Poblíž dálnice D5 vznikla nová přírodní rezervace Janovský mokřad
Kraj loni od zemědělské společnosti vykoupil téměř 30 hektarů pozemků, které představují páteřní plochou nové přírodní rezervace. Kraj chce vyhlášením rezervace zajistit ochranu a další přirozený rozvoj zejména mokřadního ekosystému. K obnově mokřadu přispěl zhruba před deseti lety návrat bobra evropského, jehož činnost pomohla zatopit území. Zásadní význam a hodnota lokality je ve vysoké biodiverzitě a širokému spektru vzácných a významných živočišných druhů. Jen ptáků tam žije kolem 60 druhů, mnohé z nich se v lokalitě objevily až po zamokření.
"To území mělo být zastavěno dálničním odpočívadlem a mělo být meliorováno a mělo tam být běžné zemědělství. Plzeňský kraj ten pozemek částečně vykoupil, dnes je to 72 hektarů, a podařilo se z toho udělat krásný projekt - typický příklad toho, jak bychom mohli přispívat drobnými projekty k zadržování vody v krajině," poznamenal Bernard.
Vyhlášení rezervace podle něj znamená přechodně problém pro občany, protože do lokality bude zakázán přístup. "Ale jenom do doby, než se tam vybuduje stezka, která bude řízeným způsobem návštěvníky korigovat. Chceme tam v budoucnu vybudovat i pozorovací věž na živočichy, zejména na ptactvo," doplnil.
Krajští radní také zřídili nový přírodní park Berounka, který vznikl spojením současných přírodních parků Horní Berounka, vyhlášeným v roce 1996, a Hřešihlavská, zřízeného v roce 1978. "Tyto přírodní parky spolu hraničí, přičemž jejich společným znakem je dochovaný krajinný ráz zaříznutého údolí řeky Berounky, jejích přítoků, skalních výchozů, přilehlých lesních komplexů a zemědělských kultur včetně kulturních dominant krajiny a historické zástavby obcí s architektonickou hodnotou," doplnil Bernard.
reklama