Pandemie je oproti klimatickým změnám snadný problém, míní Gates
15.2.2021 16:52 | LONDÝN
( ČTK)
Složitost ekologické výzvy Gates ilustroval dvěma čísly: 51 miliard a nula. Lidstvo aktuálně vypouští skleníkové plyny do atmosféry tempem zhruba 51 miliard tun ročně, zatímco nula tun je pro zakladatele Microsoftu a mnoho dalších cílem.
Ve srovnání s bojem proti klimatickým změnám je zastavení pandemie covidu-19 velmi snadné. Takto se o víkendu vyjádřil zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, který o současných výzvách hovořil se zpravodajskou společností BBC. Problém změny klimatu podle něj vyžaduje transformaci společnosti, jakou lidstvo ještě nezažilo.
"Jsou potřeba změny napříč celou fyzickou ekonomikou. Proměnit ocelárny, cementárny, energetiku, dopravu," řekl jeden z nejbohatších mužů planety. "Pandemie skončí, protože za rok byly vynalezeny tyto úžasné vakcíny a teď se je snažíme dostat do patřičného měřítka a přizpůsobit mutacím, ale ve srovnání s klimatickými změnami je to velmi, velmi snadné," prohlásil.
Složitost ekologické výzvy Gates ilustroval dvěma čísly: 51 miliard a nula. Lidstvo aktuálně vypouští skleníkové plyny do atmosféry tempem zhruba 51 miliard tun ročně, zatímco nula tun je pro zakladatele Microsoftu a mnoho dalších cílem.
"Pokud se nám podaří dostat na nulu, bude to nejúžasnější věc, jakou kdy lidstvo udělalo," uvedl Gates, který v této souvislosti hovoří o horizontu příštích 30 let. Americkému miliardáři aktuálně vychází kniha s názvem "jak se vyhnout klimatické pohromě", která je jakýmsi průvodcem pro boj proti klimatickým změnám.
BBC vysvětluje, že dosažením nulových emisí je myšlen stav, kdy je veškerá produkce skleníkových plynů vyvážená mechanismy na jejich zneškodnění. Jedním takovým mechanismem jsou stromy, které svými listy absorbují oxid uhličitý.
Gates se nyní podle BBC zabývá i tím, jak mohou v tomto směru pomoci nejnovější technologie. V rozhovoru ale zdůraznil, že bez rozsáhlých vládních iniciativ "není možné, abychom se nedopracovali k obrovské katastrofě".
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Je to přece velmi jednoduché, ovšem pro normálního ovčana ČR zcela mimo možnosti chápání. Jak je to možný?
Odpovědět
Neznám pana Gatese , nevím jaké má zvyky a životní styl.
Některé statistiky uvádějí, že jedno procento nejbohatších má na svědomí až 50 procent znečištění a myslím, že pár stromů to navytrhne. Pokud to opravdu myslí vážně tak musí začít doma v Kalifornii nebo kde bydlí. Začít od nesmyslně velkých domů kde klimatizace běží ve v noci přes soukromé tryskáče až po neustálé cestování napříč celým světem.
Odpovědět
To je totální nesmysl, protože nejvíc emisí tvoří energetika, průmysl a doprava.
A 1% lidí není schopno jezdit naráz miliardou automobilů, koupit miliardu pastových krámů a spálit gigamege terra elektřiny.
Odpovědět
5% nejbohatších lidí, vlastní přes 75% bohatství světa. K tomu nejbohatší státy světa zatím nejsou ochotny šetřit ( utrhnout si od huby ), uskromnit se, jak to uměli naši předkové. Mezi ně patři i ti zelený spasitelé světa !
Kdy půjdou příkladem ? !
Odpovědět
To jsou vždycky takové informace typu výstřel do tmy, které nic neříkají. Není tam definované to bohatství, ani nějaký důsledk na lidstvo. Kdyby to bylo 0,5% nebo 50%, byl by to nějaký rozdíl?
Odpovědět
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3189996-za-rustem-emisi-oxidu-uhliciteho-stoji-procento-nejbohatsich-ukazal-vyzkum-oxfam
Odpovědět
A’t se vám to líbí nebo ne, tak i vy (já) pravděpodobně svým životem zatěžujeme planetu víc než 100 Afričanů a o to nelítáme soukromým tryskáčem.
Odpovědět
Dejme tomu, že je to realita, ale ne až úplně. Vypalování (a vypásání) chudých porostů na lesostepích zase oni velmi přispívají k rozšiřování pouští, navíc předpokládm, že nemáte 9 věčně hladových dětí a nehážete všechen odpadní plast do řeky.
Ale ta zátěž je v čem? V pálením fosilu a produkce všemožných jedů a těžba surovin a tím výroba odpadu.
Tohle by se dalo do velké míry v civilizovaných zemích odstranit, energie z OZE a cirkulární ekonomika to výrazně řeší.
Ale přemnožování obyvatel a jejich chování, hlad po konzumu a tvorba odpadů, se hned tak nezmění.
Odpovědět
Ale proč byste nemohl s tolika penězi konat dobro?“
Bílý Den se zasmál.
„Konat se svými penězi dobro! To je jak udeřit Boha do tváře, jako by se mu řeklo, že ten svůj svět neumí řídit a aby laskavě uhnul z cesty a poskytl příležitost člověku. Myšlenky o Bohu mě po nocích neokrádají o spánek, a tak se na to dívám jinak. Není to směšné, běhá-li někdo po světě s kovovými prstýnky na kloubech a s velikým kyjem v ruce a ustavičně rozbíjí lidem hlavy a olupuje oběti o peníze tak dlouho, až si nadělá velikou hromadu peněz, a potom se začne kát ze svých skutků a začne zas běhat po světě a tentokrát obvazovat hlavy, které rozbili druzí lupiči?
Jack London v knihe Bílý Den.
Odpovědět
Kdyby tak na boj proti změnám vynakládali tolik úsilí a peněz, kolik vynakládají na boj s covidem, který sám o sobě zabije jen relativně (!!) málo lidí...
Odpovědět
Kovid je opravdu zlomeček problému oproti globální klimatické změně. Je samozřejmě otázkou, zda řešení globální klimatické změny je nutno dělat tak zoufale neefektivně a draze jako doposud. Jsem přesvědčen, že nikoliv.
Odpovědět
Vymyslete lepší systém a Nobelova cena vás nemine.
Odpovědět
Jedno procento nejbohatších má na svědomí až 50 % emisí. to je pravda, ale není míněna osobní spotřeba toho jednoho procenta. Ale produkce jejich byznysu. Když někdo vlastní ropnou společnost, tak má na celkové emise větší vliv, než někdo, kdo je stejně bohatý, ale vyrábí elektroauta, baterie pro záložní systémy a kosmické dopravní prostředky. Ale i ten má díky svému byznysu daleko větší uhlíkovou stopu, než většina lidí, co majít tak akorát dům za 3 miliony a auto z druhé ruky.
Odpovědět
Jak jejich byznysu? Ten byznys, co dělají, prosperuje díky poptávce miliard lidí, a protože jej dělají vysoce efektivně, tedy zjevně i s malou ekologickou stopou ma jednotku produktu!
Odpovědět
Tak to mě Mr. Gates překvapil.... že je tolik ochotný se dívat pravdě do očí bych od takto zbohatlého zástupce velkobusinessu opravdu nečekal... možná, že chce pravdy využít pro své další zbohatnutí, ale pořád lepší, než využívat ke zbohatnutí lež a minupulaci... pořád lepší, že někdo zbohatne na "záchraně světa" než na jeho destrukci....
Odpovědět
Přechod na bezuhlíkovou společnost se nemá šanci uskutečnit na základě nadšeneckých iniciativ. Je třeba přijmout radikální efektivní poloticko-ekonomické opatření, které si přechod na bezuhlíkovou společnost při zachování současných vzorců chování všech subjektů společnosti spontánně vynutí.
Odpovědět
Bille, 640kb musí stačit všem, já vím :-))))
Odpovědět
|
|