Portugalsko zřejmě nepovolí projekt těžby lithia na severu země
"Možnost, že se nedaleko Montalegre bude dobývat lithium, nyní považuji za velmi nepravděpodobnou," sdělil serveru Politico portugalský ministr životního prostředí Matos Fernandes. Uvedl, že projekt zhatila neprofesionalita společnosti, která dostala povolení k těžbě. Podle ministra nepředložila kvalitně zpracovanou studii o dopadu na životní prostředí.
Společnost LusoRecursos výrok ministra překvapil, v případě odebrání licence se chystá obrátit na soud.
Záměr těžit lithium kritizuje kvůli dopadům na přírodu část obyvatel v Montalegre a okolních obcích. Podle nich by projekt měl velice negativní dopad na krajinu, místní zemědělství a vodní zdroje. "Většina pitné vody v severním Portugalsku pochází z této oblasti a je neuvěřitelné, že vláda vůbec něco takového zvažovala," uvedl jeden z představitelů místních sdružení Armando Pinto. Podle protestujících vláda o projektu rozhodla, aniž dostatečně vyslechla lidi žijící v okolí.
Firma ale tvrdí, že obavy obyvatel nejsou opodstatněné. Podle ní kolem projektu koluje mnoho falešných informací.
Podle ministra životního prostředí ale Portugalsko těžbu lithia neodmítá předsudečně. Další projekt na těžbu tohoto kovu, který slouží například pro výrobu baterií do vozů s elektrickým pohonem, připravuje na severu Portugalska britská firma Savannah Resources, se kterou je podle ministra lepší spolupráce. Společnost studii dopadu na životní prostředí teprve připravuje.
"Portugalsko nemá tak velké zdroje lithia, které by nyní opodstatnily tento druh projektů," uvedl geolog Carlos Leal Gomes. Podle něj se majitelé jen snaží zpeněžit své vytěžené doly. Poukázal také, že lithium se v Portugalsku získává z petalitu, což činí celý proces ekonomicky nekonkurenceschopným.
Na větší soběstačnost v dodávkách klíčových nerostů klade důraz i Evropská unie. To platí i o lithiu, jehož hlavní světoví výrobci byly v roce 2019 podle magazínu Forbes Austrálie, Chile a Čína. V posledních letech byly zahájeny projekty na těžbu tohoto kovu i v několika evropských státech. V České republice se jedná například o projekt v Krušných horách, nedaleko Cínovce.
reklama