Po počasí posledních měsíců se v Česku intenzivně rozvinulo půdní sucho

Vzhledem k průměru je situace stejná či lepší jen na devíti procentech území. Podle předpovědí by se situace neměla v dalším týdnu výrazně zhoršovat, ale ani zlepšovat. Na Moravě by mělo pršet v úterý, v pátek na celém území. "Celkově naprší většinou do 20 milimetrů za týden," uvedli vědci na webu. To znamená, že předpokládaný déšť pomůže k tomu, aby se situace nezhoršila, ale nemá potenciál ji výrazně zlepšit. "Mírné zlepšení lze očekávat ve vrstvě do 40 centimetrů," doplnili vědci. Situaci sledují do hloubky jednoho metru.
Pro zemědělce už začíná být situace problematická. V tomto období už totiž ozimé porosty spotřebovávají vodu ke svému vzrůstu a postupně se sejí jarní plodiny, které vodu potřebují pro své vzcházení. "Polní plodiny i trvalé kultury vláhu postrádají a sucho se začíná negativně projevovat zejména na řepce ozimé a ozimých obilovinách. Vývoj víceletých pícnin zatím přibrzďovaly nižší teploty v některých oblastech. Problémové je kvůli nedostatku vláhy také vzcházení jarních obilovin a máku," shrnuli tvůrci webu hlášení jednotlivých zemědělců.
Od letošního jara sledují vědci také tzv. kumulovaný stres. Ten vypovídá o tom, jak velkou část posledního půlroku ode dne aktualizace byl v půdě zaznamenán nedostatek vláhy, tedy počet dní, kdy bylo relativní nasycení půdy nižší než 50 procent. Tento stav zatím odborníci evidují převážně na jižní Moravě, nejvíce v jihozápadní části kraje.
reklama