PlanetArk: V Brazílii vykáceli nejméně lesů za posledních dvacet let
Brazílie reprezentuje jednu z mála zemí s rozvinutou ekonomikou, která aktivním omezením vypalování lesů výrazně snižuje své emise skleníkových plynů. Navíc se snaží přimět k podobnému výraznějšímu závazku ostatní země. Omezení těžby dřeva je ekonomicky odvážným krokem, protože se jedná o velmi ceněnou vývozní komoditu, píše PlanetArk.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva kritizuje průmyslové země, že se na ochraně klimatu nepodílejí a rovněž že jejich pomoc rozvojovým zemím není dostatečně transparentní. „My nepotřebujeme žádné laskavosti za to, co děláme,“ cituje server prezidenta da Silvu. „Děláme to proto, že je to naše povinnost.“
Úspěch, za který lze snížení těžby považovat, byl dosažen díky ekonomického tlaku na hlavní spotřebitele. Součástí opatření bylo omezení ilegální pastvy na vypálené půdě. Velcí producenti sóji a hovězího se zavázali, že nebudou odebírat zboží od pěstitelů na nezákonně získané půdě, a „vypalovači“ půdy přijdou o státní zemědělské dotace.
Brazílie se zavázala do roku 2020 omezit plochu kácení na 3 500 kilometrů čtverečních ročně, nikoliv však jako nahodilou těžbu, ale jako projekt fungujícího lesnického hospodaření.
Další snižování představuje nelehkou výzvu – velkoplošné nelegální kácení farmáři bylo snadněji postihnutelné než častější maloplošné paseky. Pro místní je nelegální kácení stromů často jedinou obživou. Gilberto Camara, vedoucí Národního institutu pro vesmírný průzkum, který monitoruje odlesňování, říká: „Bude to vyžadovat mnoho vládních investic do vhodných alternativ lesnického hospodaření.“
Zpráva byla uveřejněna 1. 12. na serveru PlanetArk pod názvem „Brazil: Amazon Deforestation Lowest Rate On Record“.
reklama