https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavilon-goril-rezervace-dja-v-prazske-zoo-priblizi-prirodu-a-zivot-v-kamerunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavilon goril Rezervace Dja v pražské zoo přiblíží přírodu a život v Kamerunu

28.9.2022 00:49 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Zoo Praha
Návštěvníci pražské zoologické zahrady se v novém pavilonu goril s názvem Rezervace Dja mohou těšit nejen na gorilí skupinu, ale i na atmosféru tropického deštného pralesa. Postarají se o to mimo jiné živá zeleň a reálné zvuky z expozic lidoopů. Kamerunský venkov zase přiblíží autentické artefakty ve školní třídě v pavilonu či figuríny a sošky, řekl ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Pavilon Rezervace Dja se návštěvníkům otevře dnes, 28. září.
 

Pavilon bude obývat šestičlenná skupina goril. Tvoří ji samice Shinda, Kijivu a Kamba, samec Ajabu a nově také pětadvacetiletý samec Kisumu a devítiletá samice Duni, která je dcerou slavné Moji. Kisumu se má v Praze stát vůdčím samcem skupiny a má zajistit pokračování chovu goril. Pavilon se stane domovem také pro guerézy pláštíkové, kočkodany, křečkomyši nebo kalony plavé.

Nový pavilon goril v pražské zoo.
Nový pavilon goril v pražské zoo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha

Atmosféru deštného pralesa utváří v novém pavilonu ozvučení jeho vnitřních prostor nahrávkami lomozu pralesních termitů, zpěvu ptáků nebo zvuku při praskání větví. Reálné zvuky pralesa pořídil v Biosférické rezervaci Dja v Kamerunu hudební skladatel Michal Rataj. V pavilonu návštěvníci uslyší také zvuk z vnitřku expozice, kterou obývají gorily nížinné a guerézy pláštíkové.

S kamerunskou florou se lidé seznámí v interiéru pavilonu. Rostliny byly podle ředitele zoo vybrané tak, aby odpovídaly oblastem, kde gorily v přírodě žijí. Spatřit tak lidé mohou třeba smokvoně či jedovaté rostliny z čeledi aronovitých. Živé rostliny doplňují nástěnné malby, jejichž autory jsou výtvarníci Roman Hudziec a Kryštof Krejča. I malby vznikaly podle fotografií pořízených v Biosférické rezervaci Dja v Kamerunu.

Život v Kamerunu přiblíží také expozice Africká škola. Ta je vytvořená tak, aby třída v pavilonu kopírovala vzhled reálné třídy v městě Somalom na okraji kamerunské rezervace. Přímo z kamerunské školy jsou v Praze třeba školní lavice. Původní jsou také masky, sošky a podobné artefakty, které vytvořili domorodci.

Expozici Rezervace Dja, jejíž výstavba začala na podzim 2019 a stála asi 262,3 milionu korun, postavila firma Strabag. Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla mimo jiné kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Nový pavilon je umístěn mimo záplavovou oblast.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist