https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plzensky-kraj-a-dolni-bavorsko-dokoncily-162-km-dlouhou-poutni-vintirovu-stezku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko dokončily 162 km dlouhou poutní Vintířovu stezku

26.6.2022 00:55 | SUŠICE (ČTK)
Stezka začíná v bavorském Niederalteichu, v jehož klášteře sv. Vintíř, německy Günter, působil, a dovede poutníky až do Blatné. Nejdelší etapa je ze Sušice do Horažďovic, nejkratší z Prášil do Hartmanic.
Stezka začíná v bavorském Niederalteichu, v jehož klášteře sv. Vintíř, německy Günter, působil, a dovede poutníky až do Blatné. Nejdelší etapa je ze Sušice do Horažďovic, nejkratší z Prášil do Hartmanic.
Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko dokončily 162 kilometrů dlouhou poutní Vintířovu stezku (Gunthersteig), obdobu slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Turisté a poutníci si mohou projít devět jednodenních etap o délce 14 až 22 kilometrů, na nichž jsou místa spjatá se středověkým mnichem. Tři vedou Bavorskem, jedna přes hraniční přechod a pět je v Čechách. ČTK to řekla Elisabeth Unnaschová z oddělení propagace cestovního ruchu regionu Arberland, který je zodpovědný za přípravu a propagaci stezky.
 

Česko-německý projekt podle ní zakončila instalace sochy mnicha v životní velikosti od sklářské výtvarnice Vladěny Tesařové, kterou v minulých dnech odhalili v historické sklárně v Anníně. Přeshraniční turistická a poutní cesta tak po třech letech intenzivní práce vstoupila do první oficiální sezony, uvedla Unnaschová.

"Hlavním motivem je nabídnout nejen poznání historie kraje a unikátní turistické zážitky v nádherných kulisách Bavorského lesa a Šumavy. Je zde výrazně zastoupen také duchovní přesah a každá etapa nabízí unikátní místa k rozjímání. Stezka má potenciál přilákat turisty i věřící poutníky i ze zahraničí," uvedl krajský radní Libor Picka (STAN).

Společný projekt Plzeňského kraje, rozvojové agentury Arberland REGio a obce Hartmanice odstartoval v listopadu 2018. Částkou 850 000 eur (dnes přes 21 milionů Kč) ho podpořil evropský přeshraniční program Cíl EÚS.

Stezka začíná v bavorském Niederalteichu, v jehož klášteře sv. Vintíř, německy Günter, působil, a dovede poutníky až do Blatné. Nejdelší etapa je ze Sušice do Horažďovic, nejkratší z Prášil do Hartmanic.

"Součástí stezky je i šest uzavřených okruhů pro rodiny s dětmi s herními prvky a geolokační hrou Skryté příběhy. Na páteřní trase je vybudováno pět symbolických odpočinkových míst s architektonicky řešenými kamennými sestavami s kovářským prvkem v podobě Vintířovy poutnické hole, které vyzývají k zastavení a meditaci," řekl Picka.

Podle vedoucí bavorsko-českého infocentra v Plzni Simony Fink obliba těchto cest roste. "Lidé hledají možnost zklidnit se, mít čas přemýšlet i meditovat. Stezka v podstatě existovala, obnovili jsme ji," uvedla.

K zajímavých místům patří barokní kostel v Dobré Vodě, který je zasvěcen sv. Vintířovi a je tam sedmitunový skleněný oltář, sklárna v Anníně z roku 1796, zřícenina Rabí, románský hrad Prácheň, kaple Anděla Strážce, dominanta Sušice a viklan Čertův náramek na Strakonicku. "Stezka k nám přitáhne spoustu turistů a má velký význam pro spolupráci Čechů a Němců," řekl starosta Hartmanic Pavel Valdman (SNK "Hartmanice 2018").

Sv. Vintíř se po putování Šumavou usadil v poustevně na vrchu Březník u Dobré Vody, kde v roce 1045 zemřel. Potomek durynské aristokratické rodiny se v 50. letech vzdal světského života a vstoupil do opatství v Niederalteichu. Byl pověřen osidlováním středního Bavorska. Ke konci života se vrátil do lesů u Dobré Vody. Veškeré informace o stezce jsou na webu.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist