https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policie-na-jihu-moravy-se-zabyva-uhynem-nekolika-dravcu-zrejme-je-nekdo-otravil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policie na jihu Moravy se zabývá úhynem několika dravců, zřejmě je někdo otrávil

15.4.2021 15:00 | BRNO (ČTK)
Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu prudkým jedem.
Luňák červený nalezený 14. března 2021 na Hodonínsku. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu prudkým jedem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Gašpar Čamlík / ČSO
Policie na Břeclavsku a Hodonínsku se v současné době zabývá několika případy uhynulých dravců, včetně kriticky ohroženého luňáka červeného či orla královského. U luňáka se už potvrdila otrava karbofuranem. Na policejním webu to uvedl mluvčí David Chaloupka. O podezřelých úhynech dravců už dříve informovali ornitologové.
 

První případ je z poloviny března, kdy byl mrtvý luňák červený nalezen u Žádovic na Hodonínsku. "Uhynulý dravec byl sledovaný vysílačkou, když se dlouho z místa nepohnul, nemohlo to znamenat nic dobrého," uvedl mluvčí.

Nedaleko dravce pak našli dalšího uhynulého ptáka, a to káně lesní. "V tomto případě už víme, že dravec uhynul na otravu karbofuranem," uvedl Chaloupka.

O pár dní později se našlo další mrtvé káně lesní v Horních Bojanovicích na Břeclavsku. Poslední případ je z uplynulého víkendu, kde u Žeravin na Hodonínsku našli uhynulého orla královského a u něj ještě další dvě káňata.

"I v těchto případech policisté zjišťují, jestli dravci nebyli otráveni," uvedl mluvčí.

Ornitologové už dříve uvedli, že traviči a pytláci k trávení zvířat používají nejčastěji nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích. Karbofuran je vysoce toxický nervový jed, který způsobuje ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. V celé EU je od roku 2008 zakázaný, dříve ho používali zemědělci. Každoročně je jím v celé ČR otráveno mnoho divokých zvířat, ale i třeba psů či koček. Ke smrtelné otravě stačí nepatrné množství vysoce toxické látky.

"Kde mohli ptáci jed pozřít, zatím není jasné. Při objasňování těchto případů však spolupracujeme i s ornitology, kteří dravce dlouhodobě sledují. Pokládání otrávených nástrah do volného terénu, kde mohou být sežrány dravci, je trestné," upozornil Chaloupka. Uvedl, že zvířata po pozření jedu hynou velmi trýznivým způsobem a zákon takové jednání postihuje poměrně přísným trestem, kdy za týrání zvířat hrozí až tři roky za mřížemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

15.4.2021 15:48
Na uvod omluva,že příspěvek není k článku.Doporučují všem diskutujícím.Napište si na yotube Beskydská televize-vlci v Bystřici.Stojí za shlednutí a zamyšlení
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.4.2021 20:55
Kdo ví, kolik případů těchto barbarských otrav zůstane nepovšimnuto.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist