https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzenske-biskupstvi-chce-zlepsit-hospodareni-na-svych-zemedelskych-pozemcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňské biskupství chce zlepšit hospodaření na svých zemědělských pozemcích

12.10.2021 01:01 | PLZEŇ (ČTK)
Pilotní projekt, který směřuje k udržitelnému a ekologickému hospodaření s půdou.
Pilotní projekt, který směřuje k udržitelnému a ekologickému hospodaření s půdou.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Plzeňské biskupství chce zlepšit způsob hospodaření na vrácených 3100 hektarech zemědělských pozemků, na něž má 1000 pachtovních (nájemních) smluv s hospodařícími subjekty. Pilotní projekt, který směřuje k udržitelnému a ekologickému hospodaření s půdou, domluvilo s kladrubskou zemědělskou firmou ZEVYP na Tachovsku a se Zemědělským družstvem Měčín na Klatovsku, jež si od církve pronajímají desítky hektarů. Do konce roku s nimi uzavře nové pachtovními smlouvy. Příprava tohoto procesu a hledání partnerů trvalo pět let, řekl ČTK plzeňský biskup Tomáš Holub. Spolu s novým systémem přístupu k bytovému fondu to považuje za své priority.
 

"Spravujeme 6238 parcel, na něž uzavíráme zhruba 1000 smluv s pachtýři, většinou pětileté na dobu trvání dotací," uvedla Petra Benešová, která má na Biskupství plzeňském na starosti majetkové vztahy a byty. "Chceme zastavit masivní znehodnocování půdy, zejména mizení ornice, zamezit erozím a dohlédnout na používání kvalitních hnojiv. Začali jsme vést dialog se zemědělci o tom, jak na nich hospodaří," řekla. Církvi i farmářům pomáhá Nadace Partnerství a společnost Frank Bold. "Pomáháme obcím, malých farmářů a nově také církvi hospodařit lépe a udržitelně. Poradíme zdarma s řešeními s půdou, pachtovními smlouvami i dotacemi," řekla vedoucí nadačního projektu Živá půda Zuzana Benešová.

"Myšlenkou udržitelnosti se zabýváme už pár let. Aktivní spolupráce s biskupstvím začne po podpisu nové pachtovní smlouvy," řekl jednatel Radek Jurčík, jednatel ZEVYP, který hospodaří na 4500 hektarech, z většiny na vlastní půdě. Firma se snaží dodržovat správné osevní postupy, vhodnou strukturu plodin, vyloučila pěstování kukuřice ne nevhodných plochách a zvyšuje podíl vlastních organických hnojiv.

Podle Petry Benešové inkasuje biskupství při pachtu za všechny své pozemky průměrně kolem 4200 korun za hektar a rok, což je zhruba o tisícovku méně než se pohybují průměrné komerční pachty v regionu. Všechny nově koncipované smlouvy s pachtýři chce biskupství uzavřít od roku 2023, kdy bude platit nový systém dotací na dalších pět let.

Biskupství plzeňské, které má podle Holuba nejmenší majetky z dalších biskupství v ČR, si chce dlouhodobě všechnu vrácenou půdu ponechat. První výsledky dnes představeného projektu budou podle biskupa viditelné za deset až 15 let. "Pět let jsme hledali dlouhodobé partnery. Vedeme diskuzi s pachtýři, nové smlouvy je nebudou nijak ochuzovat o zisky. Víme, že zemědělec musí vydělat," řekl. Právě projekt Živá půda, který má za sebou finanční krytí společností Frank Bold, vidí jako velmi slibný.


reklama

 
Václav Prokš
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist