https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/policiste-vodohospodarum-z-povodi-moravy-pomohou-s-kontrolou-vodnich-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Policisté vodohospodářům z Povodí Moravy pomohou s kontrolou vodních zdrojů

16.5.2024 22:38 (ČTK)
PP Ostražka a přehrada Vír - jeden ze zdrojů pitné vody pro Brno
PP Ostražka a přehrada Vír - jeden ze zdrojů pitné vody pro Brno
Policisté vodohospodářům z Povodí Moravy pomohou s kontrolou vodních zdrojů, zaměří se především na dodržování zákazu vstupu do ochranného pásma vodního zdroje a na nepovolený rybolov. První společná akce se uskutečnila na vodárenské nádrži Vír, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Za porušení vstupu do ochranného pásma vodárenských nádrží hrozí trest až 20 000 korun.
 
"Cílem těchto kontrol je ochrana kvality vodních zdrojů, která je ohrožována porušováním zákazů rekreace a rybolovu na vodárenských nádržích. Konkrétně neoprávněný rybolov přímo ohrožuje vyváženou rybí obsádku, kterou na vodních nádržích skládáme tak, aby v co největší míře napomáhala zlepšovat jakost vody," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Společné kontroly v ochranných pásmech vodárenských nádrží budou nepravidelné, a to ve dne i v noci. Hlídky budou jak na březích, tak i na člunech. Zjištěné přestupky kontroloři předají do přestupkového řízení místně příslušným vodoprávním úřadům.

"Naši pracovníci zaznamenávají v poslední době výrazný nárůst počtu osob, které porušují zákazy vstupu do ochranných pásem vodního zdroje. Samotné porušení zákazu vstupu bývá často doprovázené i znečišťováním okolí. Proto si velice ceníme této spolupráce, protože policisté v uniformách mají širší kompetence, větší respekt a více technických prostředků, než má například rybářská stráž," uvedl Gargulák.

První společná kontrola se uskutečnila v podvečer 11. května na vodní nádrži Vír. Kontroloři při ní nezjistili žádný neoprávněný vstup do ochranného pásma vodního zdroje ani další přestupky. "Akce trvala dvě hodiny, zapojilo se do ní devět hlídek, z nichž dvě byly na vodě a terén kontrolovaly z hladiny. Kromě toho jsme využívali také tři psovody a dron," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist