https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polska-tvp-kvuli-obavam-lidi-o-zvirata-presouva-oslavy-silvestra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polská TVP kvůli obavám lidí o zvířata přesouvá oslavy Silvestra

31.12.2019 00:25 (ČTK)
Polská veřejnoprávní televize (TVP) po protestech ochránců přírody i desítek tisíc dalších lidí ustoupila od plánů uspořádat letos oslavy Silvestra a příchodu nového roku pod skokanským můstkem Wielka Krokiew v Zakopaném. / Ilustrační foto
Polská veřejnoprávní televize (TVP) po protestech ochránců přírody i desítek tisíc dalších lidí ustoupila od plánů uspořádat letos oslavy Silvestra a příchodu nového roku pod skokanským můstkem Wielka Krokiew v Zakopaném. / Ilustrační foto
Polská veřejnoprávní televize (TVP) po protestech ochránců přírody i desítek tisíc dalších lidí ustoupila od plánů uspořádat letos oslavy Silvestra a příchodu nového roku pod skokanským můstkem Wielka Krokiew v Zakopaném. Kritici těchto plánů varovali, že hlasitá hudba, rámus z ohňostrojů i ostrá světla mohou vyrušit zvířata, mezi nimi medvědy, ze zimního spánku. Místo toho se estráda bude konat stejně jako v posledních letech v jednom z parků v centru nejznámějšího střediska na polské straně Tater.
 

Generální ředitel TVP Jacek Kurski oznámil, že "v zájmu toho, aby Silvestr spojoval, a ne dělil, aby nevyvolával negativní emoce, se vracíme na původní místo".

Kritici původních plánů poukazovali na to, že stadion kolem skokanského můstku Wielka Krokiew se nachází v sousedství Tatranského národního parku. "Musíme si uvědomit, že zvířata jsou na hluk citlivější než lidé," připomnělo vedení národního parku. Upozornilo, že pokud se například medvědi probudí předčasně ze zimního spánku, nemusí přežít až do jara. Takový případ se v Tatrách stal loni.

Pod petici proti konání silvestrovských oslav pod skokanským můstkem se podepsalo asi 28.000 lidí a přes centrum Zakopaného minulou sobotu prošlo několik stovek protestujících s figurínou medvěda na nosítkách.

Polská televize, jejíž vedení obsadili lidé blízcí vládnoucí národně-konzervativní straně Právo a spravedlnost, ale rozhodnutí o přesunutí silvestrovského koncertu odůvodnila i tím, že "se objevily informace o snahách oslavy překazit". Podle TVP by za takovými snahami mohly stát skupiny blízké Výboru na obranu demokracie (KOD), hnutí kritickému vůči vládě Práva a spravedlnosti, napsala na svých internetových stránkách Gazeta Krakowska.

Silvestrovských oslav v Zakopaném pořádaných TVP se na místě účastní desítky tisíc lidí a několik milionů lidí show sleduje v televizi.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.12.2019 06:50
Také bych byl pro přeložit oslavy na poledne, aby se ti největší hňupi s meganáložemi nemohli schovávat. I ve městech žijí zvířata, resp. hafo ptáků.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist