https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plany-na-rozsireni-skiarealu-na-jestedu-vnimaji-ekologove-jako-poruseni-dohody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plány na rozšíření skiareálu na Ještědu vnímají spolky jako porušení dohody

4.7.2022 16:44 | LIBEREC (ČTK)
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Plány na rozšíření městského skiareálu na Ještědu v Liberci vnímají spolky Rodiče za klima Liberec a Jizersko-ještědský horský spolek jako porušení memoranda. Provozovatel střediska TMR Ještěd pochybení odmítá. Podle ředitele areálu Jakuba Hanuše jde oproti předchozímu záměru o "ústupovou variantu."
 
Skiareál na Ještědu s devíti kilometry sjezdových tratí má od města pronajatá společnost TMR Ještěd ze skupiny Tatry mountain resorts od prosince 2017. Jde o pronájem na deset let s opakující se desetiletou opcí. Zatím nejviditelnější změnou je vybudování nové páteřní sjezdovka Nová Skalka. Minulý týden liberečtí zastupitelé schválili zahájení procesu změny územního plánu, jehož výsledkem by mimo jiné měly být dvě nové sjezdovky mimo výseč skiareálu.

Podle zástupců spolků tím jde o porušení dohody uzavřené v souvislosti s budováním sjezdovky Nová Skalka, kvůli níž se muselo vykácet skoro sedm hektarů lesa. "Porušení memoranda je nehoráznost ze strany vedení města i TMR. Před dvěma lety jsme se rozhodli akceptovat kompromisní "Memorandum Ještě déle" zejména proto, že nám majitel TMR na osobním jednání za přítomnosti primátora a několika náměstků slíbil, že se areál rozšiřovat nebude. O dva roky později se firma se souhlasem vedení města chystá ukousnout z ještědského hřebenu bezmála 60 hektarů lesa kvůli volnočasové zábavě," uvedla v tiskové zprávě předsedkyně spolku Rodiče za klima Liberec Anna Kšírová.

Hanuš pro ČTK uvedl, že jejich původním rozvojovým záměrem bylo mimo výseč areálu po obou jeho stranách vybudovat dopravní zařízení, na které by navazovaly i nové sjezdovky či doplňující letní aktivity. "Podpisem memoranda a vzájemnou dohodou i s ekologickými organizacemi naše společnost od tohoto záměru ustoupila a do rozvojového plánu zanesla pouze sjezdové tratě," uvedl Hanuš. Podle něj navazují na lanovky, jejichž nástupní i výstupní stanice se nacházejí na území skiareálu.

"Je zcela běžnou praxí všude ve světě při rozvoji lyžařských areálů, že pro zajištění požadované kapacity střediska a bezpečný pohyb lyžařů na jednu lanovku přísluší minimálně dvě sjezdové tratě. Obě námi navrhované sjezdovky jsou tak součástí stávajícího areálu a svým profilem jsou určeny především pro rodiny s dětmi a rekreační lyžaře," řekl. Předkládaný návrh označil za ústupovou variantu. "Která nezatíží přírodní prostředí výstavbou dalších údolních stanic, a zároveň jedinou možnou, která dává smysl z pohledu dlouhodobého rozvoje rekreačního sportu na Ještědu," dodal.

Zda je rozvoj areálu v souladu s memorandem, by měla radnice řešit. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) už na jednání zastupitelstva minulý týden přislíbil, že v létě svolá na toto téma pracovní jednání zastupitelů. Opozice neúspěšně navrhovala, aby do vyjasnění byl proces změny územního plánu pozastaven.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.7.2022 18:24
Analogie s drancováním Králického Sněžníku , kde Sněžník a.s. dokázal "přesvědčit" samosprávy i orgány státní správy - KÚ Pardubice a MěÚ Králíky , že mu doslova zobaly z ruky. A štemplovaly ostošest ty správné papíry, aby se vlk nažral.
Výsledkem je devastující masová turistika, investor ve vatě a žalující příroda.
Spolkům ochrany přírody zbyly leda oči pro pláč a poznání, že za prachy si koupíš v ČR doslova na co si ukážeš.

Dobrá rada na Ještěd - nevěřte zkorumpovaným politikům a hned od začátku si vše pečlivě pohlídejte. Změna ÚP vám umožňuje tento záměr shodit ze stolu pokud se tomu budete skutečně věnovat.

S pozdravem " Sjezdovce zmar!"
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.7.2022 18:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PD

Petr Difko

4.7.2022 21:23
Tohle bych již zakázal zákonem.Jsme malou zemí kde již nemáme moc přírody a těch sjezdovek je tu jak naseto.Pak se divíme že nemáme vodu a pak zase jí máme moc a to je právě důsledek těchto akcí - udusaná hlína - vykácený les a tohle všechno pro 2- 3 měsíce v roce opravdu nepovolovat tuhle zrůdnost.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.7.2022 09:53 Reaguje na Petr Difko
Na to, že Ještěd je přírodní park, tak se v něm dost prasí
Odpovědět
ig

5.7.2022 07:16
Přesně tak, musíme co nejvíc přírody oplotit a zakázat vstup, aby tam mohli jen ochranáři :-)
Odpovědět
Anyr

Anyr

5.7.2022 11:15 Reaguje na
Stačí nepouštět Pražáky z Prahy. :*
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist