https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pet-zemi-vcetne-ceska-pozaduje-aby-eu-spolecne-reagovala-na-rust-cen-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět zemí včetně Česka požaduje, aby EU společně reagovala na růst cen energií

6.10.2021 11:16 | LUCEMBURK (ČTK)
EU by podle ministrů měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu.
EU by podle ministrů měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Kriplozoik / Wikimedia Commons
Pět zemí Evropské unie včetně České republiky se obrátilo na ostatní státy a Evropskou komisi (EK) s výzvou ke společnému řešení aktuálního rychlého růstu cen energií. Jejich návrh volá po lepší koordinaci nákupu a budování strategických rezerv plynu, reformě trhu s elektřinou či snížení závislosti na dovozu energií. Chce také předejít nepředvídatelnému růstu cen emisních povolenek. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přitom odmítl, že za rychlým tempem růstu cen energií jsou výkyvy na trhu s povolenkami.
 

Unijní země se v posledních týdnech zabývají otázkou, jak zmírnit dopady růstu cen energií, s nimiž se potýkají v důsledku hospodářského oživení a nedostatečných zásob plynu. Dnes se budou problémem zabývat ministři životního prostředí, už nad ránem při neformálním summitu EU ve Slovinsku hovořili o nutnosti koordinovaného postupu španělský premiér Pedro Sánchez a předseda české vlády Andrej Babiš.

Sánchez se podle zdrojů z jednání odvolával na společnou výzvu, kterou vedle ekonomických ministrů jeho země a Česka podepsali jejich kolegové z Francie, Řecka a Rumunska. "Zaprvé je nutný společný přístup na evropské úrovni. Potřebujeme evropský metodický nástroj ke koordinaci národních opatření, abychom mohli okamžitě reagovat na dramatický růst cen," uvedli ministři.

EU by podle nich měla zjistit, proč jsou současné smlouvy na dodávky plynu nedostatečné a vytvořit společná vodítka pro nákup rezerv plynu. Unijní země mají také lépe koordinovat nákupy plynu, aby si zajistily lepší vyjednávací pozici, navrhují státy.

Požadují také reformu trhu s elektřinou, která má zajistit, aby cena pro spotřebitele více odpovídala nákladům na její výrobu v jednotlivých zemích. V současnosti je cena elektřiny na unijním trhu svázána s cenou plynu, což chce změnit především Francie. Jiné státy v čele s Německem se ale k reformě stavějí spíše skepticky.

Návrh pětice zemí v nepřímé narážce zvláště na Rusko zdůrazňuje nutnost snížit závislost na zemích vyvážejících plyn a podporovat přechod na výrobu energie ze slunce či biomasy. Dopis zároveň zdůrazňuje, že by EU měla zajistit větší předvídatelnost trhu s emisními povolenkami, jejichž vysoké ceny na summitu kritizoval Babiš.

Komise se chystá návrhy ke společnému postupu zveřejnit příští týden a šéfové unijních států o nich budou jednat na řádném summitu za dva týdny v Bruselu. Zatímco budování strategických zásob či možné oddělení cen elektřiny a plynu tento týden předsedkyně komise Ursula von der Leyenová zmínila jako možné kroky, k reformě trhu s povolenkami se dnes druhý nejvýše postavený člen unijní exekutivy Timmermans vyjádřil vyhýbavě. Obchodování s povolenkami podle něho není zásadní příčinou prudkého růstu cen energií.

"Problém je jinde. Spočívá v podmínkách trhu, kde v současnosti nejvyšší poptávka za 25 let způsobila to zvýšení cen," řekl před dnešním zasedáním ministrů životního prostředí Timmermans. Emisní povolenky podle něj ovlivnily růst cen energií "minimálně, nejvýše z jedné pětiny".


reklama

 
Petr Kupec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.10.2021 11:33
Napíšu vám jak to celé s tím plynem dopadne.Až se spustí Nord steam tak k nám poteče ruský plyn přes Německo a Helmuti a Hildegardy nám nasolí nějaké tranzitní poplatky nebo si k ceně plynu přirazí třeba 10-20 procent
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 07:48 Reaguje na karel krasensky
Přes nás jde už dávno Družba (několik větví), tak napište, proč tím chodí úplné minimum a proč se teda nezásobujeme Družbou.
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.10.2021 14:49
Musíte si diskutující uvědomit,že Rusko je národ vyníkajících šachistu.A tak pomalu beze spěchu tah po tahu se chystá dát EU šach-mat.Momentalně to vidím,že EU je v šachu a je pouze na vuli a rozhodnutí ruského šachisty kdy dostane mat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.10.2021 08:05 Reaguje na karel krasensky
Bingo!!! Fakt supr!!
"Vynikající šachista" se pozná podle toho, že mu zbankrotuje celé budování komunismu, 30 let se z toho nemůže vyhrabat a dnes je zcela závislý na vývozu surovin (asi jako Uganda nebo Kamerun).
Rusi si už ani fusekle neuštrikují, nijak se nepodílí na vývoji světa, jen chřestí zbraněmi a nikdo se s nimi ve světě o ničem nebaví, není proč.
Vydírání je extrémně nesmyslný postup a i nejblbší "šachista", který ví, jak se táhne figurkami, by to nikdy neudělal. Protože po mém tahu táhne i soupeř a to je už pro Rusa mimo možnost chápání.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist