 15:24 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
9.7.2023 17:02 Reaguje na PetrSlovan
9.7.2023 17:19 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSe ZOO se s Vámi ale naprosto shodnu.
Zbyněk Šeděnka
9.7.2023 17:37 Reaguje na SlovanSlovan
10.7.2023 08:23 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTřeba Garamba… ta tu byla nedávno zmíněna protože se do ní vrací nosorožci. Není to ale tak dávno, co byla celá oblast v zóně bojů a byla extrémně nestabilní.
Slovan
10.7.2023 08:24 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTřeba Garamba… ta tu byla nedávno zmíněna protože se do ní vrací nosorožci. Není to ale tak dávno, co byla celá oblast v zóně bojů a byla extrémně nestabilní.
Zbyněk Šeděnka
10.7.2023 17:47 Reaguje na SlovanSlovan
11.7.2023 11:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahttps://news.mongabay.com/2022/03/in-benin-a-thin-line-between-conservation-and-counterinsurgency/
Je to článek z Beninu, který je nejaktuálnějším případem. Konkrétně z NP W a Pendjari, které jsou součástí komplexu přírodních rezervací WAP. Tento komplex je největší zbývající divočinou Západní Afriky a rozprostírá se na hranicích Benin/Niger/Burkina Faso. V posledních pár letech se tam rozšiřují džihádisté ze Sahelu a ochranáři z African Parks jsou tak reálně v přední linii bojů. Mohli a vlastně i mohou utéct. Nicméně zůstávají a za tu úžasnou přírodu nasazují krky. Minulý rok tam zemřel francouzský instruktor při bombovém útoku - spolu s ním i několik rangerů.
Slovan
9.7.2023 17:12 Reaguje na PetrJen letos jsem byl v ZOO v Praze, Liberci, Hodoníně, Berlíně a Wroclawi. Zvládnu ještě minimálně Dvůr a Zlín. Loni jsem byl v Ostravě, Hluboké, Ústí nebo Děčíně. Něco jsem tedy již projel a viděl. V žádné ZOO jsem ale neviděl trpící zvířata. Ano, nic nevynahradí život v přírodě. Některé výběhy by chtělo zlepšit - což ale probíhá. Jenže i díky ZOO se mnohé druhy opět mohou vracet zpět. Je těch příkladů málo?
ZOO jsou bezkonkurenčním vzdělávacím střediskem nejen pro děti. Zároveň jsou jistotou, že některé druhy přežijí i kdyby byly vyhubeny v přírodě. A že k tomu mnohé daleko nemají. Lev Berberský již vyhuben v přírodě byl - a díky ZOO, které je chovají se třeba jednou zase vrátí zpět a jako druh přežije. Zároveň každá ZOO podporuje nejeden ochranářský projekt u nás i v zahraničí.
Zbyněk Šeděnka
9.7.2023 17:47 Reaguje na SlovanSlovan
9.7.2023 19:56 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr však vidí jen “chudáky zvířata v klecích”, přitom je evidentní, že jako odpůrce ani v žádné nebyl. Možná by si měl zajít, aby viděl, v jakých prostorách jsou ta zvířat dnes chována a jaké pavilony vznikají. Ne vše a všude je samozřejmě dokonalé. Ale…nový pavilon šimpanzů v Ostravě, goril v Praze nebo jaguárů ve Zlíně (byť ten uvidím až v srpnu)… to je opravdu “týrání”. Většina zvířat má v dnešních ZOO prostorné výběhy. Nicméně v tomhle já už se s ním dohadovat nehodlám. Je to stejné jako s těmi obojky - kdo pochopit nechce, nepochopí i kdybych napsal cokoli. Myslím si o něm své..
Petr
9.7.2023 17:51 Reaguje na SlovanA jak poznáte, že zvíře netrpí? Odpovím si sám, nijak. Viz úvodní obrázek. Ve vykachlíkované holé místnosti se divoká zvířata evidentně cítí nesmírně spokojeně. A s tím souvisí i to přežití, či snad dokonce vracení do přírody. Ano, to vracení se ve výjimečných případech uskuteční, ale to je tak jedno promile. Zbytek zvířat je odsouzených k celoživotnímu živoření (což opět popřete, já vím) v kleci. A celoživotnímu očumování lidmi. Ta jedna promile má jako ospravedlnit ty tisíce zvířat, která nikdy nevylezou z klece? A nic vzdělávacího na tom nevidím, natož bezkonkurenčně. Snad jedině to, jací jsme primitivové, to ano, to je krásná ukázka. Jinak je to obyčejná lidská zvůle a zvrhlost dělat si z divokých zvířat čumendu, a ještě říkat, že je to pro jejich dobro. A překvapuje mě, že tomu věříme. Že věříme, že když budeme zvířata držet po generace v kleci a množit navzájem několik jedinců, že budou stále schopná žít ve svém původním prostředí, a že třeba jednou "nahradí" mizející divočinu. To určitě. Navíc jen učíme děti pokroucenému názoru na svět, že zavírat zvířata do klecí je správné a zábavné. Ne, není. Ani trochu. Ale snad to jednou lidé pochopí. Doufám. Bude to trvat hodně dlouho, ale doufám. A jsem si jistý, že jednou se na dnešní dobu budou lidé dívat jako se díváme my na starověk a rituální obětování zvířat (dokonce i lidí). A na nás jako na divochy a primitivy.
Nechápu kde se to v nás bere, ta krutost a bezcitnost. Nejen k sobě navzájem, ale i k přírodě a zvířatům. Úplně si libujeme v utrpení a dodnes jsou na světě národy, které mají utrpení a bolest jako jednu z nejvyšších hodnot.
Petr
9.7.2023 17:58 Reaguje na SlovanZbyněk Šeděnka
9.7.2023 19:08 Reaguje na PetrVejce - je fuk, jestli je to z klecového chovu, halového chovu nebo od slepic ze dvorka. Ti ptáci jsou omezováni no svobodě a tudíž byste jejich vejce neměl konzumovat.
Maso domácích zvířatc - všechna jsou chována v zajetí a tudíž trpí, takže zase nic pro Vás.
Maso divokých zvířat - jsou krutě zabíjena pomocí střelných zbraní a Vy přece nehodláte takové utrpení podporovat
Palmový olej, - nemůže jíst produkty obsahující tento olej, protože palmové plantáže vznikají tak, že se ničí tropická příroda.
Řepkový olej - Určitě víte, jak se pěstuje řepka, takže nic pro Vás.
A tak bych mohl pokračovat. Když to shrnu, tak podle Vašich předcházejících prohlášení bych řekl, že se živíte pouze vzduchem a ranní rosou. Vaše příspěvky jsou pak takového ražení, že by si po jejich přečtení i Mirek Dušín z Rychlých šípů připadal jako vyvrhel.
V reálu jste ale obyčejný pokrytec, který tady hlásá svoje dogmata a pak se jde porvat do supermarketu o slevněné kuřecí a oplatky s palmovým olejem.
Jo a co na to říká Váš psychiatr?
Karel Zvářal
9.7.2023 19:27 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
9.7.2023 20:04 Reaguje na Karel ZvářalSir. David sbíral zvířata pro Londýnskou ZOO ve velkém :) Kdo četl jeho knihy, pak ví. A to v té době byla zvířata chována v nesrovnatelných podmínkách s dnešní dobou…
Zbyněk Šeděnka
10.7.2023 12:17 Reaguje na SlovanDaniel Višňovský
11.7.2023 10:03 Reaguje na PetrLukas B.
10.7.2023 05:59samozřejmě chápu, že třeba ten převalák (a mnohé další druhy) zahradám vděčí za holou existenci druhu. ale měla by být jasná hranice mezi zábavním zvěřincem (nějaké ty utýrané mrchy ve vykachlíčkované cele, buřty, pivo, cukrová vata) a vážně míněnou rezervou druhu.
Slovan
10.7.2023 08:37 Reaguje na Lukas B.Navíc. ZOO jsou z mého pohledu skutečně velmi důležité kvůli výchově nejenom mládeže. Ten blízký kontakt je zásadní a nejenom v dětech to zanechává významné stopy. Mimochodem - žádné druhy opic nejsou ohrožené? Žádné poddruhy medvědů nebo žiraf nejsou ohrožené? Sloni nebo hroši nejsou ohroženi? Já se taky vždy nejvíc těším na nějakou tu šelmu… a co jako? Co je na tom špatného chtít vidět dnes ohrožené poddruhy levhartů nebo lvů? Tak co se tam podle vás má chovat?