https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-chteji-v-mestskych-lesich-vytvaret-tune-doplni-ptaci-budky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice chtějí v městských lesích vytvářet tůně, doplní ptačí budky

19.2.2023 01:11 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubice se letos v městských lesích zaměří na tvorbu vodních tůní a doplní další ptačí budky. V minulých letech se lesníci hodně věnovali zastavení kůrovcové kalamity, loni už mohli těžit víc zdravé dřevo, uvedla radnice.
 

Větších zásob vody by se mezi prvními mohl dočkat Studánecký les. "Rádi bychom zde umístili drobné vodní tůně, a to za účelem zadržení vody v krajině," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Po dokončení těžby nechají lesníci část kmenů v lesích, aby zetlely. Jde o opatření proti klimatickým změnám. "K těmto kmenům, případně dřevní hmotě budou umístěny informační cedule. Město letos také připravuje instalaci ptačích budek," řekla Klčová.

Loni město vytěžilo 3285 metrů krychlových dřeva, práce zahrnovaly těžbu úmyslnou, nahodilou i mimořádnou. Během předloňska se lesníci ještě zaměřovali na likvidaci následků kůrovcové kalamity a odvezli 2440 metrů krychlových dřeva ze souší, vývratů a polomů.

Stromy bylo nutné mimořádně vykácet i kvůli stavbě sezemického obchvatu. "Tuto těžbu dřeva provádělo na své náklady Ředitelství silnic a dálnic, přičemž vytěžené dřevo obstaraly Služby města Pardubic, celkově se jednalo o skoro 809 metrů krychlových," uvedl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Za prodej dřeva město loni utržilo přes 5,3 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích dosáhly přibližně 2,5 milionu korun. Předloni vynesl prodej dřeva téměř 1,5 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích byly téměř o polovinu vyšší.

"Oproti předešlým letům je tedy hospodaření v městských lesích výrazně v kladných číslech, tento fakt je především ovlivněn výše uvedenou mimořádnou těžbou a také celkovým nárůstem výkupních cen za sortimenty oproti minulým rokům," uvedlo město.

Lesníci loni vysadili 9000 sazenic, zejména javorů a lip. Lesy, které patří městu, pokrývají zhruba 463 hektarů a mají především příměstský charakter, slouží pro rekreaci. Malé výměry má město také v katastru jiných obcí, jako jsou například Srch a Veská.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

FD

František Dvořák

19.2.2023 10:31
No, ti si pěkně zahrávají. Když si člověk uvědomí, co s pražákama dělá na vesnici pár kohoutů, tak jsem zvědav, co bude až jim tam pardubičákům začnou kvákat žáby.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

19.2.2023 14:05 Reaguje na František Dvořák
Nastěhovali se žáby, klukovi do rybníčku a sousedi podepisují petici.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.2.2023 19:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Kdybych byl Váš soused a Vašemu synovi by se nastěhovaly žáby do rybníčku, sepisoval bych petici, že do mého ne a že to je diskriminace.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist