https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-v-andach-byla-objevena-fosilie-pribuzna-pasovcum
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: V Andách byla objevena fosílie příbuzná pásovcům

14.12.2007 07:46 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
Vědci v Andách objevili pozůstatky zvířete příbuzného pásovci, které žilo před 18 miliony lety, napsala agentura Reuters.
 

"Vypadá úplně jinak než cokoli, co v této krajině dnes žije. Opravdu zde nic srovnatelného s jeho tvarem těla není," řekl podle Reuters John Flynn z newyorského Amerického muzea přírodní historie. Zvíře pojmenované Parapropalaehoplophorus septentrionalis bylo primitivním příbuzným obrněných savců, z nichž největší byl třímetrový glyptodont vážící dvě tuny, který měl pancéřový krunýř a ostnatý ocas. Glyptodonti o velikosti auta Volkswagen Beetle vymřeli před 10 000 lety. Parapropalaehoplophorus vypadal podobně, ale byl mnohem menší, vážil asi 90 kilo a byl velký 70-80 centimetrů. Zvíře patří mezi glyptodonty, kteří původně obývali Jižní Ameriku a před třemi miliony lety, když se kontinenty spojily, přešli do Severní Ameriky.

Vědci fosílii objevili v roce 2004 v Andách ve výšce 4300 metrů nad mořem. Práci jim ztěžovaly místní podmínky - řídký vzduch, nedostatek vody a chladno. To však nebyly podmínky, ve kterých Parapropalaehoplophorus septentrionalis žil. Vědci se domnívají, že tato oblast byla v minulosti geologickými procesy vytlačena vzhůru. Odhadují, že v době, kdy zde žil objevený pásovec, to byla otevřená savana se stromy ve výšce 900 metrů nad mořem, píše Reuters.

"Zvíře se pravděpodobně živilo trávou. Obsadilo stejnou niku jako na jiných kontinentech ovce," soudí Flynn. Poblíž byly nalezeny i pozůstatky jiných zvířat, včetně různých druhů spárkatých, hlodavců a vačnatců. Nebyli zde však objeveni žádní predátoři, vědci se proto domnívají, že v místě lovili vačnatci podobní psovitým šelmám a obří nelétaví ptáci. Pásovcům příbuzní glyptodonti byli nejlépe obrněná zvířata, která kdy žila na Zemi - podobně jako ostnatý dinosaurus Ankylosaurus, který žil o 50 milionů let dříve. Parapropalaehoplophorus byl pokrytý krunýřem z nepohyblivých obrněných plátků. Dnešní pásovci ale mají řady plátků pohyblivé. Vědci našli zbytky krunýře, čelistí, končetin a páteře, napsala agentura Reuters.

Podle článku Willa Dunhama z agentury Reuters na serveru PlanetArk ze dne 13. 12. 2007


reklama

Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist