https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-nedokoncili-debatu-o-novem-odpadovem-zakonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poslanci nedokončili debatu o novém odpadovém zákonu

30.1.2020 00:27 | PRAHA (ČTK)
Kritice opoziční ODS čelil včera ve Sněmovně vládní návrh zákona o nakládání s odpady, který mimo jiné předpokládá konec skládkování v roce 2030. / Ilustrační foto
Kritice opoziční ODS čelil včera ve Sněmovně vládní návrh zákona o nakládání s odpady, který mimo jiné předpokládá konec skládkování v roce 2030. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kritice opoziční ODS čelil včera ve Sněmovně vládní návrh zákona o nakládání s odpady, který mimo jiné předpokládá konec skládkování v roce 2030. Dolní komora úvodní kolo projednávání předlohy nedokončila, debata bude pokračovat nejdřív v pátek. Návrh je součástí čtveřice norem nové odpadové legislativy.
 

Ke slovu se zatím v debatě dostala pouze občanská demokratka Jana Černochová, podle níž odpadový zákon není srozumitelný ani přehledný a přinese pouze administrativu. Zpochybnila to, že se podaří dosáhnout navrhované cíle recyklace i sankce pro obce, které je nesplní. "Obce se mají motivovat, nikoli trestat," řekla Černochová. Plánovaná zvýhodnění nejsou podle ní dostatečná.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) zdůraznil, že předloha reaguje na evropské předpisy. Vychází podle něho z ekonomického nástroje "zaplať podle toho, co vyhodíš". Termín zákazu ukládat na skládky recyklovatelné a jinak využitelné odpady v roce 2030 označil za kompromis. Evropské přepisy to ukládají nejpozději od roku 2035, ekologické organizace prosazovaly už rok 2024. Zpravodaj Jan Schiller (ANO) soudí, že návrh odpovídá českým ekonomickým možnostem.

Zákon a jeho přílohy mají zvýšit cíl recyklace a opětovného využití komunálního odpadu nejméně na 65 procent v roce 2035. Klíčovým opatřením má být postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 korun až na 1850 korun za tunu v roce 2030. Pokud budou obce plnit recyklační cíle, mají platit méně.

Odpadový balíček dále zahrnuje zákon o výrobcích s ukončenou životností, zákon o obalech a takzvaný změnový zákon, který obsahuje novely souvisejících předpisů. Rovněž k jejich projednání by se poslanci mohli dostat v pátek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

30.1.2020 08:15
Skládkování je rozhodně lepší, než pálení odpadu. Samozřejmě je nejlepší recyklovat, ale co nejde, skládkovat. Tím se ukládá zase fosilní uhlík zpátky pod zem a pokud přežijeme, bude to budoucí zdroj uhlovodíků pro průmysl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.1.2020 20:06
Nejlepší je odpady vůbec nevytvářet. Pokud vám ovšem zbudou nerecyklovatelné odpady nevidím problém ve spalování ve vhodných zařízeních splňující platné limity se současnou výrobou tepelné a elektrické energie.
Kam vede skládkování mimo kontrolu jsme si už ukázali zde :
" Plastové odpady v EU a USA – pokrytectví, nebo podvod ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2020 11:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Skládkování se dá kontrolovat ještě lépe, než spalování. Každopádně to má obrovskou uhlíkovou stopu a ta je dnes asi nejdůležitější.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist