Podle svazu zemědělců klesá potravinová soběstačnost České republiky
Objemy dovozů potravin se podle dat svazu v ČR zvyšují až na menší výkyvy od devadesátých let, například loni Česko dovezlo 61,6 milionu kilogramů jablek, 60 milionů kilogramů cibule, 281 milionů kilogramů vepřového a 120 milionů kilogramů drůbežího masa. Vysoké dovozy a snížení soběstačnosti Pýcha vysvětluje nerovnými podmínkami výrobců v EU a orientací zákazníků na nízkou cenu. "Pokud budeme schopni vyprodukovat zeleninu za konkurenceschopných podmínek, i ty řetězce ji budou brát," řekl.
Společnost Fair Ventures, která se zabývá udržitelností, pro svaz vypočítala, jakou uhlíkovou stopu mají dovážená jablka, cibule, vepřové a drůbeží maso. "Souhrnné emise oxidu uhličitého (CO2) dopravy veškerého dovezeného zboží těchto komodit činily za rok 2023 až 131 000 tun CO2 při náročné dopravě dovozu, tedy letecky nebo menším nákladní autem, což je o 103 600 tun CO2 více než při využití lokálních potravin," uvedl za společnost Jan Baláč.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci pro ČTK sdělil, že výsledky analýzy považuje za relevantní a zdůraznil, že resort dlouhodobě podporuje domácí produkci, zpracování potravin v ČR nebo pěstování citlivých komodit. "Zároveň je liché se domnívat, že budeme plně soběstační v zelenině," dodal.
Svaz také upozornil na to, že Česko často vyváží nezpracované komodity, které se zpět dováží zpracované. Jde například o vývoz mléka a dovoz sýrů či dalších mléčných výrobků. Pýcha kritizoval, že chybí odborná diskuse o vytvoření podmínek pro to, aby české potraviny byly konkurenceschopné. Považuje za nutné zajistit například srovnatelnou úroveň podpory či byrokracie. Výborný vyvrátil, že by diskuse chyběla, posílení konkurenceschopnosti vnímá jako jeden z hlavních cílů strategie resortu.
Pýcha vyzval vládu, obchodní řetězce a spotřebitele, aby více podpořili lokální produkci a snížili dovoz potravin, které lze vypěstovat v Česku. "ČR má velký potenciál k tomu, aby se stala soběstačnější a ekologicky odpovědnější. Podpora domácí produkce, investice do ekologického zemědělství a osvěta mezi spotřebiteli mohou vést ke snížení emisí,“ řekl Pýcha. Výborný podotkl, že není rolí vlády ani ministerstva, aby lidem určovalo, co mají kupovat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jaroslav Řezáč
19.11.2024 14:36Jaroslav Řezáč
19.11.2024 14:59Jaroslav Pokorný
20.11.2024 14:28Tak co se divíte.
Kamarád zprivatizoval velký školní statek. Měl 1200 ha polí a také prasečák s 300 prasnicemi a 1200 ks prasat. Krmiva si převážně vyráběl sám. Ale jak mně vysvětloval, ani tak nebyl schopen konkurovat dovozům a proto prasata zrušil.
Že nebudeme plně soběstační v zelenině? To jistě. Ale kolik % spotřeby jsme schopni vyprodukovat, když se úspěšně zničily všechny zelinářské podniky a všechny Fruty od Znojma až po Uherské Hradiště? V situaci, kdy všechny zahraniční subjekty mají přednost před domácími - podle nařízení různým komisí EU - kde proti zájmům ČR pracují i čeští komisaři.