Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování kvality ovzduší v metru
"Je načase, aby se zvedla opona mlčení a aby RATP řekl cestujícím pravdu," uvedl šéf charitativní organizace Respire (Dýchej) Tony Renucci. Poté oznámil zahájení vyšetřování, které potvrdila i pařížská prokuratura.
Aktivistická skupina, která lobbuje za čistý vzduch, podala v roce 2021 stížnost na dopravní podnik poté, co provedla dvě samostatná monitorovací měření. Obvinila RATP, že o problémech se znečištěním věděla již dvě desetiletí.
RATP tvrzení Respire důrazně odmítla a uvedla, že "nepřetržitě a svědomitě" monitorovala kvalitu ovzduší a podnikala kroky k jejímu udržení.
V červnu loňského roku dospěla francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (Anses) k závěru, že úroveň toxických jemných prachových částic je v metru v průměru třikrát vyšší než mimo něj.
Obzvláště znepokojivé byly částice vznikající při brzdění, přičemž znečištění bylo monitorováno pouze ve třech stanicích v celé síti 309 zastávek, uvedl Anses.
Kvalita ovzduší je "prioritou", reagoval RATP a dodal, že má "ambiciózní akční plán" na řešení znečištění, včetně instalace vysoce výkonných ventilátorů a elektrických brzdových systémů.
Ve Francii každoročně předčasně zemře až 40.000 lidí v důsledku znečištěného ovzduší, vyplývá z údajů zdravotnických úřadů.
reklama