https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polske-mzp-bude-jednat-s-firmou-citronex-o-svetlu-ze-skleniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polské MŽP bude jednat s firmou Citronex o světlu ze skleníku

28.2.2019 23:14 | PRAHA (ČTK)
Problém se týká skleníku, který polská společnost vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Na snímku je zachycena jejich záře.
Problém se týká skleníku, který polská společnost vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Na snímku je zachycena jejich záře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mašek a Vladimír Dvořák / Astronomické události
Polské ministerstvo životního prostředí bude jednat s firmou Citronex kvůli přílišnému světlu z desetihektarového skleníku u města Bogatynia. Legislativní možnosti Polsko nemá, řekl na dnešním briefingu po jednání se svým českým protějškem Richardem Brabcem (ANO) ministr Henryk Kowalczyk. České ministerstvo dostalo v posledních měsících stížnosti z Liberecka, řekl Brabec. Problém před dvěma a půl lety společnost řešila investicí milion eur (zhruba 26 milionů korun) do zastínění.
 

Problém se týká skleníku, který polská společnost vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Pěstuje v něm rajčata. V roce 2015 bylo světlo ze skleníku vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. V září 2016 společnost Citronex informovala, že investovala do clony s 97procentní účinností.

Podle Brabce řešení zprvu skutečně fungovalo a je možné, že současný problém je dán organizačními důvody. "Technicky by neměl být problém. Fungovalo to poměrně dlouhou dobu, protože žádné negativní odezvy z regionů jsme neměli, až v posledních měsících," řekl ministr.

Kowalczyka požádal, aby na společnost apeloval, aby situaci řešila. Polský ministr upozornil, že na světelné emise nejsou národní ani evropské normy. "Nemůžeme něco přikázat. Je to na úrovni jednání s touto firmou, jak se dohodneme," poznamenal Kowalczyk. "Před dvěma lety se udělala nějaká nápravná opatření. Máme signály, že už to tak nefunguje, takže zase budeme jednat. Ale zdůrazňujeme, že můžeme pouze jednat," doplnil.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SH

Stanislav Hrouzek

2.3.2019 13:51
Podstatou tohoto problému je zjevný nedostatek elementární lidské slušnosti a empatie ve firmě Citronex.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist