https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plastove-tasky-by-v-nemecku-uz-brzy-mohly-zmizet-z-obchodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plastové tašky by v Německu už brzy mohly zmizet z obchodů

12.8.2019 00:27 | BERLÍN (ČTK)
Plastové tašky by v Německu už brzy mohly zmizet ze všech obchodů. / Ilustrační foto
Plastové tašky by v Německu už brzy mohly zmizet ze všech obchodů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Plastové tašky by v Německu už brzy mohly zmizet ze všech obchodů. Počítá s tím alespoň ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová (SPD), která chce v příštích měsících představit příslušný návrh zákona. I když spotřeba plastových tašek ve spolkové republice v posledních letech klesla, ročně si jich průměrný Němec stále kupuje 24.
 

"Chci, abychom celkově redukovali plasty, abychom se změnili ze společnosti, která vše vyhazuje, a měli méně plastů v našich supermarketech," uvedla Schulzeová. Od roku 2016 se sice v Německu podařilo počet plastových tašek prodávaných v obchodech snížit o dvě třetiny, to podle ní ale nestačí. "Moje ministerstvo zrovna pracuje na návrhu zákonné úpravy zákazu plastových tašek," řekla listu Bild am Sonntag.

Kritici ale poukazují na to, že takové opatření je samo o sobě nedostatečné. Plastové tašky totiž tvoří jen zhruba procento veškerého plastového odpadu.

Návrhy na změny, které mají zlepšit německou bilanci CO2 a celkově životní prostředí, přichází zejména od úspěchu Zelených v květnových eurovolbách ze všech vládních stran. Ve druhé polovině září má kabinet předložit celý balíček opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého.

Spolková republika plánovala, že do roku 2020 emise oxidu uhličitého ve srovnání s rokem 1990 sníží o 40 procent. Už je ale jasné, že se jí to nepodaří. Emise půjdou dolů zhruba o 32 procent. Vláda velké koalice CDU/CSU a SPD se proto chce soustředit na splnění dalšího cíle, kterým je pokles emisí CO2 do roku 2020 o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.

Emise CO2 se Německu daří snižovat ve všech sektorech s výjimkou dopravy, kde zůstávají prakticky na úrovni roku 1990. V zemědělství mezi lety 1990 a 2017 klesly o 16 procent, v energetice, která však zůstává dlouhodobě díky uhelným elektrárnám největším znečišťovatelem, o 29,6 procenta, v průmyslu o 33,4 procenta a v sektoru likvidace odpadů dokonce o 73,5 procenta.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.8.2019 11:09
Než se u nás omezily plastové tašky, používal jsem je místo sáčků do odpadkových košů. Teď ty sáčky kupuju :-D

A fakt nechápu, proč zrovna plastové tašky a proč zrovna u nás. Němci přeci nejsou z těch národů, které hází odpad do řeky, protože to přece vezme voda a je uklizeno. Nebo že by se chystali na změnu paradigmatu? :-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.8.2019 12:00 Reaguje na
Když už zelení, tak od hlavy až k patě, to je snad jasné! Jednou bez jádra, tak také bez plastů, prostě pintlich.
Odpovědět

Jan Šimůnek

13.8.2019 09:17 Reaguje na Karel Zvářal
Z Německa přišel marxismus, poté nacismus (a dávno před tím k nám i křesťanství), teď tenhle stát se@e do Evropy ekologismus.
Spojenci měli poslechnout W. Churchilla, který navrhoval Německo srazit na technologický stav 1. poloviny 19. století a zakázat jakýkoli technický pokrok a jakékoli rozvíjení vědy (čili udělat z něj něco jako US rezervace pro Amische).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist