Ovzduší v České republice se zhoršilo. Na vině je zima, průmysl a doprava
Kvalita ovzduší se meziročně zhoršila. Důvodem je podle zprávy kombinace dvou faktorů - hospodářského oživení a dlouhé zimy. Kvůli oživení rostlo i průmyslového znečištění, dlouhá zima přinesla nepříznivé rozptylové podmínky. Překročení povolených koncentrací zejména u pevných částic, tedy prachu a sazí, byla vystavena polovina obyvatel, zatímco o rok dříve to byla jen jedna pětina. Na znečištění ovzduší se také více podepisuje silniční doprava, zejména ta nákladní.
Nejhorší situace zůstává tradičně v Moravskoslezském kraji, kde je zejména způsobena průmyslovou činností celé Ostravsko-katovické pánve, tedy včetně přeshraničních vlivů z Polska. „Bohužel zpráva přinesla řadu negativních zjištění, na která se musíme zaměřit, i když mnohé bylo dáno inverzí. Vláda se bude stavem životního prostředí velmi intenzivně věnovat,“ prohlásil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Naopak pochválil, že se snižuje energetická náročnost průmyslu a také, že roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ta v roce 2010 dosáhla podílu 8,3 %.
Podle zprávy ale v posledních letech nabývá na intenzitě kolísání kvality životního prostředí. Souvisí to s rychlými výkyvy národní i globální ekonomiky i s měnícím se charakterem klimatu. Kvůli němu dochází k častějším výskytům nebezpečných hydrometeorologických jevů, jako jsou přívalové srážky, povodně, delší období sucha nebo silný vítr.
Půl republiky
Nejhorší stav ovzduší zůstává podle zprávy v Moravskoslezském kraji. Zde byly nadlimitní koncentrace u pevných částic PM10 (částice větší než 10 mikrometrů) překračovány i více než 100 dní v roce. Podle ministerstva životního prostředí je způsobena především průmyslovou zátěží celého Ostravska, včetně přeshraničních vlivů z Polska. Ministerstvo životního prostředí chce pomoci lepšímu ovzduší dotačním programem na výměnu starých kotlů. Program ale přispěje jen na nové kotle spalující uhlí, což kritizují jak výrobci kotlů na pelety a dřevěné brikety, tak ochránci životního prostředí (více viz zde).
Zpráva také konstatuje, že v Praze, Brně a Ostravě žije v lokalitách, kde jsou přesahovány hygienické limity pro hluk, přibližně 10 % všech obyvatel. V některých obcích je nadměrným hlukem, který pochází hlavně ze silniční dopravy, zatížena i víc než čtvrtina lidí, což ovlivňuje kvalitu života v těchto obcích a komplikuje jejich další rozvoj. V okolí hlavních silnic, kde je nadměrný hluk, žije v ČR v průměru cca 600 lidí na 1 km komunikace, což je zhruba dvojnásobná hodnota, než je průměr zemí Evropské unie. Tím, jak se zvýšila průmyslové produkce, vzrostla i nákladní silniční doprava, zejména doprava mezinárodní.
Podle zprávy to ale znamená jen to, že se nákladní silniční doprava vrátila na předkrizovou úroveň roku 2008. Stoupá však počet registrovaných motorových vozidel a to jak nových, tak dovezených ojetých aut. „Vozový park je přesto velmi starý, průměrné stáří osobních automobilů v roce 2010 bylo 13,7 roku a výrazněji se již delší dobu nemění,“ konstatuje zpráva. Více než 60 % osobních automobilů (2,7 milionu vozidel) je starších než 10 let, asi 30 % vozidel je starších než 15 let.
Na druhou stranu se rostoucí trend přepravních výkonů individuální automobilové dopravy a letecké dopravy v roce 2010 zastavil. Přepravní výkony autobusů meziročně stouply o 13,9 %. Podle zprávy si veřejná hromadná doprava udržuje svoji pozici v osobní dopravě a k dalšímu nárůstu osobní dopravy nedochází.
Meziroční zhoršení zaznamenalo i znečištění ovzduší benzo(a)pyrenem, který patří mezi karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky. Nadlimitní koncentrace se vyskytují zejména v městských oblastech. Imisní limity pro benzo(a)pyren byl překročen na 14,5 % plochy, kde žije cca 65 % obyvatel ČR, což značí oproti roku 2009 zřetelný nárůst (2,3 % plochy a 35,5 % populace).
Méně spotřeby i přírody
Podle zprávy se naopak daří snižovat energetickou náročnost hospodářství. V období 2000–2010 zaznamenala celkový pokles o 22,8 %.
Zlepšuje se také vytápění domácností, které více využívají zemní plyn, biomasu nebo centrální vytápění. Stoupá i zastoupení domů vytápěných solárními kolektory. Nicméně i tak patří vytápění domácností mezi nejvýznamnější zdroje znečišťování ovzduší.
Snižuje se spotřeba vody v domácnostech a v průmyslu, naopak roste podíl obyvatel připojených na veřejné vodovody a prodlužuje se délka kanalizační sítě, stejně jako podíl obyvatel připojených na kanalizaci zakončenou čistírnou odpadních vod.
Lehce se snížila celková produkce odpadů – meziročně o 1,6 % . Vzrůstá podíl materiálového využití komunálního odpadu, v roce 2010 dosáhl úrovně 26,5 %. Česká republika patří v přepočtu na obyvatele k zemím s nejnižší roční produkcí komunálního odpadu, říká zpráva o životním prostředí.
Naopak přírodě jako takové se nedaří příliš. Pozitivní je, že mírně, ale vytrvale roste podíl listnáčů na celkové ploše lesů, a že v rámci zemědělského půdního fondu dochází k nárůstu ploch trvalých travních porostů na úkor orné půdy.
Ale 37 % evropsky významných druhů živočichů a rostlin je z hlediska ochrany hodnoceno ve stavu nedostatečném a 35 % druhů živočichů a 36 % druhů rostlin ve stavu nepříznivém. Také téměř tři čtvrtiny evropsky významných typů přírodních stanovišť jsou v ČR z hlediska ochrany hodnoceny jako nepříznivé. Dále klesá početnost populací ptáků v zemědělské krajině, za což může intenzivní zemědělství a úbytek zemědělské půdy.
Už v devadesátých letech se podařilo zastavit velké průmyslové znečištění, jenže i nadále znečištěné ovzduší ničí lesní porosty. Stav lesa se určuje tzv. defoliací. Ta porovnává ztrátu listů nebo jehličí v koruně poškozeného stromu se zdravým stromem. A ta je v České republice stále velmi vysoká, dokonce nejvyšší v Evropě, konstatuje zpráva.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Co je znepokojivé? - 12. 1. 2012 - BobrČtu, že největší znečišťovatel= jsou domácí topeniště. Dokonce jsem viděl nrožurku MŽP nazvanou tuším "Dýcháme to, čím topíme." Píši tenhle příspěvek a dívám z okna ve 100 000vém městě a hledám ty kouřící komíny domácností. Jsem překvapen, nevidím ani jeden!!!, podtrhuji je 11,45 h. a nevidím ani jeden kouřící komín. Na vesnicích kde těch komínů kouří nepoměrně víc problémy z prachem zpravidla nezaznamenají. Tak se musím ptát, je ta analýza skutečných znečišťovatelů objektivní, nebo má jenom posloužit k dalšímu prolomení soukromí a buzeraci občanů, vymýšlení opatření a vyhazování státních peněz. |