https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poruba-ma-novy-pristroj-na-cisteni-ulic-pomuze-od-prachu-i-snehu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poruba má nový přístroj na čištění ulic, pomůže od prachu i sněhu

21.12.2019 00:34 | OSTRAVA (ČTK)
Druhý nejlidnatější ostravský obvod Poruba má nový přístroj na čištění ulic, který bude mít celoroční využití. Takzvaný prachožrout bude během roku pomáhat čistit ulice od prachu, v zimě ho pak ale bude možné využít i při odklízení sněhu.
Druhý nejlidnatější ostravský obvod Poruba má nový přístroj na čištění ulic, který bude mít celoroční využití. Takzvaný prachožrout bude během roku pomáhat čistit ulice od prachu, v zimě ho pak ale bude možné využít i při odklízení sněhu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Janošcová / poruba.ostrava.cz
Druhý nejlidnatější ostravský obvod Poruba má nový přístroj na čištění ulic, který bude mít celoroční využití. Takzvaný prachožrout bude během roku pomáhat čistit ulice od prachu, v zimě ho pak ale bude možné využít i při odklízení sněhu. Ve středu to řekli mluvčí radnice Martin Otipka a mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. V obvodu stroj bude pomáhat se snižováním prašnosti způsobené hlavně automobilovou dopravou, která je jedním ze zdrojů znečištění ovzduší na území města.
 

"Multifunkční čistič je v podstatě obrovská skládačka, která se dá využít na cokoli. Městský obvod Poruba zakoupil ke standardnímu kartáčovému rotačnímu systému i sněhovou radlici, kartáč na zametání sněhu a šnekový sypač soli s rozmetadlem, které využije při zimní údržbě. Po odstranění nadstavby může sloužit i jako malý náklaďák na převoz sypkého materiálu," uvedl Otipka.

Stroj za téměř tři miliony korun byl z 80 procent hrazen z Fondu životního prostředí města Ostravy. "Bereme to jako další krok k vytvoření plnohodnotných technických služeb v Porubě. Stroj využijeme opravdu po celý rok," uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Nákup stroje je součástí aktivit v Akčním plánu města Ostravy. Jeho cílem je, v co nejkratší době uskutečnit ve městě opatření z takzvaného Programu zlepšování kvality ovzduší zpracovaného ministerstvem životního prostředí. Město tak plánuje například zvýšení počtu vozů MHD na ekologický pohon, rozšíření pěších zón nebo výsadby zeleně a zakládání nových parků i další projekty.

Součástí akčního plánu je i pořizování dalších čisticích vozů. Aktuálně jich mají ostravské obvody a jejich technické služby k dispozici deset. "Město Ostrava mnohá opatření, například ke snížení emisí z dopravy či k energetickým úsporám, realizovalo již dříve nad rámec svých legislativních povinností i závazků vyplývajících ze zákona," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO). Jedním z nich je například nadlimitní čištění všech silnice, tedy i těch ve vlastnictví kraje a státu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist