https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-pozaduje-dostavbu-d49-vyzyva-odpurce-stavby-aby-ji-neoddalovali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice požaduje dostavbu D49, vyzývá odpůrce stavby, aby ji neoddalovali

20.5.2021 14:53 | BRNO (ČTK)
Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína.
Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína.
Nová petice požaduje dostavbu dálnice D49 a vyzývá odpůrce stavby, aby ji neoddalovali. ČTK to sdělil předseda petičního výboru, poslanec Marek Novák (ANO). Dálnice D49 má v budoucnu vést od dálnice D1 u Hulína na Kroměřížsku ke slovenské dálnici D1 u Púchova, její vznik však léta brzdí námitky ekologických organizací.
 

"Jako občan považuji za důležité postavit se ekoteroristům a jejich obstrukčnímu jednání a oddalování výstavby této komunikace. Ohrožují totiž zdraví a bezpečí našich lidí a zároveň snižují kvalitu života v desítkách měst a obcí, kterými dnes úplně zbytečně projíždí těžká nákladní doprava a tisíce tranzitních aut. Nová silnice by sloužila jako obchvat těchto míst a odvedla dopravu to míst, která jsou na to vhodnější," uvedl Novák.

Členy petičního výboru jsou dále zlínský primátor Jiří Korec, náměstek hejtmana Zlínského kraje Radek Doležel a jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje Martin Štětkář. Stejně jako Novák jsou všichni členy vládního hnutí ANO, které už od roku 2014 spravuje ministerstvo dopravy. Před několika týdny uzavřel Zlínský kraj s ministerstvem dopravy memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě a výstavbě dálnice D49.

Na sociální síti Novák uvedl, že prvním místem, kde lze petici podepsat, je Basket Bar ve Zlíně. Další podpisová místa by podle něj měla postupně přibývat.

Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína. Loni ministerstvo dopravy povolilo její stavbu mezi Hulínem a Fryštákem na Zlínsku. Na úsek dlouhý 16,4 kilometru je podepsána smlouva se zhotovitelem a dokončené jsou přípravné práce. Stavební povolení však kvůli šesti rozkladům nenabylo právní moci, čtyři z nich podaly ekologické organizace Egeria, Děti Země, Vizovické vrchy a Spolek pro ekologii Kostelec. Ministerstvo podle nich dostatečně nedefinovalo účel stavby. Navrhují přezkum závazných stanovisek, které se týkají například zásahu do krajinného rázu. "Jde o to, zda byly vydány procesně v pořádku. Navrhneme v nich některé zlepšení a změny, protože máme jiný názor na to, jak se mohou chránit veřejné zájmy," řekl před nedávnem pro deník Mf Dnes předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Úsek D49 z Hulína do Fryštáku chce Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začít stavět ještě letos. Pokud by se to podařilo, mohl by být uveden do provozu v roce 2024. Náklady činí téměř 5,6 miliardy korun bez DPH. Výstavbu dálnice mezi Hulínem a Fryštákem má zajistit sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr. Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou. ŘSD stavbu dálnice slavnostně zahajovalo už v září 2008. Zdržel ji však nedostatek peněz i zmíněné připomínky ekologů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.5.2021 15:38
A co kdyby dostavěli přednostně úsek Hradec Králové - Olomouc, tam už žádné problémy nejsou (Havránková byla vyřešena) a nově totálně rozdrbaná D1 (pokolikáté??) je prakticky nesjízdná. Praha - Brno minulý týden za 5 hodin, včera pohodička, zdržení POUZE půl hodiny. A to nebyla vůbec bouračka nebo jiný problém.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist