https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otresy-na-chebsku-podrobne-mapuje-sit-mericich-stanic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otřesy na Chebsku podrobně mapuje síť měřících stanic

25.5.2018 02:10 | CHEB (ČTK)
Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně v několikaletých intervalech. Díky postupnému uvolňování energie ale jen výjimečně otřesy způsobují větší škody. Pokud ano, jedná se hlavně o prasklé zdi. Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986. / Ilustrační foto
Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně v několikaletých intervalech. Díky postupnému uvolňování energie ale jen výjimečně otřesy způsobují větší škody. Pokud ano, jedná se hlavně o prasklé zdi. Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zemětřesení na Chebsku sleduje hustá síť měřicích stanic. Jsou rozmístěné v okolí Nového Kostela, pod nímž vzniká většina otřesů. Většina stanic je on-line, a tak je možné sledovat seismickou aktivitu v oblasti několik minut od samotného otřesu, řekl včera Jakub Klicpera, odborný pracovník seismického oddělení Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Území na sever od Chebu patří mezi nejaktivnější seismické oblasti ve střední Evropě.
 

Seismometry zaznamenávají od 10. května silnější otřesy, které jsou součástí aktuálního zemětřesného roje. Nejsilnější otřes měl zatím magnitudo po přepočítání 3,8. Magnitudo je jednotka síly zemětřesení. Silnější otřes ale mohli lidé v okolí cítit i včera ráno, kdy automatické systémy naměřili 3,2 stupně.

V některých stanicích jsou hned dva typy záznamových zařízení. "Rozdíl je v tom, že klasický seismometr, který tu máme, je speciálně upravovaný firmou v Anglii, a zaznamenává i velmi slabé otřesy. Ale když dojde k silnému otřesu, může dojít k jeho přebuzení. Proto je tam i akcelerometr, který je schopen zaznamenat zrychlení i čtyři G," popsal Klicpera.

Automatické stanice údaje o seismické aktivitě posílají přes mobilní datové sítě do geofyzikálního ústavu, kde se zpracují. Stanice jsou součástí lokální seismické sítě WEBNET. "Celkem je v okolí 24 stanic, z toho 15 stanic je on-line a posílají data, a devět stanic je off-line, to znamená, že je u nich nutné odebírat data ručně, stejně jako měnit akumulátory," doplnil Klicpera.

Pro vědce je každý zemětřesný roj v západních Čechách cenným zdrojem informací o procesech, které se odehrávají pod zemí. Pomáhají v tom i hlášení lidí. Geofyzikální ústav navíc připravuje mobilní aplikaci, která by poskytovala informace o aktuálních zemětřeseních v oblasti nebo v případě silnějších otřesů na ně upozornila uživatele notifikací na telefonu. Zároveň ale bude obsahovat dotazník, kterým mohou sami lidé posílat vědcům své postřehy, zážitky a pocity při otřesech.

Zemětřesné roje se na Chebsku vyskytují pravidelně v několikaletých intervalech. Díky postupnému uvolňování energie ale jen výjimečně otřesy způsobují větší škody. Pokud ano, jedná se hlavně o prasklé zdi. Nejsilnější otřes v zaznamenávané historii byl na přelomu let 1985 a 1986.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist