https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/polsko-chce-investovat-150-miliard-zlotych-do-vystavby-svych-prvnich-jadernych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Polsko chce investovat 150 miliard zlotých do výstavby svých prvních jaderných elektráren

8.9.2020 14:30 | VARŠAVA (ČTK)
Polsko se jako jediná členská země Evropské unie nezavázalo k dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) argumentovala tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.
Polsko se jako jediná členská země Evropské unie nezavázalo k dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) argumentovala tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Polská vláda hodlá urychlit postupný odklon od využívání uhlí k výrobě elektrické energie a investovat 150 miliard zlotých (895 miliard Kč) do výstavby svých prvních jaderných elektráren. Jejich výkon by měl dosáhnout šest až devět gigawattů. Oznámilo to polské ministerstvo klimatu.
 

Polsko rovněž plánuje do roku 2040 vybudovat mořské větrné elektrárny s kapacitou osm až 11 gigawattů. Investice do tohoto projektu se odhadují na 130 miliard zlotých.

První jaderná elektrárna s kapacitou až 1,6 gigawattu by podle nejnovější verze energetické strategie ministerstva měla zahájit provoz do roku 2033. Rozvoj energie z jaderných a obnovitelných zdrojů podle ministerstva vytvoří 300 000 pracovních míst, uvedla agentura Reuters.

V současnosti se na produkci elektřiny v Polsku podílí téměř 80 procenty uhlí. Podle nejnovější verze energetické strategie by se měl podíl uhlí v roce 2030 snížit na 37 až 56 procent a v roce 2040 na 11 až 28 procent. Předchozí verze z loňského listopadu počítala v roce 2030 s podílem 56 až 60 procent a v roce 2040 s podílem 28 procent.

Ekologická organizace Greenpeace ale tvrdí, že energetická strategie nereflektuje výzvy spojené s klimatickou krizí a je odtržená od ekonomické reality. "Plán počítá s vysokým podílem uhlí na výrobě elektřiny v roce 2030 a nespecifikuje termín, kdy Polsko uhlí opustí," píše se v jejím prohlášení.

Polsko se jako jediná členská země Evropské unie nezavázalo k dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050. Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) argumentovala tím, že k přechodu ekonomiky od uhlí k čistším zdrojům energie potřebuje více času i peněz.

Polská vláda chce společně s odbory do konce září připravit plán restrukturalizace uhelného průmyslu. Vláda hodlala uzavřít dva uhelné doly, kvůli tlaku odborů však od tohoto záměru upustila.

Polský uhelný průmysl se potýká s poklesem poptávky, který prohloubila koronavirová krize, protože snížila spotřebu energie. Řada horníků se přitom sama koronavirem nakazila, což vedlo k přerušení některých těžebních aktivit. Náklady na využívání uhlí se navíc zvyšují v důsledku rostoucích cen emisních povolenek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (101)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 15:28
Téměř jeden bilión Kč pro jádro - tak to je dobrá zpráva od severních sousedů. Škoda, že polská odvaha schází naší vládě, která by se měla oprostit klišé o všespasitelnosti OZE a důsledně prosadit JE jako páteř české energetiky. (80-90% podíl)

Zde si dovolím upozornit na zajímavou iniciativu vědců a odborníků z předních českých výzkumných organizací. Plán na přeměnu teplárenského průmyslu z přítomného fosilního paliva na budoucnost čisté energie prostřednictvím jaderného paliva.

Slibují reálnou cenu tepla cca 100 Kč/GJ , tedy více než dvakrát levněji než je teplo ze zemního plynu.
Zde: https://www.teplator.cz/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 15:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Proboha, jaká "naší vládě, která by se měla oprostit klišé o všespasitelnosti OZE"???? Vy bydlíte trvale na Paroubově Marsu, nebo o které vládě píšete?
Česká vláda BLOKUJE výstavbu OZE kde může a počítá v energetickém mixu s 50% jádra!!!
Aniž tuší, kde ty kapacity vezme! A postavila tak uhelnou komisi na utlumování uhlí, že celkem jasně nic neutlumí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-slunci-nepreje-solarni-investori-miri-do-polska-ci-rumunska-116560
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 15:41
To se Poláci ráčili probudit brzo. Možná jim to Amíci postaví rychle a dobře, ovšem cena bude dost supr. A na uhlí prodělají gatě taky, nie sme sami chuji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 15:50
„Celá Evropská unie po koronavirové krizi startuje své ekonomiky prostřednictvím investic do obnovitelných zdrojů energie. Do nich také směřuje drtivou podporu,“ říká Skopal. „Že to je hlavní cesta, jak si sáhnout na evropské peníze, pochopilo už i tradičně uhelné Polsko. Česká republika se ale vydává přesně opačným směrem,“
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-slunci-nepreje-solarni-investori-miri-do-polska-ci-rumunska-116560

Zkuste odhadnout, kdo na tom vydělá a kdo se propadne do úplně zbytečné krize a energetických problémům. Proč musíme být poslední dobou vždycky ti nejblbší?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 15:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože marníte čas na ekolistu a nejdete se ucházet o přízeň voličů a možnost vést naši společnost k lepším zítřkům:-)))!

Tady toho moc nezměníte;-P.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 16:15 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle je už taky dávno vyřešené. Poslední slušný člověk, který chtěl společnost kousek posunout do lepšího se jmenoval Jiří Drahoš.
Určitě víte, jak dopadl a hlavně PROČ.
Odpovědět
MG

Milan G

8.9.2020 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Kam chtěl Drahoš posunout naší společnost? Do lepšího? Pokud si pamatuji, tak v podstatě na nic neměl jasný názor. Snad jen na to, že můžeme přijímat uprchlíky, když podepsal ten pamflet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 16:32 Reaguje na Milan G
Nesmíte ho hodnotit dle hyenizačních médií.
Pan Drahoš měl jednoznačný názor, že ČR je Evropská země, patří do EU a chce bojovat o dobrou pozici v EU.
Proto byl zhyenizován na špinavostí s uprchlíky, na které měl názor úplně stejný, jak všichni ostatní.
Prostě Evropu zablokovat a žádné ilegály nepouštět, ty co tu jsou řešit porozumu. Což se samozřejmě stalo, jen my si u toho stačili vysloužit nebetyčnou ostudu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 17:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vám to nechci kazit, ale vy jste někdy Miloše slyšel byť jen náznakem koketovat s odchodem z EU? Bo já ne, spíše naopak. Vždy se spíše vyjadřoval pro těsnější integraci ... což vím moc dobře, protože to je přesný opak toho, co si myslím já a pěkně mě tím vždy s..l.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:16 Reaguje na Svatá Prostoto
Milošovy bláboly a zpšklé urážky nikoho nezajímají. Důležité je, co ve skutečnosti dělá. A to je zcela jasné.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.9.2020 18:30 Reaguje na Pavel Hanzl
A co tedy dělá, ale konkrétně, ne žádné kecy, že je čínský nebo ruský agent, protože tam občas při nějakém výročí jel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:42 Reaguje na Jiří Daneš
Protože Putinův režim otrávil Skripala a ten .... lhal: "i u nás se vyrábí novičok".
Otevřeně podporuje Rosatom ve výstavbě JE, otevřeně šikanuje a hyenizuje BIS, která upozorňuje na promořenost ruskými špióny, otevřeně podporuje Rusko při agresi na Ukrajině atd. atd. atd.
Zcela otevřeně se odmítl vyjádřit k výročí 21. srpna i k sametovce. Atd. atd.atd.atd.atd.atd.atd.atd.atd.atd.atd.
A další sada je v Číně.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

8.9.2020 23:05 Reaguje na Pavel Hanzl
A taky vetoval rozšíření rezervací pro kůrovce. To se neodpouští.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 06:56 Reaguje na Karel Tejkal
O tom nic nevím.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:27 Reaguje na Pavel Hanzl
No, že je občas mimo, nebo že kecá ... je to politik, takových výroků už bylo ... a samozřejmě nejen u nás:-). A bude ....

S tajnými službami je to u nás složité, primárně proto, že si jdou často po krku jak psi, a jako občan nemám vůbec nárok na to poznat, kdo jsou Rychlé šípy a kdo BKP:-).

K čemu by se měl vyjadřovat nevím, po 68 se evidentně jako posera nechoval ... https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/historie-1968-milos-zeman-prezident-pieta-okupace-invaze-50-vyroci.A180817_153844_domaci_bja ... a na ten jeho legendární článek v 89 si pamatuji dodnes. Sice už byla pěrestrijka, ale měl jako jeden z mála koule to tak natvrdo napsat.

Blbnout začal až potom, nejvíc okolo toho podrazu při volbě prezidenta.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže novičok se u nás prokazatelně vyráběl v souvislosti s výcvikem chemických vojsk (tyhle látky se totiž běžně nevozí, ale vyrábějí na místě). Na Skripala (a mnoho dalších) by se z toho jistě nějak vyšetřit dalo.

Druhou věcí je že v letech 1968 až 1990 tu byla sovětská vojska, a co se dělo v jimi obsazených objektech vám nikdo seriózně neřekne. Do některých objektů nebyl explicitně sověty vpuštěn ani diktátor Husák. Tam mohli vyrobit cisterny čehokoli (a pořád ještě není úplně jasno v tom, co tu po nich kde zbylo, zejména nějaké tajné skládky, skrytá skladiště apod.).
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.9.2020 19:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Mě stačilo, jak se Drahoš zachoval, když za ním přišly zástupkyně České feministické lobby protestovat proti fotografiím z výzkumného projektu, rekonstruujícího mokrý kolodiový proces (on je v principu známý, stručný popis najdete i třeba v Součkově "Jak se světlo naučilo kreslit", ale skoro sto let to nikdo nedělal a různé důležité podrobnosti, které často měli jen v hlavě, se prostě nedochovaly.

Místo toho, aby jim vysvětlil,
1. Že akty jsou tam proto, že ukazují dokonalost zvládnutí dané technologie (akt, a zejména ženský, je prubířským kamenem zvládnutí fotografické techniky dokonce ještě z éry před tímto procesem, zase mohu odkázat třeba na Součkovy "Cesty k moderní fotografii"), a proto routo rekonstruovanou technikou byly akty pořízeny
2. Že oko má "hardwarově softwarové vybavení" na analýzu aktu a proto pozná i velmi nepatrné nedokonalosti, pročež se tyto motivy často uplatňují na bankovkách a jiných cenných listinách, protože to padělatelům znesnadňuje práci
3. Že v civilizovaném demokratickém právním státě nerozhodují o rušení výstavy nějaké aktivistické organizace, ale řádný soud.

Místo toho výstavu zrušil. Je jedno, jestli se od nich nechal zastrašit, nebo dokonce s nimi nalezl ideologické souznění, ale faktem je, že obě možnosti ho u mě z podpory na úřad presidenta stoprocentně vyloučily jako člověka naprosto nezpůsobilého takový úřad zastávat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Na takových marginalitách (nejspíš ještě vylhaných) si stavíte světový názor. Podle toho to vypadá.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Vztah kandidáta na presidenta k tomu, jestli ČR má nebo nemá být demokratický právní stát, považuji za docela podstatný. Drahoš mi po této kauze spadl na nejspodnější šprušli žebříčku kandidátů. A Zemana jsem pak volil jako výrazně menší zlo.

MMCH tuhle kauzu jsem sledoval docela pečlivě, protože jsem od dětství vášnivě fotografoval a občas i pokusničil stylem "jak vyvolá vývojka z roku 1880 film z roku 1980" apod.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Nepodsouvejte mi něco co není pravda. Drahoše a kohokoliv jiného nehodnotím podle toho co lžou např. ČT, ale podle jejich činnosti.
Ten pamflet podepsal, to je bez diskusí, je to ještě na internetu. To že nemá na nic jasný názor bylo jasně slyšet v TV a opět na internetu, bylo to takové, jen nikoho neurazit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 10:50 Reaguje na Milan G
Já bych na tom postu taky radši viděl někoho jiného (Hilšnera, Němcovou), ale to, co tam máme dnes, je tragédie na entou. Už se to projevuje i ekonomicky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 10:50 Reaguje na Milan G
Já bych na tom postu taky radši viděl někoho jiného (Hilšnera, Němcovou), ale to, co tam máme dnes, je tragédie na entou. Už se to projevuje i ekonomicky.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 14:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak než ty dva co jste právě jmenoval, by bylo snad lepší kdyby jste na tom hradě plném bláznů seděl VY.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:30 Reaguje na Milan G
Němcová by byla fajn. Mohla by bejt i vosková, u ní se to moc nepozná:-).

Sranda je, že jak Hanzl nesnáší Babiše, tak Zeman je podle mne jeden z fakt mála, kdo si jej občas slušně povodí:-).
Odpovědět
MG

Milan G

10.9.2020 13:28 Reaguje na Svatá Prostoto
JJ, ale nesmí moc topit, aby se neroztekla :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 17:47 Reaguje na Pavel Hanzl
No, úplně přesně to PROČ nevím, ale doufám, že jsem k tomu malou měrou přispěl ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:18 Reaguje na Svatá Prostoto
To je přesně to, co jsme psal. Pan Drahoš nás viděl jako rovnoprávnou zemi Evropskou a proto byl totálně zhyenizován.
Někdo nás potřebuje vidět jako votroka Ruska, případně Číny. Srozumitelněji to napsat neumím.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.9.2020 18:34 Reaguje na Pavel Hanzl
To já ČR vidím také jako "rovnoprávnou zemi Evropskou" a nebyl jsem zhyenizován, ani totálně, ani jinak. Vy vidíte ČR jako co? Napsat, toho opravdu moc neumíte, tedy toho ne fanatického.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:44 Reaguje na Jiří Daneš
Já vidím ČR jak totálně rozeštvanou a rozhádanou, která se neshodne ani na tom, jestli chceme jít do Evropy (tj. na Západ a do EU) nebo na Východ, tj. pod Rusko nebo Čínu.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

8.9.2020 23:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Falešná dichotomie...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 07:00 Reaguje na Karel Tejkal
Bohužel není.
Napište teda, jaký je převládající názor a jaký je v téhle věci vůbec národní zájem?
Já vím, převládá zcela nesmyslná idea, že bychom mohli být jako mimo EU, ale mít jako "svobodu". Něco jako Švýcarsko nebo Norsko.
Zcela fatální nesmysl.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:33 Reaguje na Pavel Hanzl
No, Zeman k tomu přiložil, ale rozhodně nebyl sám. Já si pamatuji tu mediální hysterii na téma, kdo nebude volit knížete je komunista a nacista zároveň.

Mně tenkrát stačilo první kolo, když Fischer vypadl, a k druhému jsem ani jít nechtěl. Ale po téhle masírce jsem se naprdl a šel ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:48 Reaguje na Jiří Daneš
Možná je to tím, že jste nekandidoval na presidenta. Ale spíš tím, že si pod tím předstvujete něco úplně jiného.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:01 Reaguje na Pavel Hanzl
MMCH, před druhým kolem druhých presidentských voleb byl zvandalizován každý Zemanův plakát do pár desítek minut od vylepení. Drahošovy plakáty zůstávaly netknuté. Od té doby vím, že Drahoše volí lidé, kteří nejsou ochotni dodržovat ani základní pravidla, na nichž demokracie stojí a padá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Zase jen čistá lež, jak skoro dycky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Tvrzení, že něco, co člověk viděl na vlastní oči, je lež, nesmysl, mámení smyslů apod., je typické pro totalitní režimy, případně osobnostně destruktivní náboženské sekty. Alespoň víme, kam ekologii řadit.

Kdybyste byl starší, podezíral bych vás, že jste inspiroval pana Orwella k napsání románu 1984.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 20:55 Reaguje na Jan Šimůnek
" byl zvandalizován každý Zemanův plakát do pár desítek minut od vylepení". Totální pitomost jak dycky. Viděl jsem desáttky plakátů a nic.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi visely ještě krátce.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 16:12
Nevím proč se rozčilujete. Oba chceme totéž - snížit výrobu energií z fosilních paliv.
Lišíme se v tom pouze jak . Já navrhuji JE , vy OZE.
Zatímco JE jsou stabilní, vyzkoušenou a nízkoemisní technologií , OZE je nestabilní zdroj vyžadující astronomické náklady .

Ostatně si přečtěte dnešní zprávu :

Britain’s Net Zero Utopia Is A ‘Futile’ Exercise , která se velmi podobá názorům, které na Ekolistu zastává řada lidí.(mimo vás).

https://www.thegwpf.org/britains-net-zero-utopia-is-a-futile-exercise/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 16:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mě vadí, když prohlásíte nějaký nesmysl zcela mimo realitu, připadá mi to silně Šimůnské. To o naší vládě fascinované OZE je přesně ono.
Já se na to dívám reálně:
Celá Evropa jde do OZE a funguje to, nechává dojíždět své jádro a
s novým moc nepočítá (ani Francie). Těžko budete tvrdit, že jsou všichni blbí.
Německo jde do OZE naplno a ještě ruší JE, to mi připadá jako extrém ale taky jim to funguje.
Z toho mi logicky vypývá, že to jádro až tak nezbytné nebude, především proto, že je příliš drahé a bude stát v nejlepším za 20 let a co do té doby? V té době už budou technologie zase o kus dál vpředu.
Proto se mi líbí mikrozdroje a pokud firma NuScale má hotovou licenci a začne to sériově vyrábět, můžeme mít třeba do 5. let už první kousky v provozu, ČEZ s ní už dlouho komunikuje.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

8.9.2020 17:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak si to povíme za těch 5 let, jo:-)?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:20 Reaguje na Svatá Prostoto
To se dá odhadnout už teď. Žádné jádro, žádný NuScale, žádné OZE a jen část vrakových uhláků.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Já nemyslím u nás, já myslím klidně okolo nás ... kolik těch malých reaktorů fakt bude po Evropě ... myslím té normální, ne někde u Uralu:-) ... fachčit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 15:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Záleží na ceně a to i na provozních nákladech.
Zkusím jen odhad:
země, které budou mít dobře zmáknuté OZE (hlavně vítr),tak to pro ně bude asi drahé.
A my a podobní po tom sáhneme, protože nic výkonového kromě fve nemáme.
Já to vidím jako velmi dobrý systém pro město, fabriku, sídliště paneláků atd. na doplnění tam, kde OZE prostě nemá šanci.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.9.2020 19:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty OZE nikde bez podpory, čistě na bázi ekonomické výhodnosti, nefungují. A nebudou fungovat do doby, dokud nebude vyřešena akumulace (vodík považuji za fantasmagorii).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 16:43 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten článek je jen ten stále omílaný názor klimaskeptiků, že nic nezmůžeme.
Dnes se ale už potvrzuje, že země využívající OZE jdou i ekonomicky nahoru (po koronáči to hude asi vidět ještě více) a hlavněě se předpokládá, že v Číně a vůbec třetím světě se nebude oteplovat a žijí tam jen pitomci.
Není to pravda, pokud Evropa nabídne nové technologie, které už dnes jsou levnější než fosilní uhlík, tak i tam ten vývoj půjde cestou OZE a ne uhlí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.9.2020 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Kam půjde vývoj by věděl leda Nostredamus nebo bulharská vědma Vanga.

Rozhodující bude kam se bude ubírat klima. Pokud se prokáže, že rozhodujícím činitelem je změna svítivosti Slunce, potom se o EGD a Gretě Thunberg budou zmiňovat pouze zažloutlé novinové články . /a všichni rádi zapomenou/ .
Tady lze mluvit o lhůtě deseti let.

Z krátkodobého pohledu rozhodne postoj USA , tedy výsledek prezidentských voleb v listopadu.

A jak prohlásil Joe Biden, nominovaný Demokratickou stranou, žárovku jak známo vynalezl černoch Lewis Howard Latimer.

dostupné zde :

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/zarovku-vynalezl-cernoch-zadny-edison-prohlasil-biden-v-kenoshi-40335588#dop_ab_variant=416811&dop_req_id=j0J0Q0lcM7S-202009071454&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kam se bude ubírat klima je snad jediná jistota (kromě daní a smrti), páně Kalendův integrál TSI to rozhodně nebude.
Není ale jisté, kam se bude ubírat lidská společnost. Pokud se zvládne razantní sražení fosilního uhlíku (na žádnou nulu to nutné není), tak se s oteplením +2°C asi dá přežít.
Další dva scénáře (neomezované a střední emise) znamenají ale kolaps lidské civilizace v současné podobě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Vzhledem k tomu, že v geologické historii Země byla období, kdy v atmosféře byl několikanásobek současné koncentrace CO2 (ta "předindustriální" je prakticky dolní hranice rozpětí, za kterého mohou zelené rostliny a další fotosyntetizující organismy vůbec fungovat) a život naopak spíš prosperoval (i v porovnání se současností), tak se těchto fantasmagorií, hlásaných opakovaně usvědčenými podvodníky, naprosto nebojím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:48 Reaguje na Jan Šimůnek
Jenom drobnou nevýhodou je, že tehdy se veškerý život vyvíjel v těch vyšších teplotách milióny let. Dnes je celý ekosystém nastavený na úplně jiné klima a stejně, jak dinosauři (i celá fauna i flóra) při změně klimatu vymřeli, tak stejně skončí i náš ekosystém.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:22 Reaguje na Pavel Hanzl
To je jen nesmysl, fedrovaný klimaalarmisty. Ve skutečnosti takové změny probíhají zpravidla poměrně rychle, v určité fázi i podle exponenciely. Než dojde k přecvaknutí systému na novou kvalitu a naskočí regulace na bázi záporných zpětných vazeb.
Tohle je prostě obecná vlastnost zpětnovazebných systémů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 20:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Ale na klima celé Zeměkoule to nefunguje.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Jistěže ano. Klima na Zemi funguje jako jeden celek, protkaný kladnými a zápornými zpětnými vazbami, které (jejichž faktory) se navíc v některých případech vzájemně ovlivňují ještě před tím, než se promítnou do klimatu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.9.2020 18:17
Polsko má na rozdíl od nás výběr dodavatele jaderky dost zúžený. Vlastně vzhledem k politickým preferencím to bude Westinghouse.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 18:28 Reaguje na Richard Vacek
Myslím, že to bude ale výrazná výhoda.
My to máme asi taky už vyřešené.
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.9.2020 19:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Westinghouse je v dlouhodobých potížích, což ho nečiní úplně ideálním dodavatelem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 21:59 Reaguje na Jan Šimůnek
To máte na ramce z Kremlu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, to se opravdu ví dlouho. Mj. to citovali i ekologové v době, kdy se rozhodovalo o dokončení Temelína po Velké Sametové. Ledaže ti by byli řízení Kremlem. To je ovšem možné, alespoň se podle toho chovají (bojují za ruský plyn dodnes).
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Sakra najděte si něco na internetu na téma Westinghause, třeba to že krachnul. A teď je tam nějaké následnictví.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 10:52 Reaguje na Milan G
TO je téma pro odborníka a ne na rychlý pohled na internet.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.9.2020 10:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Hlavně, že vy máte jasno, že to jde z Kremlu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 15:38 Reaguje na Jaroslav Studnička
Vím jasně, že tyhle pomluvy jsou z Kremlu.
Ale to neznamená, že na nich nemůže být něco pravda (případně celé). Paní Drábová kdysi říkalal, že Westinghouse zkrachovala pouze stvební divize, ale ne technologie a jsou pořád na špičce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.9.2020 14:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Na to stačí být odborník na ekonomiku ... a to si klidně troufnu ... krachli a Toshiba se jich horko těžko zbavovala. A tohle vás určo potěší, hlavně ten druhý odstavec:-))) ... "On April 6, 2018 Toshiba completed its sale of Westinghouse Electric Company to Brookfield Asset Management, through its subsidiary, Brookfield Business Partners, and other partners.[9][10]

This company is reportedly related to the interests of the Saudi Royal Family, specifically Mohammad Bin Salman Al Saud, the Crown Prince of Saudi Arabia.[11]".
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud by to měli stavět Saúdové, tak to opravdu raději ty Rusáky, jak je zrovna nemiluju.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.9.2020 20:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím, jaká výhoda je vybrat si nejdražší projekt od krachující firmy. Možná to bude na medaili za záchranu firmy, která už nemůže dlouho zavadit o nějaký kšeft. Ideologie je zlý rádce pro všechny a nejen pro Polsko.
Vy máte ihned jasno i v tom, která firma je nejlepší
a ještě jste neviděl ani nabídky. V takovém případě
může být ta JE opravdu nejdražším možným zdrojem a
a pak je to už na pováženou. Chápu polské historické zkušenosti, ale jako obyvatel Těšínska chci upozornit,
že i oni mají máslo na hlavě. Kdybychom všichni žili v permanentní nenávisti, tak by ten život stál za prd.
Lidé se musí přenést i přes historické křivdy a pokusit
se o dialog. My jim okupaci z roku 1938 odpustili, taky
ty jejich tanky u nás v roce 1968, ale nezapomínáme.
Jejich život v nenávisti k Rusku chápu, ale nechápu ho spojovat s ekonomikou. K hrám tajných služeb pouze to,
že není problém lidem namluvit to, co potřebuji a s
pravdou to nemusí mít nic společného. Bezmezně věřit
na říši zla a na říši dobra je naivita politického analfabeta zkříženého s fanatikem. Moudrý člověk přemýšlí sám a nenechá se vodit někým jako loutka. Neberte to osobně, ale některé vaše výlevy mi připomínají jednoho kandidáta
na prezidenta s naslouchátkem v uchu při diskusi kandidátů. Opakujete stále ty samé nesmysly a nepřipouštíte argumenty jiných. Ještě, že máte kam to vše prezentovat, protože v živé diskusi by jste připomínal kafemlýnek omílající stále to samé a záhy by vám došly ty vaše argumenty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 21:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Problém je, že žijeme v silně asymetrické době. Jsme v hybridní válce a nepřítel může neomezeně lhát, kdežto demokraté ne. Útočí na nás demagogové pouze z jedné strany (zpráva BIS to jasně dokazuje) a my nemáme dost možností bránit se. Měl vzniknout server, který by vysvětloval nejhorší hoaxy a parapresident a jeho tým to zablokovali. Tohle mají třeba v Baltsých zemích a stejně silně s Rusy bojují. My nebojujeme.
Já to dělám jednoduše, všechny negativní zprávy ze světa zařadím do složky "možné a neověřené" a stále drzejším nesmyslům nevěřím apriori.
Dlouhodobě si na to cvičím cit (už od bolševického dětství) a myslím, že většinu demagogií poznám hned.
A) jsou to marginality (samozřejmě pravdivé) ale tváří se jako zásadní věc
B) jsou to vyložené lži a poznají se podle toho, že jsou zcela nesmyslné.
Pak je ale dost věcí, které jsou pravdivé, ale v souvislostech, že vyzní naopak.
Klasikou je, že se oznámí jen část pravdy a ta důležitá se už neobjeví. Atd. Atd. demagogové jsou extrémně chytří a na čecháčky platí stoprocentně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Já svůj výcvik z dob totality používám na hodnocení informací od ekologických organizací. Většinou lžou ještě nehorázněji než druhdy Rudé Právo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy se vždycky zabýváte jen marginalitami a smysl celého vám zcela uniká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Vy se vždycky zabýváte jen marginalitami a smysl celého vám zcela uniká.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:32 Reaguje na Pavel Hanzl
"Ďábel se skrývá v detailech". To věděli už středověcí scholastikové. A měli pravdu.

Řada zdánlivě perspektivních věcí (technologií, vynálezů apod.) zkrachovala na zdánlivých maličkostech.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.9.2020 09:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Prosím vás, v čem je ta doba asymetrická? Rusko
i USA ovládá kapitál prostřednictvím nastrčených
politiků a všem jde hlavně o zisky a nic jiného.
Myslíte si snad, že ruští kapitalisté touží po
komunismu a znárodnění? Pokud si to myslíte, tak
vás opravdu lituji. Takhle nepřemýšlí moudrý
člověk. Ano je to boj, ale o trhy, surovinové
zdroje a o hromadění majetku. Plést do toho dnes
ideologii je omezenost člověka, který zůstal
v minulosti. I ta Čína se svými kapitalisty není tím vyhraněně komunistickým státem, ale pouze
zemí, kde kapitalisté přistoupili na určitá
ekonomická pravidla režimu, který je díky tomu
v čele hospodářského vývoje světa. Stávající
demokracie zabředly do samy sobě vytvořených
problémů, ze kterých se v tom křeči snaží vinit
jiné. Hledání nepřítele má oddálit pád těchto
zkostnatělých hospodářsko-mocenských vztahů
a vy těmto hrám tajných služeb věříte. Vy si
myslíte, že dosavadní život na dluh je opravdu
nejlepším způsobem k dosáhnout prosperity?
Vy jste si zdřímnul v době studené války,
ale mohu vás ubezpečit, že nejste sám. V něm
spinká mnoho lidí a to i světových politiků.
Teď je tu ta válka o trhy, suroviny a jiné
atributy ekonomiky.
Harašení zbraněmi v době zbraní hromadného ničení
je hra s cínovými vojáčky a nebo směřování k
celosvětové katastrofě. Jiná alternativa tu není
a je třeba spolupracovat a ne se ohánět starými
argumenty z dob studené války. Trochu se nad tím
zamyslete, než zase něco napíšete a to samé radím
všem radikálům. Pokud chceme být nadále demokraty,
tak se tak i musíme chovat, uznat volební vítěze
a pokusit se to ve volbách změnit. Pokud to nejsme
schopni uznat, tak nejsme demokraté, ale pouze
jejich kreatury uznávající jen tu svoji pravdu.
Jinak já nepotřebuji návod nějakého úřadu, který
mi bude říkat, co je pravda a co není. To už kdysi
dělalo ideologické oddělení ÚV KSČ, Nyní se to
má jen jmenovat jinak a ohánět se zase jedinou
předem nalajnovanou pravdou. Mi stačí přemýšlet
a dávat si do spojitosti různé informace z různých
stran. Věřit pouze jedné Straně se už tu muselo.
Zdar vašemu monologu o kterém si myslíte, že
je to dialog či diskuse.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 21:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Zdela asymetrické vnímání reality je diagnostikované u většiny naší populace.
Příklad:
Ministr dopravy Bárta půjčoval kamrádům drobné peníze ze svého a byl za to obviněn z korupce, sesazen a šel k soudu. Ten to celé samozřejmě vyhodil.
Premiér Nečas byl napaden komandem 400 černých ozbrojenců s důvodem, že je podezřelý z "propojování byznysu s politikou", byl shozen a tahán 7 let po soudech. Všemu tomu čecháček tleská.
Andrej Babiš tuneluje EU tad děsivě, že ho musí řešit EP (jako jediného za celou historii EU!!!), postaví si luxusní sídlo za nakradené dotace, politika tohoto státu je už jen služka jeho byznysu. A zase je vše v pořádku.
Dnes je lež a korupce přímo státní politikou.
Jsme země naopak a já jsem zvědavý, jak dlouho to může vydržet.
když jeden lže a druhý hovoří pravdu (prokazatelně) nemůžete po mě chtít, abych viděl pravdu někde napůlce.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.9.2020 08:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani já ani vy jsme u těch jejich počinů
nebyli a musíme pouze věřit, že tomu tak bylo-nebylo (jako v pohádce). No a to,
že soudy rozhodly, jak rozhodly je pouze na těch soudech. Soud je sice ze zákona nezávislý ale....! Nechci o tomto dál polemizovat, když nevím všechny podrobnosti, ale pokud není odposlech
důkaz pouze proto, že nebyl povolen na
konkrétní kauzu a ta vyplynula až z tohoto odposlechu, tak je to věcí
zákona, ale ne morální neviny. Já vám
vaše názory neberu a je to vaše víra
v určitou věc. Pravda je o důkazech a víra je o nepodložených informacích.
Tož si věřte a já budu raději hledat důkazy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 20:54 Reaguje na Břetislav Machaček
Babiš nikdy k soudu nedošel, jmenuje se to systémová korupce, nejhorší varianta.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 21:56 Reaguje na Břetislav Machaček
"Moudrý člověk přemýšlí sám a nenechá se vodit někým jako loutka." pokud si tohle myslí někdo sám o sobě, je jasně jejich troubelín.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

9.9.2020 11:19 Reaguje na Pavel Hanzl
https://www.youtube.com/watch?v=2rfGS4jEU2Y
..
https://www.youtube.com/watch?v=EiuN0knNAeY
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

8.9.2020 21:54
Obávám se, že planeta Gaia má smysl pro černý humor. Po jarním oznámení klimatologů, že nás čeká největší ucho za posledních 300 let přišly lijáky a povodně, takže v zimě můžeme čekat mrazy -20 a bezvětří. V Německu bude blackout, ale polské uhlí to zachrání. A pár lidí se probudí ze svého snu o bezuhlíkatém ráji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.9.2020 21:58 Reaguje na Pavel Dudr
To jen ropácký vlhký sen, i letos se teplota na Zeměkouli nepatrně zvýšila.
Zeměkoule skutečně není nějaký dvorek ve Vidlákově (klidně velikosti ČR).
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 08:10 Reaguje na Pavel Hanzl
To je ovšem lež a manipulace klimaalarmistů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 08:56 Reaguje na Jan Šimůnek
Takže se letos globálně ochladilo? Fkat? Tolik sexu naráz?
To se asi v Kremlu ožral kotelník a nezafedroval uhlím.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Je mi jasné, že za pár let budou mít klimaalarmisté ve svých schématech, že jsme tu měli horko a pětisetleté sucho. Jak původně prorokovali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 20:55 Reaguje na Jan Šimůnek
To jsme měli do letošního jakra a já se obávám, že se to teprve rozjíždí. Netvor si teprv protahuje drápy.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.9.2020 08:56
Ochránci životního prostředí již dlouho podporují obnovitelné zdroje energie jako lepší pro přírodu. Nová studie však naznačuje , že rozšíření těžby materiálů na výrobu solárních panelů a větrných turbín může pro ohrožené druhy představovat větší hrozbu než změna klimatu.
více zde : https://www.nature.com/articles/s41467-020-17928-5.pdf

Expanze sluneční a větrné energie zvyšuje ceny elektřiny a přispívá k jejímu nedostatku . Viz současná Kalifornie:

"Problém spoléhání se na solární panely spočívá v tom, že slunce zapadá během špičkové poptávky, která je mezi 17:00 a 22:00, což vyžaduje masivní náběh elektráren na zemní plyn. A stejný nedostatek větru při současných vlnách veder vedl k nedostatku elektřiny z průmyslových větrných turbín."

V Británii se dokonce Greenpeace postavila proti nové velké solární farmě s tím, že„ rozsáhlá souvislá pole panelů na zemědělské půdě “nejsou „tím nejlepším způsobem, jak solární energii využít. “

Během příštích šesti týdnů se po celém světě uskuteční více než čtyřicet pro-jaderných demonstrací pořádaných Koalicí nukleární hrdosti pod názvem
"Chraňte klima - využívejte jadernou energii"
více zde :
https://www.facebook.com/nuclearpridecoalition/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 09:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pro výrobu technologií OZE potřebujete pouze ty materiály, které se běžně používají úplně všude. Sklo, ocel, kompozity, měď atd. atd. navíc je snad jen lithium a stopově kobalt. Takže je to nesmysl.

Energie z OZE naopak tlačí ceny na energetických burzách dolů. Právě proto se masově zavírají uhláky v Evropě i USA. Prostě jen nesmysl další. Odkazů jsem posílal už dost.

V současné Kalifornii neúměrně narostl výkon klimatizací, což není rozvojem OZE, ale naopak globálním otepením. Že to OZE nestíhá je jen logické, ale stále se staví další kapacity. Právě proto se tak rychle rozvíjí vodíková industrie, která má šanci to vyřešit.

Jádro je samozřejmě velmi dobrý zdroj,(bohužel příliš drahý) ale pro nás je vhodný v nějaké menší a modernější variantě.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy pořád zapomínáte na ten křemík a právě křemík, dělá ekolikvidaci problematickou. Pokud dojde k jeho separaci, tak požadovaná kvalita je pryč, jinými slovy nejde znova použít.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 09:51 Reaguje na Milan G
Ještě dodám, což je samozřejmě v rozporu s cirkulární ekonomikou, potažmo s grýndýlem. Koho to však překvapí, když za tím vším stojí eu. Ode zdi ke zdi a hlavně lhát a zapírat. Vše co vyleze z tohoto odporného molochu, ve směru k zeleným nesmyslům je atak na naše peněženky, nic víc. Šmejdi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 10:53 Reaguje na Milan G
A kolik toho křemíku na panelu je? desetina procenta? nebo míň?
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Budete-li mít v čisté vodě půl promile cyankali, tak v běžné sklenici máte přes letální dávku.
Prostě ten křemík je problém, recyklovat se moc nedá (je to dražší než výroba nového), překáží i při recyklaci toho skla a je biologicky dost agresívní.
Odpovědět
MG

Milan G

9.9.2020 18:41 Reaguje na Pavel Hanzl
To je přece jedno kolik. Jednak bez křemíku není panel panelem a druhak, pokud se musí při likvidaci ten křemík vyhodit nejedná se v žádném případě o ekolikvidaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 21:11 Reaguje na Milan G
Kdybych se podíval na giga haldu strusky z uhláku a 5 deka křemíku, které vyrobily stejně energie......
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže tas halda se dá zrekultivovat, nebo zpracovat třeba na škvárobeton.
Odpovědět
MG

Milan G

10.9.2020 13:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale tohle je všechno fuk, vy jste tady tvrdil, že ekolikvidace panelů je vyřešená, není.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 20:58 Reaguje na Milan G
Panel je recyklovatený z 97,5%.
Teď se řeší ten zbytek.
JE reaktor (ani vyhořelé palivo) se nedá zrecyklovat VŮBEC, musí se zakopat do země a 300 let hlídat.
Já to považuji za podstatný rozdíl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.9.2020 10:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět se mýlíte. Složení Li-ion baterií je následující: lithium, kobalt, nikl, mangan, grafit, měď a hliník. První čtyři z nich se používají především jako aktivní katodový materiál.
Pro těžbu lithia horníci začnou vyvrtáním díry v solných pláních (Chile,Bolivie,Argentina= 70% zásob lithia) a čerpáním slané, na minerály bohaté solanky na povrch.Ta se nechá odpařovat po celé měsíce, nejprve se vytvoří směs manganu, draslíku, boraxu a lithných solí, která se poté filtruje a umístí do jiného odpařovacího bazénu atd.
Na tunu lithia potřebujete 2000 m3 vody.
Často dochází k úniku toxických chemikálií z odpařovacích bazénů do řek a podzemních vod . Patří mezi ně chemikálie, včetně kyseliny chlorovodíkové, které se používají při zpracování lithia.

"Jako každý proces těžby, je invazivní, jizví krajinu, ničí vodní hladinu a znečišťuje Zemi a místní studny," uvedl Guillermo Gonzalez, odborník na lithiové baterie z chilské univerzity. "Toto není zelené řešení - vůbec to není řešení."

Kobalt - největší světová ložiska v Kongu - “ Tato země je domovem „řemeslných dolů“, (odhad 40.000) kde se kobalt získává ze země ručně, často za použití dětské práce, bez ochranných pomůcek.

Zpráva MIT (2016) zjistila, že po přidání velké kapacity baterií do sítě se prudce snižuje návratnost a
dospěla k závěru, že propojení skladování baterií s obnovitelnými elektrárnami je „slabou náhražkou“ velkých, flexibilních uhelných nebo plynových zdrojů s kombinovaným cyklem - zařízení, která lze kdykoli využívat, nepřetržitě spouštět a měnit výstupní úrovně, aby uspokojily měnící se poptávku po celý den.
==================================

Ještě budete horovat za "zelené" OZE ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 10:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuse se ale podívat na velkolomy uhlí a ropná pole úplně kdekoliv.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.9.2020 18:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Jenže velkolom po těžbě kovů zdaleka nezrekultivujete tak, jako stejně velké jámy po uhlí. Máte v nich obnažené horniny s obsahem toxických látek (hlavně sloučenin těžkých kovů) a může se stát, že vykoupání v takové vodě skončí pro člověka fatálně. Na světě podobná jezera existují.

Někde na Plzeňsku existovalo, nebo ještě existuje, po těžbě pyritu jezírko, v němž oxidací obnažených hornin na březích vzniká kyselina sírová. Takové "radosti" se v uhelných jámách nedějí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 21:12 Reaguje na Jan Šimůnek
V uhelných jamách je daleko víc ropných derivátů a svinstev všeho typu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde by se tam vzaly?
Já se koupal v zaplaveném povrchovém dole na hnědé uhlí, i s dětmi (u vsi Uhelná v Jeseníkách), a čistá voda s černým dnem, takže i docela teplá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.9.2020 21:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, vy pořád kličkujete a sháníte zoufalosti, PROČ?
Mě to není jasné, vy chcete, aby se vyráběla energie naplno z uhláků a ropy i za cenu devastace celé Země a s výhledm, že stejně to za pár let dojde?
PROČ? Oč vám jde?
Nebo fatálně nesnášíte jakýkoliv technický pokrok a vrátil byste se radši do jeskyně?
Nebo to vůbec nechápete a 40 miliard emitovaného CO2 ročně vám vůbec nic neříká?
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.9.2020 08:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Protože OZE jsou ještě škodlivější než ty uhláky. Na rozdíl od nich devastují ekonomiku, takže se pravděpodobně při pokračování masívní podpory OZE parodií stane, že na vývoj skutečně čistých zdrojů nebudeme mít. Je to prostě cesta do slepé uličky, která může skončit těžkou energetickou a ekonomickou krizí a zhroucením společnosti.
Nebylo by to poprvé, co se něco takového v historii stalo, ale poprvé by to postihlo významnou část planety a současně nejvyspělejší státy na ní (+ řadu dalších států, závislých na pomoci a poskytování technologií od těch nejvyspělejších). Byla by to prostě civilizační apokalypsa, z níž by se lidstvo už nikdy nemuselo vzpamatovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2020 21:01 Reaguje na Jan Šimůnek
Ptal jsem se pana Vinklera.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist