Počerady žádají o prodloužení emisní výjimky kvůli instalaci nové technologie
Výjimka má skončit u dvou kotlů 30. června, u dalšího na konci roku a u zbylých dvou 30. června 2025. Podle ekologických organizací Greenpeace a Hnutí Duha i advokátní kanceláře Frank Bold je udělení výjimky v rozporu se zákonem.
"Máme stanovený harmonogram prací s pevnými termíny do roku 2027 a výjimku potřebujeme prodloužit pouze z toho důvodu, abychom zvládli technologii nainstalovat, vyladit a řádně otestovat," uvedla Maříková. O současnou emisní výjimku provozovatel elektrárny podle Maříkové žádal ze stejného důvodu jako naprostá většina ostatních velkých českých elektráren a tepláren. "Abychom získali čas na aplikovaný výzkum k odstranění emisí rtuti, pro kterou tehdy neexistovalo funkční řešení," sdělila mluvčí a doplnila, že se na řešení přišlo po letech spolupráce s Elektrárnou Chvaletice, ČVUT a dalšími subjekty.
První emisní výjimka pro Počerady byla udělena s tím, že v době jejího trvání provozovatel nainstaluje filtrační technologii, aby limity splnil, uvedl v pondělí mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. "Již tehdy jsme upozorňovali, že rozhodnutí o výjimce neobsahuje dostatečné záruky, které by provozovatele opravdu vedly k úpravám elektrárny v požadovaném časovém úseku. To se nyní plně projevilo - provozovatel po dobu trvání výjimky nic nedělal a nyní pouze žádá o delší výjimku," uvedla právnička Eliška Beranová z expertní skupiny Frank Bold. "Takový postup je zjevně v rozporu se smyslem zákona o integrované prevenci," dodala.
"Jsme smířeni s tím, že se ekoaktivisté budou snažit náš záměr blokovat podobně, jak tomu bylo v uplynulých pěti letech," reagovala Maříková a připomněla nedávné rozhodnutí krajského soudu v Ostravě. "Zamítl žalobu, kterou aktivisté podali na ministerstvo životního prostředí kvůli obdobné emisní výjimce pro jiný náš uhelný zdroj - Elektrárnu Chvaletice," řekla. Z odůvodnění rozsudku vyplývá, že výjimka byla udělena v souladu se zákonem, nezpůsobí závažné znečištění a neohrozí vysokou úroveň ochrany životního prostředí, dodala mluvčí.
Elektrárna Počerady patří pod skupinu Sev.en Česká energie finančníka Pavla Tykače. Původně ji měla od bývalého majitele, Skupiny ČEZ, převzít v letošním roce. Firmy se podle Greenpeace domluvily na předání ke konci roku 2020 kvůli přípravě na včasné splnění emisních limitů.
reklama