Martin Rexa: Zemědělci nebudou muset z dotací vytvářet plochy pro přírodu. I přes rekordní erozi a stále ubývající biodiverzitu
Evropská komise po dlouhých jednáních návrh ministerstva schválila, ačkoli politické změny po zemědělských protestech na jaře 2024 měly vést pouze k oslabení základních povinných požadavků DZES, nikoli dobrovolných ekoplateb. Rozhodnutí komise je překvapivé i proto, že v září využití vynaložených peněz ze SZP vyhodnotil Evropský účetní dvůr jako neadekvátní. Podle jeho závěrů národní Strategické plány “neodpovídají úrovni ambicí EU v oblasti klimatu a životního prostředí”.
Že jde primárně o politickou dohodu, vyplývá i z toho, že ministr životního prostředí Petr Hladík nebude požadovat hodnocení SEA pro navrhované změny v dotacích. MŽP přitom původně své souhlasné stanovisko k tzv. Strategickému plánu SZP v roce 2022 podmínilo navýšením ploch pro přírodu v dalších letech. Samotný hodnotitel pak konstatoval, že bez navyšování těchto ploch “nelze očekávat obrácení trendu úbytku biodiverzity na zemědělské půdě”. [2] Alternativní opatření, které vláda navrhuje, přitom nejsou ani zdaleka dostačující. [5]
Pokračující úbytek biodiverzity v zemědělské krajině přitom nedávno potvrdila Zpráva o životním prostředí 2023. Např. početnost ptáků zemědělské krajiny poklesla od roku 1982 již o 47 %. Rozhodnutí je tak nesmyslné i z pohledu nedávno přijaté legislativy na obnovu přírody, kde je např. zvrácení úbytku polního ptactva jeden z cílů pro zemědělské ekosystémy. V aplikaci Monitoring eroze byl také letos zaznamenán rekordní počet s více než 500 erozních událostí. Nová pravidla proti vodní erozi v rámci DZES 5 byla přitom opakovaně odložena, nyní až na podzim 2025.
Místo abychom se snažili najít vhodné nastavení již zavedených dotačních opatření z hlediska zemědělců i přírody, vláda je bez rozmyslu škrtá. V době, kdy na zemědělskou krajinu tvrdě dopadají klimatické extrémy nebo vláda podpořila nařízení o obnově přírody, je to z pera ministrů Výborného a Hladíka skutečně nekoncepční a krátkozraký krok se zřejmým negativním dopadem na krajinu.
„Ministerstvo životního prostředí vyměnilo povinná procenta skutečně neprodukčních ploch na orné půdě za podporu zakládání krajinných prvků a péči o ně a podporu pásového hospodaření. Ačkoliv jsou tato opatření pro krajinu a biodiverzitu žádoucí, není jisté, jestli navržené nastavení bude fungovat a jestli do něj zemědělci budou vůbec vstupovat. Každopádně se ale jedná o malé plochy, které nemohou nahradit přínos původně požadovaných neprodukčních ploch,” okomentovala situaci Alžběta Procházková, zemědělská expertka WWF v Česku.
Václav Zámečník, zemědělský specialista České společnosti ornitologické, k tomu dodává: „K oslabení požadavků na naplňování celofaremního ekoschématu dochází ještě předtím, než se pozitivní přínosy mohly v krajině naplno projevit a obhájit tak svůj význam pro zajištění ekosystémových služeb včetně biodiverzity. Další krok je teď na samotných zemědělcích, aby s novou situací naložili jako správní hospodáři. Ti uvážliví už dnes využívají a také aktivně vytvářejí mimoprodukční prvky prostřednictvím zemědělských dotací i vlastními prostředky s cílem zlepšit stav krajiny a stabilizovat své příjmy. Můžeme jen doufat, že se jejich počet navýší,”
Poznámky:
[1] V roce 2016 zemědělci v rámci tzv. greeningu vyčlenili 194 000 ha plodin vázajících dusík a 108 000 ha meziplodin. I s váhovým koeficientem pro meziplodiny 0,3 a při letošním navrhovaném snížení váhového koeficientu pro plodiny vázající dusík z 1 na 0,5 by tyto plochy znamenaly více než 5 % orné půdy.
[2] Hodnotitel Integra Consulting ve svém hodnocení schválené verze Strategického plánu SZP v roce 2022 konstatoval mimo jiné: “Oproti předchozímu období dochází k některým pozitivním posunům základních podmínek (DZES) pro čerpání podpory, zejména stanovení minimální výměry neprodukčních ploch (3, resp. 4 %) připadajících na úhory, ochranné pásy a krajinné prvky. [...] Tyto pozitivní kroky jsou však spíše dílčí. Nelze tak očekávat obrácení trendu úbytku biodiverzity na zemědělské půdě, poklesu stavu opylovačů, degradace a úbytku přírodních biotopů na zemědělské půdě, ohrožení vodních ekosystémů živinami a chemickými látkami splavovanými ze zemědělské půdy ani významnější zvýšení ekologické stability krajiny. Chybí především vyšší nebo postupně se zvyšující podíl neprodukčních ploch připadajících na úhory, ochranné pásy a krajinné prvky, minimální podíl nebo větší motivace k tvorbě krajinných prvků a ponechávání neposečených ploch na menších DPB.“
Dále konstatoval: “Koncepce jako celek bude mít převážně mírný pozitivní vliv, neboť dojde oproti stávajícímu nastavení SZP ke zlepšení ve většině parametrů a podmínek podpory směrem k většímu zohlednění zájmů životního prostředí a veřejného zdraví. Koncepce je v tomto smyslu akceptovatelná. Konstatovaný pozitivní vliv však nebude natolik významný, aby bez dalšího zajistil řešení hlavních relevantních problémů a existujících negativních trendů životního prostředí souvisejících se zemědělstvím.”
Na základě toho MŽP podmínilo své souhlasné stanovisko k návrhu Strategického plánu SZP mimo jiné zvýšením požadavku na krajinné prvky a úhory v dalších letech: “Část A – Požadavky z hlediska vlivů na životní prostředí: [...] Zvýšit podíl plochy ochranných pásů, úhorů a krajinných prvků (tedy mimo plochy plodin vázajících dusík a meziplodiny) minimálně na 5 % v posledním roce období v DZES a přiměřeně navyšovat rovněž v nadstavbových titulech (navýšení navrhovat progresivně, aby měli hospodáři možnost přizpůsobit plány a nedošlo ke skokovému zvýšení v současné nestabilní situaci. Zvýšení je vnímáno jako nutné, aby bylo možné přiblížit se cíli 10 % hodnotných neprodukčních ploch v roce 2030, stanoveném ve Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030 – Navrácení přírody do našeho života).” https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP265K?lang=cs
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (74)
pavel peregrin
9.12.2024 06:32Alena Lyskova
9.12.2024 12:15 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Řezáč
9.12.2024 14:28 Reaguje na pavel peregrinvážně si myslíte, že má smysl nazývat zemědělce někoho, kdo hospodaří aniž by myslel na zítřek, za deset let, za padesát? žijou z ruky do " huby" a podle toho ta krajina vypadá.
Kompromis mezi těmi kdo hospodaří na půdě a biologií půdy není možný.
pavel peregrin
9.12.2024 15:24 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr Pekařík
11.12.2024 12:54 Reaguje na pavel peregrinSlavomil Vinkler
9.12.2024 08:44Slavomil Vinkler
9.12.2024 08:47 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Pokorný
13.12.2024 13:28 Reaguje na Slavomil VinklerTakž je nutno údržbu platit. Ale kde na to sehnat peníze??
V TV byl německý film. Sedlák obhospodařoval přírodní louku. Plná původních rostlin, plno hmyzu, ptáků. Ale i sedlák se chce mít stále lépe, zmodernizovat dům, podívat se k moři. Takže potřebuje větší zisk, více vyrobit. A tak vezme lejtu a louku pořádně prolije močůvkou. Výnos má dvojnásobný, ale z luky zmizí původní rostliny, následně hmyz i ptáci. Ale má společnost zájem, a bude mu platit za to, že louku nebude hnojit? Nahradí mu ušlý zisk?
Jediné řešení je - podle mě - takové louky vykoupit do vlastnictví státu a sedlákovi pak pronajímat, třebas i zdarma, za podmínky, že bude hospodařit stanoveným způsobem. Pokud louka bude soukromá, stále bude nebezpečí, že vlastník bude požadovat stále vyšší dotace.
Radim Polášek
9.12.2024 08:45A přírodní plochy ať si dělá třeba stát, ať si na tom úředníci hrají s vypracováváním příslušných zelených projektů a jejich provozováním specializovanými firmami. Klidně to může být zemědělec, ale ať je produkce potravin zemědělcem stoprocentně ekonomicky i technicky oddělena od těchto bruselských zelených ekologických hrátek.
pavel peregrin
9.12.2024 08:59 Reaguje na Radim PolášekPeter Sládek
9.12.2024 09:37 Reaguje na pavel peregrinJaroslav Pokorný
13.12.2024 13:34 Reaguje na pavel peregrinAlena Lyskova
9.12.2024 12:20 Reaguje na Radim PolášekJan Škrdla
9.12.2024 23:21 Reaguje na Alena LyskovaPro příklad v zemědělské krajině např. v okolí Brna bude zdaleka největší položkou nákup pozemku. Pro představu od 50 Kč za m2 nahoru (pokud se najde někdo, kdo jej prodá).
Založení sadu nebo lesa, včetně údržby se dá zvládnout pohodlně pod 500 tis/ha.
Radim Polášek
10.12.2024 09:39 Reaguje na Alena LyskovaV minulosti v době drobných zemědělců a vesnických bezzemků se ta krajina s drobnými krajinnými prvky udržovala v tom žádoucím ekologickém stavu za cenu nesmírné dřiny těchto lidí. Kteří si tou dřinou s primitivními ručními nářadími vydělali jen tak malé prostředky, aby neumírali hladem.
To není dneska možné, dneska má kdekdo na sociálních dávkách podobnou životní úroveň, o se týká bydlení a potravin jako tehdy na vesnici střední sedláci. Když pominu to, že ti sedláci pracovali často a velmi tvrdě od nevidím do nevidím.
Dneska se tak už nikdo nechce živit prací kolem drobných krajinných celků, protože by museli žít mnohem chuději než ti dnešní nepracující na dávkách.
Proto, pokud dnes ty drobné krajinné celky a ekologickou krajinu chceme, musíme ty práce u někoho objednat a taky zaplatit. Neboli dotovat, protože náklady na ty práce jsou násobně vyšší než nějaký případný výnos z nějaké trošky produktů, které se z toho dají získat. Přikazovat soukromému podnikateli - zemědělci, aby ty práce prováděl na úkor svého podnikání a zisku není nic jiného než částečné socialistické zestátněn jeho podnikání.
Jaroslav Pokorný
13.12.2024 13:42 Reaguje na Radim PolášekNěkde by mohly být na těch pracích zaměstnáni i vězni.
Jenže, jasně, to je fantasmagorie. Neboť jak řekl min. práce a soc. věcí blahé paměti, mámořní kapitán Vodička: "V demokracii nikdo nesmí být do práce nucen, ale na sociální dávky má každý zákonný nárok." Takže ani ti vězni nemohou být do práce nuceni.
Josef Valenta
15.12.2024 23:25 Reaguje na Radim PolášekJosef Valenta
15.12.2024 23:25 Reaguje na Radim PolášekBřetislav Machaček
9.12.2024 09:08a vypálených pralesů a EU nebude muset dotovat neproduktivitu u nás. Sami evropští zemědělci přestanou s obděláváním půdy a chovem zvířat, protože nemohou konkurovat dovozům ze zemí Mercosuru, kde je levná pracovní síla
a příhodné podnební podmínky pro zemědělství.
Byl to "geniální" tah vedení EU, jak zlikvidovat evropské zemědělství,
snížit náklady na zemědělské dotace a zároveň jihoamerické pralesy. V EU pole a louky zalesníme, zaplevelíme a tam se pralesy vykácí a osejí krmivy a budou se spásat dobytkem. Tato ekologie naruby nahrává obchodníkům a spekulantům s půdou, kteří budou mít možnost skupovat neproduktivní půdu
za nízké ceny a tu zastavět budovami skladů a paneláky naležato. Jsem rád, že jsem zažil skutečnou ekologii a nikoliv tento paskvil tvářící se, že
zachrání Zemi. Naopak tato politika přispěje k jejímu kolapsu, když
padnou další statisíce hektarů pralesů kvůli uspokojení poptávce v EU
po levných potravinách. Velebnosti to je ale hnus!
Honza Honza
9.12.2024 09:30 Reaguje na Břetislav Machaček-likvidace toho, pro co nejsou podmínky, co existuje jen s dotacemi, je normální podnikatelské = uvážlivé rozhodnutí- viz Klaus
-vypalování amozonských pralesů, drancování přírody ve všech zemí nejen v Amazonii, honba za ziskem zničí i nás: přehříváním a vysušováním klimatu, nebudou řeky, i vy sám nebudete mít vodu ve studni.
Jiří Svoboda
9.12.2024 10:45 Reaguje na Honza HonzaPetr
9.12.2024 12:29 Reaguje na Jiří SvobodaKrajna ale samozřejmě potřebuje větší retenční schopnost všude, ne jen někde.
Petr
9.12.2024 12:32 Reaguje na Jiří SvobodaPrincipem je zadržet vodu, která tím dolním tokem nenávratně mizí pryč.
Petr
9.12.2024 12:37 Reaguje na Jiří SvobodaHonza Honza
9.12.2024 13:49 Reaguje na PetrNestavějte přehrady na horních tocích, bude málo vody dole!
Právě naopak, na horních tocích se dělají přehrady, aby zachycovaly nadměrnou vodu (po zimě)- viz vltavská kaskáda.
Jarka O.
10.12.2024 20:46 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Štemberk
13.12.2024 10:45 Reaguje na Jiří SvobodaRadim Polášek
11.12.2024 11:57 Reaguje na Honza HonzaJaroslav Pokorný
13.12.2024 13:51 Reaguje na Honza HonzaDostatečně velká komunita, a to EU rozhodně je, je schopna existovat sama pro sebe. Čili evropští zemědělci vyrobí potraviny pro všechny a evropský průmysl bude obdobně všechny zásobovat potřebnými výrobky. Jenže chceme stále více a více - viz požadavky politiků na neustálý růst - a tak vznikla globalizace. Časem se ale stejně veškerá produkce vyrovná po celé Zemi a neustálý růst skončí. Ale do toho bodu stav nedojde, protože dříve přijde nějaká katastrofa nebo válka. A pak se znovu začne od začátku. Jenže když bude zničena současná civilizace, tak se neobnoví, protože již nebudou lehce dostupné zdroje surovin.
Pavel Karel
9.12.2024 13:50 Reaguje na Břetislav MachačekHonza Honza
9.12.2024 09:15Tak jako musíme především zastabilizovat přírodu, aby prospívala - budou i koniklece: bez peněz, a dobré funkce přírody ani koniklece nemají šanci!, tak musí i hospodářství vydělávat, aby byly peníze na dobré věci.
Kontraproduktivní je, že aby zemědělství vydělávalo, musí být velké plochy, výkonné stroje, což poškozuje přírodu.
Lepší je tedy jít cestou přirozeného vývoje: zemědělství jen tam, kde je samo výdělečné (i třeba s velkými plochami, poli), ostatní plochy nechat více přírodě = pasení původními přirozenými býložravci, více sukcese a produkce dřeva. Dřevo je energenická surovina, poskytuje teplo a elektřinu, produkce dřeva chrání přírodu a jeho výroba přináší zisk, dotace jen minimální. Budou peníze i na diverzitu, na koniklece.
Slavomil Vinkler
9.12.2024 09:22 Reaguje na Honza HonzaSlavomil Vinkler
9.12.2024 09:26 Reaguje na Slavomil VinklerHonza Honza
9.12.2024 09:50 Reaguje na Slavomil VinklerV Argentině jsou skutečně zcela přirozené rozsáhlé stepi, jejich globální zalesnění by bylo stejně nesmyslné jako vaše stepi u nás = naprosto nepřirozené!
Naopak naše dřevo můžeme využívat k zisku a k všeob. prospěchu.
A právě z těchto důvodů je i nadměrný boj proti sukcesi, která je u nás přirozená a chrání přírodu, škodlivý.
Honza Honza
9.12.2024 09:38 Reaguje na Slavomil VinklerProdukce dřeva je stejné jako váš koniklec. Dřevo taky musí mít podmínky, les musí být pestrý, vyvážený, zavodněný, musí být i přístupný pro techniku, hospodářsky využitelný, ošetřovatelný, boj proti kůrovci atd atd , úplně stejně jako diverzifikace.
Dřevo poskytuje peníze, na všechny tyto činnosti musíte také mít peníze.
Neúplně spálené dřevo může zlepšovat i půdu -tj. i vaše diverzif. louky.
Je jen třeba nevidět jen metr před sebe, vidět i širší souvislosti.
Dalibor Motl
9.12.2024 14:21 Reaguje na Honza HonzaRadim Polášek
11.12.2024 12:04 Reaguje na Dalibor MotlJaroslav Pokorný
13.12.2024 13:55 Reaguje na Radim PolášekMarcela Jezberová
9.12.2024 09:35Petr Elias
9.12.2024 10:12 Reaguje na Marcela JezberováSlavomil Vinkler
9.12.2024 11:18 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
10.12.2024 09:11 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
10.12.2024 09:38 Reaguje na Marcela Jezberovájste přesně popsala pravou příčinu úbytků ptáků. Na
vině je sterilita v přírodě, kde z počátku došlo
k zákazu polních hnojišť. Pokračovalo to omezením
hnojení polí hnojem a kejdou kvůli snižování stavu
zvířat a zápachu, který vadil nosánkům lidí z měst. Omezila se pastva, kdy hmyz a následně ptáky živil
trus zvířat na pastvině, ale hmyz(ovádi) vadili
zase těm turistům a novoosídlencům vesnic. Těm
vadí i pyl a tak se seče tráva před rozkvětem a
před částečným vysemeněním, kdy mělo seno největší
nutriční hodnotu. U nás se vždy senoseč dělala,
když dozrávaly jílky a senné drolky byly plné
semen i pro ty ptáky a na obnovu louky samovýsevem. Jen kolik ubylo pícnin z našich polí vhodných
pro hmyz a nebo slunečnic, které nahradil dovoz
oleje ze zahraničí. Ubylo sadů a když už jsou, tak
chemicky sterilní bez jediného broučka a mšice.
A co přibylo? Predátorů, rychlých aut vraždících
ptáky, hmyz a zvířata a samozřejmě cest, betonu
a zbytečné chemie i tam, kde kdysi stačily ruce
lidí, kteří ze zemědělství odešli do montoven
a kanceláří. Problém je komplexní a vytrhávání
jednotlivých negativních vlivů je nesmysl. Mám
ale obavu, že se současnou politikou státu se to
nejen nezlepší, ale naopak ještě zhorší. Když
je ministrem zemědělství teolog, který z praxe
nezná pole, zvířata, les a rybníky, tak nelze
nic lepšího ani čekat.
Slavomil Vinkler
10.12.2024 09:59 Reaguje na Marcela JezberováU nás byla letos řepka a slunečnice. Po sklizni se slétli zrnožravci, ale do cca týdne jim to , myslím zbytečně brzo, obrátili a zapravili.
Slavomil Vinkler
10.12.2024 10:00 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
10.12.2024 16:33 Reaguje na Slavomil Vinklerbezpečněji. Zda v rozsáhlém nepřehledném poli a nebo na mezi po které vede stezky třeba lišky, která jde raději po mezi, než pšenicí? Meze jsou pro zvířata spojnicí a nikoliv místem ke klidu.
Je to jako u lidí, kteří si odpočinou mimo
cestu a nikoliv uprostřed ní. Hnízdo na dva
metry široké mezi nelze před predátorem ukrýt,
ale v desetihektatrovém poli se nachodí, než
ho najde. Meze byly pro koroptve spestřením potravní nabídky, ale to jsou třeba i zanedbané
louky a jako u nás okolí pískoven a šterkoven.
Možnosti by tu měly nejen ke hnízdění, ale i
tu potravu z plevelů a víte proč tu nejsou?
Protože tu je násobně více predátorů, než před
40 roky. Tehdy jsem viděl krkavce nejblíže od
Bohumína v Beskydech. Dnes mi přelétá nad domem
den co den. Totéž jestřábi, vrány, sojky, straky
a jezevci a lišky, které byly likvidovány jen co
se objevily. Jezevec chodí plenit odpadkové koše
a pytle s odpadky u stanoviśtě kontejnérů a je
mu fuk, že kolem jezdí auta a chodí lidé. Liška
mi provokovala psa sedíc pět metru od něho za
plotem a kuna se chtěla usídlit v zateplení domu.
K čemu by ty meze asi tak dnes byly? U nás mezí
neubylo, ale zmizeli ti ptáci a zajíci, takže
mezemi to NENÍ!
Slavomil Vinkler
11.12.2024 13:22 Reaguje na Břetislav MachačekJak mohou brát zemědělců jejich základní výrobní prostředek? Který draze platí buď v kupní ceně nebo v pachtovném.
Kdybyste se pane Rexo zaměřil na to, co jste způsobili v národních parcích, desetitisíce nefunkčního lesa, tam jsou skutečné ztráty biodiverzity na územích, kde měla mít prostor příroda, jenom že i o přírodu je potřeba pečovat a nikoliv kulturní krajinu nechat napospas nepéči. Hnutí Duha, Greenpeace a další neziskové organizace máte vinu na tomto stavu a nechcete pro nápravu udělat vůbec nic. Kolik kůrovce se rozšířilo z np do dalších lesů.
Alena Lyskova
9.12.2024 12:31 Reaguje naMilan Milan
9.12.2024 20:02Pája Žížala
10.12.2024 01:00Dotační zemědělství se mění na dotační NEVOLNICTVÍ, pod taktovkou soudruha ministra Výborného ad. absurda. Jsme NUCENI pod Vládním nařízením dělat na svém majetku a za naše peníze (ty dotace ani nezaplatí opatření a následné škody) něco, co nechceme - proti své vůli, a o čem víme, že je to jen pozérství, demagogie a nefunkční věc neřešící nesmyslné úkony ale experimenty na zemědělcích a přírodě, které problematiku NEVYŘEŠÍ! Přál bych vám například vidět pole, po "medonosném" úhoru v následující sezóně. Ani tři aplikace herbicidů navíc nezničily ten bordel, co se tam po vysemenění "úhoru" vyskytoval. Tedy nárůst chemie 300%, pokles výnosu v této následné sezóně byl 75%. Jak ekonomika, tak ekologie jásaly.
K pořád zneužívanému argumentu úbytku ptactva : pěstoval jsem do vstupu do EU jen ptačí zoby (prosa, béry, saflor, lesknici, semenec....). V naší lokalitě nebyl problém vidět hejna strnadů a stehlíků čítající tisíce kusů. Zalétávali mi i do skladu "krást" semeno. Po vstupu do EU ihned zakázali všechny herbicidy na ochranu těchto plodin - již přes příští rok jsem musel z toho důvodu přejít na obilí a řepku.
Nicméně ale celkově z mého celoživotního pozorování ohledně úbytku (nejen) pěvců vyplývají dva zásadní faktory. První - od počátku sedmdesátých let (to již 20 let byly "velké" lány bez úbytku) se náhle výrazně zvyšuje stav černé zvěře, která sežere vše, co má vývojový cyklus na zemi. Včetně pěvců, zajíců, koroptví atd. Je jediný viník přemnožení černé, a to státní správa. Ta do 1.1.2016 tvrdošíjně zakazovala lov dospělé mimo honiteb s normovanými stavy, i když měla statistiky dramatického nárůstu stavů a lovu. A před cca dvaceti lety došlo ke skokovému nárůstu stavů motáků, luňáků ale také krkavců, strak a sojek. Tady u nás to i o tisíce procent! Kdo je znalý věci ví, jaká je to pohroma právě pro pěvce, koroptve a zajíce. Tak by to občas chtělo nazývat vše pravými jmény, pane manipulátora Rexo, nepoužívat jen otřepané floskule a narativy...
pavel peregrin
10.12.2024 07:07 Reaguje na Pája ŽížalaPeter Sládek
10.12.2024 09:38 Reaguje na Pája ŽížalaBřetislav Machaček
10.12.2024 09:43 Reaguje na Pája Žížalanesmyslů teoretiků .
Radim Polášek
10.12.2024 09:52 Reaguje na Pája ŽížalaStrak je obrovské množství. I ve městě, třeba Ostravě. I na mé zahradě je slyším. Jediná šance pro ptáčky je pěstovat husté trnité keře, kde má od země problém se dostat na ptáčky a jejich hnízda kočka a shora straka a podobní plenitelé.
Jenže právě takováhle podobná zdánlivě neudržovaná neproduktivní křoví a lesíky z naší krajiny mizí.
Karel Valenta
10.12.2024 10:24 Reaguje na Pája ŽížalaProblém u těch nektarodárných pásů vidím v nevhodném složení, moc jednoletek. Volal jsem jednomu odborníkovi a mají to nějak měnit. Já bych upřednostnil víceletky a ten pás udělat trvalým. Ovšem množit tam bodláky a ostatní plevely nemá smysl.
Břetislav Machaček
10.12.2024 16:44 Reaguje na Karel Valentaspíše na škodu. Dokud je přínos potravy, tak matky plodují
a nestihnete včely zbavit roztočů. Je lépe plodování ukončit
v podletí a včely už nechat s minimem plodu odpočívat. Ony
se totiž mohou před zimou i udřít, protože nejsou schopny nechat potravu bez užitku. Velkou škodu tak koná pozdní snůška nepůvodních druhů jako topinambury, křídlatka a
nebo rozkvetlé směsky určené k zaorání, které nakonec
ještě někdo před zaoráním postříká chemií. To je pak už
zcela zničující, když vám zabije zimní včely, které se
nestačily upracovat.
Karel Valenta
10.12.2024 22:24 Reaguje na Břetislav MachačekJaroslav Pokorný
13.12.2024 14:06 Reaguje na Pája ŽížalaBydlím na polosamotě vedle lesa. Motáka a luňáka jsem neviděl ani nepamatuju. Krkavce ano, u naší vesnice hnízdí alespoň dva páry. Sojky a straky vídávám jen v Praze. U mě jsou vzácné. Lítají zde i káňata, jestřába jsem také neviděl. Současně je v Praze i spousta hřivnáčů a stále stoupá počat kavek.
Petr Brok
10.12.2024 10:13Petr Dubský
10.12.2024 18:39Milan Milan
10.12.2024 20:55Jindřich Štěpánek
11.12.2024 09:07Peter Sládek
11.12.2024 10:16 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekRadim Polášek
11.12.2024 12:44 Reaguje na Jindřich ŠtěpánekPlus vyseté kvetoucí rostliny, jejichž semeno zemědělec kvůli šetření financí vyseje co nejřídčeji. Pokud se vůbec bude obtěžovat se setím, pokud to tam třeba jenom ručně řídce nerozháže.