https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pobliz-koksovny-svoboda-v-ostrave-zacala-fungovat-merici-stanice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poblíž koksovny Svoboda v Ostravě začala fungovat měřicí stanice

10.2.2020 00:11 | OSTRAVA (ČTK)
Poblíž ostravské koksovny Svoboda začala monitorovat stav ovzduší měřicí stanice. / Ilustrační foto
Poblíž ostravské koksovny Svoboda začala monitorovat stav ovzduší měřicí stanice. / Ilustrační foto
Foto | Petr Štefek / Wikimedia Commons
Poblíž ostravské koksovny Svoboda začala monitorovat stav ovzduší měřicí stanice. V oblasti se znečištění dosud neměřilo a stanice je pátou v pořadí, jejíž provoz platí město. V pátek to sdělila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
 

Primátorova náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO) uvedla, že lepší pokrytí měřicích bodů pomůže radnici podrobněji informovat obyvatele o stavu ovzduší. "Naměřená data jsou cenná také pro nás, protože nám umožní lépe plánovat další opatření ke snižování prašnosti. Navíc tak získáváme argumenty pro jednání s provozovateli hlavních zdrojů znečištění," uvedla Šebestová.

Provozovatel koksovny, společnost OKK Koksovny uvádí, že dodržuje všechny ekologické limity, používá nejlepší dostupné technologie a nepatří mezi nejvýraznější znečišťovatele ovzduší ve městě. Lidé si na ni ale stěžovali a v posledních letech několikrát upozorňovali na hustý dým v areálu podniku. I to bylo důvodem, proč město nechalo stanici v blízkosti koksovny umístit.

Stanice je na návětrné straně koksovny, na Staré cestě v Hrušově. Další měřicí body jsou v Mariánských Horách, na Opavské ulici v Porubě a dvě stanice v Radvanicích poblíž hutě Liberty. Město má také monitorovací vůz, stanice i vůz provozuje Zdravotní ústav Ostrava. Vedle toho je ve městě pět stanic, které spravuje Český hydrometeorologický ústav. Údaje z měřicích stanic mohou lidé sledovat na webových stránkách zdravaova.cz a v mobilní aplikaci SmogAlarm.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist