https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/petice-pozaduje-zarazeni-rostlinnych-alternativ-mleka-do-skolniho-stravovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petice požaduje zařazení rostlinných alternativ mléka do školního stravování

28.6.2022 01:02 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Mehrshad Rajabi / Unsplah
Petice mezinárodní organizace ProVeg International, která má za cíl zvyšování povědomí o rostlinných alternativách živočišných produktů, vyzývá Evropskou komisi, aby umožnila v projektu dodávek mléka do škol zařazení rostlinných alternativ mléka. Podle organizace je tento typ mléka vhodnou náhradou pro děti trpící intolerancí laktózy nebo alergií na kravské mléko a rostlinné alternativy nabízejí výživově hodnotnou alternativu živočišných produktů, informovala Česká pobočka organizace. Petici podepsalo přes 35 000 lidí, organizace chce získat nejméně 60 000 podpisů.
 

Projekt dodávek ovoce, zeleniny a mléka do škol v celé EU podporuje distribuci těchto potravin do základních a středních škol. Cílem je zvýšit konzumaci čerstvého ovoce, zeleniny a mléčných produktů a zlepšit stravovací návyky dětí. Přednostně se mají do škol distribuovat mléko bez příchuti, případně některé mléčné produkty a sýry.

"Evropská unie několikrát ve svých materiálech i projektech zmiňuje nutnost zvýšit poměr rostlinné stravy v jídelníčcích občanů i občanek, například přímo ve Strategii EU Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to Fork) nebo i v plánu boje proti rakovině," uvedla komunikační manažerka ProVeg Česko Eva Hemmerová.

Organizace také argumentuje tím, že rostlinná mléka mají uhlíkovou stopu až o 78 procent nižší než mléko živočišného původu a rostlinná mléka jsou adekvátní alternativou kravského mléka. "Kravské i obohacené rostlinné mléko obsahují shodně 120 mg vápníku na 100 ml a typy rostlinných mlék, jako je hrachové či sójové, obsahují také obdobné množství bílkovin," říká nutriční terapeutka Veronika Baťová.

Organizace také upozornila na to, že 68 procent světové populace trpí intolerancí laktózy a i když program mléko do škol nabízí kravské mléko bez laktózy, měly by děti mít možnost zvolit rostlinnou alternativu. Dodala také, že alergie na kravské mléko je nejběžnější formou alergie na potraviny u dětí.

Petice upozornila na to, že Evropská komise zahájila přezkum celého projektu a do 28. července se koná veřejná konzultace, do které může své podněty posílat i veřejnost.

Státní zemědělský intervenční fond, který zajišťuje financování projektu, letos v únoru uvedl, že do dodávek mléčných produktů se zapojuje téměř 3700 základních škol a v rámci celého projektu za školní rok za školní rok 2020/2021 fond vyplatil více než 244 milionů korun. Projekt je financován přibližně ze dvou třetin z národního rozpočtu a z jedné třetiny z fondů EU.

Podle Hemmerové česká pobočka ProVeg International spolupracuje mimo jiné se společnostmi Nestlé, Unilever nebo obchodními řetězci, jako je například Tesco.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

28.6.2022 12:52
V článku je uvedeno, že 68% světové populace trpí intolerancí na laktózu. To jsou více než dva ze tří lidí. Pohybuji se mezi lidmi díky své profesi celkem dost, ale tenhle problém jsem moc nezaznamenal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2022 13:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Také jsme mívali ve škole sáček či láhev mléka, a nevzpomínám si, že by někdo měl nějaké problémy (zvracení, průjem). Jsem všemi deseti za, aby i dnešní děti měly možnost se zdravě stravovat. Nehledě k potřebě chovu skotu a jeho vazby na úrodnost půdy. Oni ti humanitní vzdělanci mají hrůzu i ze slova humus, jak jsem měl možnost několikrát se nad tím pousmát...
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2022 13:36 Reaguje na Karel Zvářal
Intolerance laktózy není jen zvracení a průjem. Takové jednoduché myšlení bych od vás nečekal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2022 13:45 Reaguje na Petr
Nechte si laskavě to moralizování pro vlastní odraz v zrcadle, ju? Asiati nechť si svačí rýži či plody moře, ale u nás snad nemusíme na každý nesmysl naskočit. Celé generace živila kravka či koza, a nejednou zjistíme, že je to nezdravé?-)) Jste ryzí teoretik, nic jiného!
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2022 13:55 Reaguje na Karel Zvářal
Ne, je to přesně opačně: Vy si pijde co chcete, a dětem nic nevnucujte jen proto, že vám něco jiného a možnost volby přijdou nesmyslné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2022 14:00 Reaguje na Petr
Pan Werich měl pravdu...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 15:15 Reaguje na Petr
No, jako rodič jim občas něco musíte nutit a občas něco odepřít. Min proto, že děti si málokdy nakupují a vaří ... samy a za své.

Pokud existují objektivní lékařské důvody, tak samozřejmě není o čem se bavit, ale jak je nesmysl prckům něco cpát bo přece je to zdravé, tak nemá smysl jim něco zakazovat z důvodu nějaké možné preventivní opatrnosti. Řeč je samozřejmě o běžných potravinách, ne že někdo přijde s nějakým zjevným nesmyslem.
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2022 13:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
68 procent světové populace neznamená, že to tak bude i u vás ve vsi, nebo v české škole.
Například většina Asiatů má s laktózou problémy.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2022 13:49 Reaguje na Petr
Díky za vysvětlení. Takže jsem to nepozoroval, protože se mezi Asiaty tak často nepohybuji.
Odpovědět
Pe

Petr

28.6.2022 14:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže co nevidíte, to pro vás neexistuje?
Jak byste chtěl pozorovat třeba nadýmání, nepříjemné pocity v břiše, nebo třeba ekzém?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2022 16:36 Reaguje na Petr
Tak jsem to nemyslel. Jenom jsem chtěl říci, že třeba v okruhu svých známých nikdo neříkal, že by oni nebo jejich děti měli problém s laktózou.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.8.2022 15:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já tomu nápadu s rostlinným mlékem nefandím a považuji to za další výstřelek, za kterým se schovává víc ideologie než racionálních důvodů - ale v tomhle jednom bodu má autor pravdu.
Lidí kteří mají to štěstí a tu výhodu, že mohou bez problémů konzumovat kravské mléko, je opravdu na světě menšina. Je to dáno geneticky a jsme to především my, Evropané (a také lidé v USA, protože většina jich má evropské předky).
Typicky nesnášejí mléko Asiaté (a ti tvoří většinu světové populace).
Takže pravda to je - ale proč bychom měli MY přeučovat na rostlinné "mléko" NAŠE děti? Tj. evropské děti? Kdo u nás žije a pochází z jiného etnika, ten ať si pije rostlinné "mléko" po libosti - ale vnucovat ho ostatním je ptákovina.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 15:10
Možná někde budou výjimky, ale u špuntů jsem tedy moc velký úspěch s nějakým tím ovocem do škol neznamenal ... pokud si to vůbec vzali, a prý takových moc nebylo, tak to donesli dom a konzumentem jsem byl téměř výlučně já. Nic proti, je to zdravé:-), ale nejsu si jist, zda tohle je tím pravým účelem:-))).

Za mě by to dávalo smysl jen potud, pokud by to bylo fakt dobrovolné ... ne že je do toho budou ve škole nutit ... a min částečně placené, bo pak by to objednávali a platili opravdu pouze ti, kteří o tu konzumaci stojí a fakt to snědí/vypijí. Ne že zadara nafasují erární jabko nebo pomeranč a pak člověk před školou vidí substituci tenisáku.
Nehledě na to, že dnešní systém nuceného nafasování něčeho, co nechceme, ty děti v podstatě učí plýtvat jídlem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2022 15:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak tedy raději (dobrovolné) chipsy, colu, tatranky apod.??? Skutečně "zdravá" strava! Pak se nedivme nárustu cukrovkářů a brontíků. Stejně tak se musí nutit do pohybu, bo stokrát milejší jim je klikání či dotykáč.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.6.2022 16:35 Reaguje na Karel Zvářal
J8 nevím jak je to u vás, ale do pohybu se tady nikdo moc nutit nemusí. Valná většina sportovních oddílů má narváno, když jsem před léty sháněl pro dceru plaveckou přípravku tak to byl docela nářez a cestování, na úvodní stránce oddílu světlušek, kam kdysi chodila je už několik let oznámení, že mají plno a neberou.
Veřejných sportovních hřišťe je minimum a lidí na nich skoro pořád hafo, malých i větších.
Jestli takhle vypadá nechuť sportovat ...

A ty řeči o jídle ... vy jste z toho, co jsem napsal asi moc nepochytil, že? Psal jsem o tom, že stávající systém těhle erárních milodarů je silně naprd, bo značná část dětí si to nebere a když jo, tak to s tím dopadá neslavně. A taky jsem napsal co dělat, aby to opravdu dostávali jen ti, co o to stojí. Co do toho taháte colu a chipsy ... Tatranky jsou národní dědictví:-))) ... fakt nechápu.
Odpovědět
JV

Josef Volfík

29.6.2022 15:59 Reaguje na Karel Zvářal
Diskutovat s vámi by bylo asi stejné jako s někým, kdo VÍ! že je Země placatá. Tak škola má snad vyučovat a ne krmit děti tím nejvíc nejzdravějším (současná čeština) jídlem. Mimochodem jen aktuálně nejzdravějším. Tak se hergot pusťte do výrobců chipsů, coly, tatranek. A pak moralizujte. Kromě oběda ve školní jídelně ať si stravování dětí zajišťují rodiče. Nakonec za cukrovkáře bude zodpovědný asi i češtinář, že?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.6.2022 16:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Pochopte že jablko nebo pomeranč není "in". In je hambáč, chipsy, oplatky a podobné věci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2022 18:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Děkuji! Pán dovede psát dlouze, nicméně ukáže až čas, kolik v tom pohybu je spontánnosti a talentu, a kolik přání rodičů...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.6.2022 15:43 Reaguje na Karel Zvářal
je větší šance že budou pokračovat, když v mládí začnou, byť třeba pod vedením rodičů. Osobně mám navíc tu zkušenost, že pokud člověk nechá děti si vybrat, který sport by je bavil, tak drtivá většina sportovat bude a ráda. A velká část u toho sportu zůstane, byť třeba zkusí místo toho prvotního pár dalších.

Ale třeba žiji jen v nějaké šťastné prosportovní sociální bublině a u vás je to jeden línej lempl vedle druhýho:-).
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.8.2022 16:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Šance snad - ale dotykáče rozhodně vítězí.
Zeť sportuje a pro to, aby vnoučata sportovala také, dělá opravdu maximum. Přesto u ničeho nevydrží, ani u sportu, který si vyberou a (prý) ho chtějí dělat. Už tak vystřídala těch sportů několik. Válení před TV nebo s mobilem či tabletem je jim nakonec vždycky milejší. Dvakrát milejší než někde se honit...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.6.2022 15:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já teda nevím, ale že by zrovna za dob hlubokého totáče u nás nějak jooo frčelo fasovaný mlíko, to jsem si tedy nevšiml. O ovoci nafasovaném k obědu platí to samé.

A co je hambáč jsme nevěděli, ale co karbanátek jo:-), chipsy jsme neznali, jen brambůrky v pytlících ze staniolu:-), jen ty oplatky jo ... nejlepší byly Vlnky:-).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.6.2022 22:04
Vzpomněl jsem si na rodiče, jak vzpomínali na válku a margarín a na jeho
propagaci po plyšáku. Kdeže ty loňské sněhy jsou a nejlepší kuchaři se vrátili k máslu a sádlu. Pokud měla kdysi matka málo mléka a na kravské
neměla, tak vařila dítěti odvary z otrub a dítě pak trpělo křivicí a
umíralo v dětském věku. Ano dnes to je asi doplněno uměle i o vápník
a jiné pro zdraví nezbytné látky, ale proboha proč? Mléko konzumujeme
tisíce let a nyní ho nahradíme chemickými koktejly? Dodáme vápník,
vitamíny, k tomu nějakou tu tabletu a přitom to je vše v mléku bez
nákladů na všechny ty doplňky a následky jejich absence. Budiž při
alergii, pokud ji u někoho nevyvoláme tím, že s tím mlékem ani
nezačneme. Většina alergií je zapřičíněná sterilitou prostředí a
potravy a náhlému vystavení organizmu alergenu. Kdo z vesnických
dětí měl kdysi sennou rýmu a alergii na chlupy zvířat? Nikdo a
nikomu nevadili ani roztoči v peřinách. Dnes dbáme na čistotu, ba až
sterilitu a nezbude nic jiného, než se uzavřít do skafandru a jíst
stravu jako kosmonauti. Navíc k tomu ta kravina o uhlíkové stopě,
která nebere do úvahy výrobu toho umělého sajrajtu a bude příčinou
dalšího výpadku chovu hovězího potřebného pro hnojení přírodními
hnojivy. Děkuji za všechny tyto nové dary a jsem rád za mládí na
domácím kravském a kozím mléce, které si neodpustím ani nyní bez
alergie na cokoliv, mimo lidské hlouposti, kterou je i tato petice.
Odpovědět
CL

C L

2.7.2022 01:14
Petice používá manipulativní argumenty. Proč se uvádí celosvětová laktózová intolerance, když u nás se týká přibližně 5x méně lidí, než je uváděných 68 %. Pro tyto lidi jsou plnohodnotnou alternativou "lactose free" výrobky. Děti potřebují zdroj kvalitních bílkovin, což rostlinné náhražky, snad s výjimkou sóji, rozhodně nejsou. Rostlinné náhražky jsou vysoce zpracované produkty, kterým bychom se měli spíše vyhnout (zejména v případě dětí). S uhlíkovou stopou, pokud vezmeme v úvahu nutriční denzitu, to u náhražek také není žádná sláva. Alergie na mléčnou bílkovinu je relevantní argument, který se týká nižších jednotek procent dětí, těm je vhodné nabídnout rostlinnou alternativu. Petice by neměla používat termín "rostlinné mléko", na obalu tyto výrobky ho z legislativních důvodů určitě mít nebudou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2022 18:26 Reaguje na C L
Stačí laktózu zkvasit. Jogurty nevadí ani Asiatům.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.8.2022 18:22
Myslím , že se v Číně osvědčila kdysi náhražka pro děti melamin.
Dokonce za to bylo několik jedinců povýšeno ke smrti u kůlu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.8.2022 16:12
Pomazánkové máslo se už nesmí jmenovat pomazánkové máslo - přitom má k máslu nesrovnatelně blíž (také se dělá ze smetany), než rostlinné "mléko" k mléku od krávy. S opravdovým mlékem má společnou v podstatě jen bělavou barvu...
Takže mi vadí už sám ten název rostlinné mléko. Jeho použití je nefér; má vzbudit dojem, že je to vlastně jedno - mléko jako mléko. Ale jedno to fakt není!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist