Polští horníci chtějí na protest proti pokutě od EU zablokovat dálnici
Unijní soud vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v dole poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole zastaví. Polská vláda i společnost PGE, které důl patří, pokutu odmítly.
"Mezi osazenstvem dolu panuje obrovské napětí, stejně tak je tomu u místních obyvatel, jejichž osud je spjat s (důlním) komplexem. Všechny odbory, které tam působí, jsou odhodlány k tvrdému boji o pracovní místa," řekl Wojciech Ilnicki, předseda mezipodnikové komise z dolu Turów. Slíbil také demonstrace, které mají být tak vyhrocené, že nespokojení rolníci "se budou moci od nás učit, jak se to dělá".
Deník připomněl, že horníci protestovali už v květnu, kdy unijní soud nařídil okamžitě zastavit těžbu. Zablokovali tehdy hraniční přechody s Českem a demonstrovali u zastoupení Evropské komise ve Vratislavi a ve Varšavě. Tentokrát se hodlají vydat do Lucemburku, ale termín ještě není znám.
Horníci jsou podle listu odhodláni také zablokovat dálnici A4, což by postihlo dodávky zboží do Německa. Šéf odborů Solidarita z Turówa řekl agentuře PAP, že blokáda začne, pokud se situace zhorší či dojde k jakémukoli ohrožení. "Zablokujeme dodávky součástek a dalšího zboží do Německa," řekl. "Uděláme to v den, kdy se z Polska do EU odváží nejvíce zboží. Možná nakonec unie poprosí, aby důl dál fungoval, aby Poláci mohli mít elektřinu levnější¨, a ne čím dál dráž," uvedl.
Zatímco opozice vyčítá vládě, že zaspala šanci na smírné ukončení sporu a chovala se k Čechům arogantně, horníci podle deníku vidí problém zcela jinak, a sice "v ustavičném ustupování Polska před unijními institucemi"
"Kromě halasných vyjádření o ignorování ostudného rozhodnutí unijního soudu se rozhodli vést jednání s českou stranou, aby spor urovnali smírem. Naivně předpokládali, že se problém rozplyne v meandrech diplomatických rozhovorů," vzkázali vládě představitelé horníků a energetiků v odborech Solidarita. Dodali, že český premiér Andrej Babiš "vtáhl problém Turówa do své podzimní volební kampaně" a "cynicky využil unijní orgány pro své politické zájmy".
Solidarita z Turówa ve svém prohlášení tvrdí, že pondělní rozhodnutí unijního soudu "zpochybňuje smysl fungování Polska v EU". Odboráři dokonce navrhují debatu o "nákladech a výhodách" členství Polska v EU. Žádají, aby Polsko odmítlo "ostudné rozhodnutí" Soudního dvora EU a neplatilo pokuty a aby v případě nezbytnoti zastavilo všechny platby do unijního rozpočtu.
Gazeta Wyborcza upozorňuje, že pokud polská vláda nebude pokuty platit, EK může například omezit peníze z unijních fondů pro Polsko.
Předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v Turówu vydal Soudní dvůr EU v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Elektrárna Turów, která spaluje uhlí ze sporného dolu, vyrábí až sedm procent energie v Polsku. Polská vláda také upozorňuje, že jde o jediný zdroj tepla pro obyvatele města Bogatynia a jeho okolí, a odbory tvrdí, že bez elektrárny by polskému energetickému systému hrozily výpadky a růst cen.
reklama