Pardubice chtějí v městských lesích vytvářet tůně, doplní ptačí budky
Větších zásob vody by se mezi prvními mohl dočkat Studánecký les. "Rádi bychom zde umístili drobné vodní tůně, a to za účelem zadržení vody v krajině," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
Po dokončení těžby nechají lesníci část kmenů v lesích, aby zetlely. Jde o opatření proti klimatickým změnám. "K těmto kmenům, případně dřevní hmotě budou umístěny informační cedule. Město letos také připravuje instalaci ptačích budek," řekla Klčová.
Loni město vytěžilo 3285 metrů krychlových dřeva, práce zahrnovaly těžbu úmyslnou, nahodilou i mimořádnou. Během předloňska se lesníci ještě zaměřovali na likvidaci následků kůrovcové kalamity a odvezli 2440 metrů krychlových dřeva ze souší, vývratů a polomů.
Stromy bylo nutné mimořádně vykácet i kvůli stavbě sezemického obchvatu. "Tuto těžbu dřeva provádělo na své náklady Ředitelství silnic a dálnic, přičemž vytěžené dřevo obstaraly Služby města Pardubic, celkově se jednalo o skoro 809 metrů krychlových," uvedl primátor Jan Nadrchal (ANO).
Za prodej dřeva město loni utržilo přes 5,3 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích dosáhly přibližně 2,5 milionu korun. Předloni vynesl prodej dřeva téměř 1,5 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích byly téměř o polovinu vyšší.
"Oproti předešlým letům je tedy hospodaření v městských lesích výrazně v kladných číslech, tento fakt je především ovlivněn výše uvedenou mimořádnou těžbou a také celkovým nárůstem výkupních cen za sortimenty oproti minulým rokům," uvedlo město.
Lesníci loni vysadili 9000 sazenic, zejména javorů a lip. Lesy, které patří městu, pokrývají zhruba 463 hektarů a mají především příměstský charakter, slouží pro rekreaci. Malé výměry má město také v katastru jiných obcí, jako jsou například Srch a Veská.
reklama