https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/padesatka-statniku-se-sejde-na-klimaticke-konferenci-v-parizi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Padesátka státníků se sejde na klimatické konferenci v Paříži

12.12.2017 03:18 | PAŘÍŽ (ČTK)
Dva roky po uzavření průlomové pařížské klimatické dohody se ve francouzské metropoli sejde více než padesát hlav států a vlád, aby přispěly k jejímu prosazení.
Dva roky po uzavření průlomové pařížské klimatické dohody se ve francouzské metropoli sejde více než padesát hlav států a vlád, aby přispěly k jejímu prosazení.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Dva roky po uzavření průlomové pařížské klimatické dohody se ve francouzské metropoli sejde více než padesát hlav států a vlád, aby přispěly k jejímu prosazení. Přes čtyři tisíce účastníků konference o boji proti klimatickým změnám uvítá francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Za Česko se zúčastní premiér v demisi Bohuslav Sobotka.
 

Jednodenní setkání s názvem One Planet Summit (Summit jedné planety) by mělo podle přání organizátorů vyslat mimo jiné signál, že se do boje proti klimatickým změnám chtějí zapojit také velké soukromé podniky. Očekává se, že během konference bude oznámeno několik velkých investičních záměrů v oblasti obnovitelných zdrojů.

V prosinci 2015 se v Paříži 195 států dohodlo, že globální oteplení způsobené skleníkovými plyny sníží "výrazně pod dva stupně" v porovnání s předindustriálním obdobím. Americký prezident Donald Trump letos v červnu ale oznámil, že Spojené státy od pařížské dohody odstoupí. To vyvolalo vlnu kritiky. Žádný jiný stát se k USA nepřipojil.

Podle Hnutí DUHA se Sobotkova vláda jako první postavila ke klimatu jako vážnému tématu. "Stále však máme v ochraně klimatu velké nedostatky a tím zároveň i velké příležitosti. Bude se jich muset chopit nová vláda i nová Poslanecká sněmovna, v níž bude Bohuslav Sobotka nadále zasedat," říká Jiří Koželouh z ekologické organizace Hnutí DUHA.

Podle Hnutí DUHA Česko stále zbytečně vyváží elektřinu vyrobenou v zastaralých uhelných elektrárnách s ubohou účinností. Rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů podle ochránců přírody stagnuje. "Přitom zavírání uhelných elektráren - ale také výměna starých uhelných kotlů v domácnostech - by snížily znečištění, které ničí naše zdraví i přírodu a tím poškozuje i ekonomiku. Rozvoj obnovitelných zdrojů zase nahradí pracovní místa ve fosilní energetice a přinese zakázky českým strojírenským podnikům,“ míní Koželouh.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist