https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pisorary-pro-kravy-slibna-cesta-jak-snizit-znecisteni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pisoáry pro krávy? Slibná cesta, jak snížit znečištění Video

9.4.2019 09:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Kráva nebude nikdy úplně čistotné zvíře, ale můžete ji naučit chodit na toaletu,“  říká Hanskamp.
„Kráva nebude nikdy úplně čistotné zvíře, ale můžete ji naučit chodit na toaletu,“ říká Hanskamp.
Bojovat s problémem hned v místě jeho vzniku. Tak hájí holandský vynálezce Henk Hanskamp svůj nový vynález, pisoár pro krávy. Zatím poněkud maloplošný experiment přináší dobré výsledky a návrh na zřízení kravích toalet už zajímá i nizozemské ministerstvo zemědělství. Píše o tom Phys.
 

Hospodářský chov skotu je vnímán jako jeden ze závažných zdrojů znečištění životního prostředí. Zažívací trakt krav produkuje skleníkové plyny, enormní množství tuhých exkrementů a samozřejmě nemalé množství moči. Při 15 až 20 litrech na kus za den se tak vyměšování skotu skutečně stává patrným příspěvkem čpavých dusíkatých látek do povrchu půdy a podzemních zdrojů vody. Holandsko je přitom největším evropským vývozcem hovězího do Spojených států amerických, a tak se snaží vzniku těchto odpadů z nadprodukce všestranně předcházet. A Henk Hanskamp teď nabízí jedno z možných řešení.

„Kráva nebude nikdy úplně čistotné zvíře, ale můžete ji naučit chodit na toaletu,“ řekl Hanskamp v rozhovoru pro AFP. „Je to cesta, jak řešit část problému přímo u zdroje, a výrazně snížit znečištění, které je s hospodářským chovem skotu spojené.“

Jak to celé funguje? Urinální sběrný box kraví toalety je hospodářem instalován hned za zvířetem stojící u žlabu s krmivem. Následně jí robotický aparát podráždí nerv pod vemenem, čímž u ní vyvolá potřebu ulevit si. Stačí jen pár opakování a krávy začnou „chodit na toaletu“ během krmení pravidelně, bez nutnosti stimulace. Na hospodáři je pak jen výměna plných nádrží.

Na testovacím stádu 58 zvířat z nejmenované holandské farmy to zatím funguje perfektně. „Krávy si na to prostě brzo zvykly,“ říká Hanskamp. „Ve výsledku je podlaha ve stájích a chlévech sušší a čistší. Menší množství odpadů pod kravami je dobré jak pro samotný chov, hygienu provozu, tak i třeba pro kvalitu kravských paznehtů.“ Zdravější prostředí pro chov skotu je samozřejmě příjemným bonusem, hlavní je tu ale omezení úniku kravské moči na pastviny. „Myslím, že bychom touto cestou dokázali snížit polovinu objemu amoniaku, který končí v půdě a odkud se dostává třeba do vodních zdrojů.“ Na trhu by měl být celý systém kravích toalet v roce 2020.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

9.4.2019 16:53
A co třeba vy vypatlanci kravské pemprsky?
Odpovědět
VK

Václav Kain

10.4.2019 07:01
Když už budou mít ty pisoáry,tak by možná nebylo špatné jim dát než vstoupí do chlévů přezůvky aby si ten svůj chlévský bejvák nezaneřádily.
Odpovědět
MM

Milan Milan

10.4.2019 08:48
Paráda, ještě kravaty pro voly a hned bude svět hezčí a tak nějak čistší.
Odpovědět
František Pláteník

František Pláteník

10.4.2019 13:24
světe div se kráva má záchod a za vše může problém je v lidech a ne v krávách a co koně,prasata a jiná hospodářská zvířata aby nebila diskriminovaná vůči krávám
Odpovědět
LR

Luque Roy

10.4.2019 19:15
"Jak známo, jediný ideologicky správný hnojivo na pole je od Agrofertu," řekl vynálezce a šel vynalézat.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

10.4.2019 22:17
Na pole a louky by se dal často rozmetat i materiál ze zdejších "diskusí".
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist