PlanetArk: Velký australský útes přežije, jen když se emise sníží o čtvrtinu
Satelitní snímek Velkého bariérového útesu.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: NASA /Wikimedia Commons |
Podle skupiny třinácti vědců musí i po roce 2020 dojít k dalšímu prudkému snižování emisí, až o 90 %. Jinak korálový útes nemá šanci přežít ve stále teplejší mořské vodě. „Důkazy pozorujeme na vlastní oči, změny klimatu již ovlivňují velký bariérový útes,“ prohlásil v australském parlamentu Terry Hughes, ředitel ARC Centra pro studium korálů na univerzitě Jamese Cooka.
Austrálie je jedním z největších producentů oxidu uhličitého na světě v přepočtu na hlavu. Stát přitom slibuje snížit do roku 2020 emise pouze o 5 % ve srovnání s rokem 2000. (Návrh politiky ochrany klimatu České republiky ministerstva životního prostředí počítá za stejné období se snížením o 20 %). Politická reprezentace slíbila, že by bylo možné snížit emise až o 25 %, když na jednání v Kodani vznikne silná mezinárodní smlouva. To ale v tuto chvíli nevypadá pravděpodobně.
„Je to náš velký útes. Když Austrálie nebude ochotná snížit emise, aby ochránila korály, kdo tu udělá?“ cituje Reuters výzvu Kena Baldwina z ústavu pro změnu klimatu Austraské národní univerzity. Ale australská vláda zatím není schopna prosadit v Senátu svůj návrh na obchodování s emisními povolenkami. Definitivní hlasování o návrhu by mělo proběhnout příští týden.
Velký bariérový útes, od roku 1981 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, je pás korálů dlouhý přes 2000 kilometrů a široký 2 - 150 kilometrů. Více něž sto zemí světa deklarovalo snahu snížit emise tak, aby globální teplota nevzrostla o více než 2 st. C. Podle australských vědců ale korály poškozují už teploty na této úrovni. Navíc změna klimatu se prý už podepisuje na ekonomickém přínosu. Zatím každý rok útes vydělával 5,4 miliardy australských dolarů (zhruba 246 miliard korun) z turismu, rekreace a rybářství.
Podle Mezivládního panelu OSN o změnách kliamtu (IPCC) by měl být útes „funkčně vyhynulý“ během dalších desetiletí. Do roku 2030 by měl prý celý útes získat bílou barvu, což znamená, že by všechny řasy a organismy, které žijí s korály v symbióze a dávají jim zbarvení, zmizely. Kvůli vysoké teplotě vody by tak zůstala jen vybělená kostra původního korálu.
Podle článku Amy Pyettové „Great Barrier Reef Survival "Requires 25 Percent CO2 Cut“ z agentury Reuters zveřejněném na serveru PlanetArk 20. 11. 2009.
reklama