https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocetnost-brehuli-v-jiznich-cechach-dramaticky-klesa-varuji-ornitologove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Početnost břehulí v jižních Čechách dramaticky klesá, varují ornitologové

26.9.2019 10:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Břehule se stala v jižních Čechách velice ohroženým druhem.
Břehule se stala v jižních Čechách velice ohroženým druhem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla
Břehule říční se v jižních Čechách stala druhem zcela závislým na lidské činnosti. Hnízdí zde v těžebních prostorech, říčních nábřežích nebo vyzděných březích návesních rybníků. A její početnost stále dramaticky klesá. Informuje o tom Jiří Řehounek z ochranářské organizace Calla.
 

Břehule říční je naší nejmenší vlaštovkou, která hnízdí v norách vyhrabaných do kolmých písčitých stěn. O původní hnízdiště v říčních březích strhávaných jarními povodněmi přišli tito ohrožení ptáci při regulacích vodních toků. Od té doby jim nezbývá, než se přizpůsobit různým typům stěn vytvořeným lidskou činností. Mohou to být těžební prostory, deponie sypkých materiálů, škvíry či drenážní trubky ve zdivu apod. V řadě případů závisí hnízdní kolonie břehulí na vstřícnosti nebo dokonce trvalé péči lidí.

„Zatímco v roce 1999 jsme zjistili v Jihočeském kraji 66 lokalit s koloniemi břehulí, v roce 2009 to bylo již jen 27 kolonií a letos zbývalo na území jižních Čech pouhých 11 břehulemi obsazených lokalit. Jsme tedy na jedné šestině počtu hnízdišť oproti době před dvaceti lety. Celkový počet jihočeských břehulí jsme letos odhadli na 454 hnízdních párů, zatímco před deseti lety to bylo 2070 párů a před dvaceti lety dokonce 4875 párů,“ shrnuje hlavní výsledky průzkumu jeho autor Petr Heneberg, který se břehulemi dlouhodobě zabývá a na jejich ochraně spolupracuje s Callou.

Hnízdní břeh břehulí
Hnízdní břeh břehulí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

V Jihočeském kraji dnes neexistuje ani jedna břehulí kolonie v říčním břehu. Donedávna se dařilo alespoň zmírňovat pokles početnosti břehulí díky cíleným zásahům na hnízdištích v menších opuštěných pískovnách. Dlouhodobě to však nebude možné, především kvůli tvrdnutí písku ve starých stěnách a neochotě vlastníků pozemků obklopujících bývalé těžebny.

„Břehule se stala v jižních Čechách velice ohroženým druhem. Varující přitom je, že pokles početnosti hlásí i okolní státy. Musíme proto chránit opravdu všechna zbývající hnízdiště. Data z letošního průzkumu proto předáme kolegům ze státní ochrany přírody, těžebních firem i neziskových organizací, aby je mohli využít při efektivní ochraně tohoto krásného ptačího druhu,“ říká Jiří Řehounek z Cally.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.9.2019 08:13
Písková stěna na povrchu asi tvrdne oxidací ze vzduchu. Pomohlo by každoročně z té stěny odebrat třeba 10 cm? Pomohly by umělé stěny z materiálu pro břehule přijatelného?
Tohle jsou asi otázky, které by měli ornitologové zodpovědět a předložit ty odpovědi veřejnosti. Aby bylo jasné, kolik bude záchrana břehulí stát. A vynaložit peníze na tohle považuji za výrazně smysluplnější než dotovat sluneční nebo větrné elektrárny, které v reálu jen škodí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist