Padesátka státníků se sejde na klimatické konferenci v Paříži
Jednodenní setkání s názvem One Planet Summit (Summit jedné planety) by mělo podle přání organizátorů vyslat mimo jiné signál, že se do boje proti klimatickým změnám chtějí zapojit také velké soukromé podniky. Očekává se, že během konference bude oznámeno několik velkých investičních záměrů v oblasti obnovitelných zdrojů.
V prosinci 2015 se v Paříži 195 států dohodlo, že globální oteplení způsobené skleníkovými plyny sníží "výrazně pod dva stupně" v porovnání s předindustriálním obdobím. Americký prezident Donald Trump letos v červnu ale oznámil, že Spojené státy od pařížské dohody odstoupí. To vyvolalo vlnu kritiky. Žádný jiný stát se k USA nepřipojil.
Podle Hnutí DUHA se Sobotkova vláda jako první postavila ke klimatu jako vážnému tématu. "Stále však máme v ochraně klimatu velké nedostatky a tím zároveň i velké příležitosti. Bude se jich muset chopit nová vláda i nová Poslanecká sněmovna, v níž bude Bohuslav Sobotka nadále zasedat," říká Jiří Koželouh z ekologické organizace Hnutí DUHA.
Podle Hnutí DUHA Česko stále zbytečně vyváží elektřinu vyrobenou v zastaralých uhelných elektrárnách s ubohou účinností. Rozvoj čistých domácích obnovitelných zdrojů podle ochránců přírody stagnuje. "Přitom zavírání uhelných elektráren - ale také výměna starých uhelných kotlů v domácnostech - by snížily znečištění, které ničí naše zdraví i přírodu a tím poškozuje i ekonomiku. Rozvoj obnovitelných zdrojů zase nahradí pracovní místa ve fosilní energetice a přinese zakázky českým strojírenským podnikům,“ míní Koželouh.
reklama